REKLAMA

Z powodu koronawirusa nie odbędzie się bankiet noblowski

2020-07-21 20:24
publikacja
2020-07-21 20:24
fot. MARC MUELLER / FORUM

W związku z epidemią koronawirusa 10 grudnia w Sztokholmie nie odbędzie się tradycyjny bankiet noblowski - poinformowała we wtorek Fundacja Noblowska. Ogłoszenie laureatów nagród Nobla ma się odbyć bez przeszkód na początku października.

Według prezesa Fundacji Noblowskiej Larsa Heikenstena organizacja bankietu dla 1 250 gości w Sali Błękitnej sztokholmskiego Ratusza "nie będzie w tym roku możliwa".

W Szwecji obowiązuje zakaz organizacji zgromadzeń powyżej 50 osób. Nie jest jasne, czy do grudnia limit ten zostanie zniesiony, ale przesądziły inne przesłanki. "Podczas bankietu noblowskiego trudno zachować odstęp, a po drugie nie jesteśmy pewni, czy laureaci oraz towarzyszące im osoby będą mogli przyjechać do Szwecji" - podkreślił Heikensten.

Inne uroczystości noblowskie zostaną ograniczone lub tak jak koncert ku czci noblistów odbędą się bez udziału publiczności. Nie wiadomo na razie, w jaki sposób zorganizowane zostanie wręczenie złotych noblowskich medali oraz dyplomów. Ceremonia zazwyczaj ma miejsce w sztokholmskiej filharmonii z udziałem 1,5 tys. gości. "To będzie wyglądało inaczej" - uściślił jedynie Heikensten.

Według Urzędu Zdrowia Publicznego w Szwecji obserwuje się obecnie "pozytywny malejący trend", jeśli chodzi o rozwój epidemii. W ciągu ostatniej doby odnotowano siedem ofiar śmiertelnych Covid-19, łączny bilans to 5 646. We wtorek poinformowano o 118 nowych przypadkach zakażeń. Dotychczas koronawirusa zdiagnozowano w Szwecji u 78 166 osób.

Szwedzcy eksperci na zlecenie rządu przygotowali trzy możliwe scenariusze dalszego przebiegu pandemii w Szwecji. W pierwszej opcji liczba nowych zakażeń Covid-19 będzie nadal maleć do jesieni. Według drugiego scenariusza jesienią nastąpi nagły wzrost zachorowań, po czym liczba infekcji szybko zmaleje. Trzecia możliwość to mający nastąpić jesienią wzrost zachorowań, a równomiernie rosnący trend będzie się utrzymywać do przyszłego roku.

Raport nie rozstrzyga prawdopodobieństwa wystąpienia konkretnego scenariusza, a jak poinformowano, ma jedynie pomóc władzom w przygotowywaniu dalszej strategii ograniczenia epidemii.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ jo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki