REKLAMA

Wzrosty cen mieszkań w UE – Polska w środku stawki. Gorzej z cenami najmu

Marcin Kaźmierczak2021-07-09 11:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-07-09 11:15
Wzrosty cen mieszkań w UE – Polska w środku stawki. Gorzej z cenami najmu
Wzrosty cen mieszkań w UE – Polska w środku stawki. Gorzej z cenami najmu
fot. Bilanol /

O blisko 31 proc. względem 2010 r. wzrosły w Unii Europejskiej średnie ceny transakcyjne mieszkań i domów – wynika z danych Eurostatu. Wzrosty notowane w tym czasie w Polsce były zbliżone do średniej unijnej, znaleźliśmy się jednak w czołówce wzrostów średnich stawek najmu.

Średnie ceny sprzedaży mieszkań i domów w Unii Europejskiej rosły w ciągu ostatniej dekady dwa razy szybciej od średnich stawek transakcyjnych notowanych na rynku najmu. Porównując I kw. 2021 r. z I kw. 2010 r., na rynku sprzedaży mieszkań miała miejsce podwyżka o 30,9 proc. W tym samym czasie ceny na rynku najmu wzrosły o 15,3 proc.

Tendencja wzrostowa została utrzymana także w I kw. 2021 r. W relacji do IV kw. 2020 r. średnie ceny transakcyjne mieszkań wzrosły o 2,2 proc., a na rynku najmu miał miejsce wzrost o 0,4 proc.

Zmiany średnich cen transakcyjnych mieszkań i najmu w państwach UE i EFTA w latach 2010 - 2021 (fot. Eurostat / )

W relacji do I kw. 2010 r. różnice pomiędzy poszczególnymi państwami Unii Europejskiej były jednak znaczące. O ile średnie ceny mieszkań i domów w Estonii wzrosły w tym czasie o 126,8 proc., a w Luksemburgu o 108,2 proc., o tyle w czterech państwach leżących na południu kontynentu zaobserwowano w tym czasie spadki średnich kwot płaconych za lokale mieszkalne. Najmocniej – o 28,1 proc. – spadła średnia cena transakcyjna notowana w Grecji. We Włoszech zanotowano spadek o 14,4 proc., na Cyprze o 8,9 proc., a w Hiszpanii o 4,8 proc.

Polska spośród wszystkich państw Unii Europejskiej uplasowała się w drugiej połowie stawki, na 17 miejscu., ze wzrostem o ok. 33 proc. względem I kw. 2010 r.

Jak wynika z danych Eurostatu, wzrost średniej ceny transakcyjnej odstępnego płaconego za najem w Polsce był w relacji do 2010 r. na niemal identycznym poziomie. Polska stanowiła w tym względzie wyjątek. Średnie stawki płacone na rynku najmu wzrosły w tym czasie w 25 państwach należących do Unii Europejskiej, a spadły jedynie w Grecji (-25,2 proc.) oraz na Cyprze (-3,8 proc.).

Podobnie jak na rynku sprzedaży mieszkań największy wzrost średniej ceny transakcyjnej miał miejsce w Estonii (+140,4 proc.). O ponad 100 proc. wzrosła w relacji do 2010 r. także średnia kwota płacona za najem w innym z państw bałtyckich – na Litwie (+108,6 proc.).

Ceny mieszkań rosną od 2015 r., najmu jeszcze dłużej

Średnie ceny transakcyjne na rynku sprzedaży mieszkań w Unii Europejskiej rosną nieprzerwanie od 2015 r. Wzrost nastąpił po gwałtownym spadku między II kw. 2011 r. a I kw. 2013 r. i stabilizacji trwającej do końca 2014 r.

Zmiana średnich cen transakcyjnych mieszkań i najmu w Unii Europejskiej (2010 - 2021) (fot. Eurostat / )

Porównując średnie ceny obserwowane w I kw. 2021 r. z notowanymi w I kw. 2015 r., wzrosty średnich stawek sprzedaży mieszkań i domów będą więc znacznie wyższe. W tym przypadku obniżki nie odnotowano w żadnym z państw należących do Unii Europejskiej. Najstabilniej kształtowała się średnia cena transakcyjna we Włoszech, która w relacji do I kw. 2015 r. wzrosła o 1,1 proc. Średnia kwota płacona za mieszkania i domy w Polsce wzrosła w tym czasie o 41 proc. Największy wzrost w relacji sześcioletniej – o blisko 87 proc. – miał miejsce na Węgrzech.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (57)

dodaj komentarz
jpelerj
No i mamy wreszcie nowe hasło w zwyczajowym naganianiu: kupujcie, bo drożeje w całej Europie, nieważne, że najem nie. Oczywiście wykres dobrano tak, żeby nie pokazać okresu przed 2010 LOL. I widać, jak to ożywczo podziałało na tutejszych naganiaczy na zakupy na górce, jak snują historie o zarobionych wcześniej milionach No i mamy wreszcie nowe hasło w zwyczajowym naganianiu: kupujcie, bo drożeje w całej Europie, nieważne, że najem nie. Oczywiście wykres dobrano tak, żeby nie pokazać okresu przed 2010 LOL. I widać, jak to ożywczo podziałało na tutejszych naganiaczy na zakupy na górce, jak snują historie o zarobionych wcześniej milionach (niezrealizowanych, ale co tam ;-)), chociaż żaden nie pisze, że teraz będzie kupował, tylko zachęca do tego innych ;-))). Całe wątki zakładają, można sobie wyhaczyć wszystkie aktualne nicki i alter-nicki kolegów z biur sprzedaży. Czekamy na dalsze pomysły. ROTFL
exio
A co kogo obchodzą ceny najmu jak ktoś kupuje dla siebie? Wykres jest od 2010 roku jakby był od 2000 to byś krzyczał, że nie jest od 1990. Takie usilne szukanie dziury w całym pod własną teorie. Od 4 lat piszesz, że ceny już za chwilę spadną chyba jesteś najbardziej skompromitowaną osobą na tym forum pod względem A co kogo obchodzą ceny najmu jak ktoś kupuje dla siebie? Wykres jest od 2010 roku jakby był od 2000 to byś krzyczał, że nie jest od 1990. Takie usilne szukanie dziury w całym pod własną teorie. Od 4 lat piszesz, że ceny już za chwilę spadną chyba jesteś najbardziej skompromitowaną osobą na tym forum pod względem przewidywalności sytuacji na rynku nieruchomości. To i tak że sobie nie "polizałeś" tego komenta z Twojego alter konta o nicku jsunday. Żenada...
jpelerj odpowiada exio
Ale jak to? Przecież cały czas piszecie, jak to zarabiacie na wynajmie? To ceny najmu są dla "inwestorów" nieistotne? Od kiedy tak się zmieniło? ROTFL
exio odpowiada jpelerj
Powiem Ci, że mam taki ubaw jak tu wchodzę i widzę nagle jak sobie lajkujesz na potęgę własne posty a dislajkujesz posty innych w tym moje. Mam taki polew jak widzę ile czasu poświęcasz na te swoją krucjatę XDDD Jeszcze bym zrozumiał jakby robili to naganiacze na zakup bo jest to logiczne w pewien sposób bo jednak coś Powiem Ci, że mam taki ubaw jak tu wchodzę i widzę nagle jak sobie lajkujesz na potęgę własne posty a dislajkujesz posty innych w tym moje. Mam taki polew jak widzę ile czasu poświęcasz na te swoją krucjatę XDDD Jeszcze bym zrozumiał jakby robili to naganiacze na zakup bo jest to logiczne w pewien sposób bo jednak coś z tego mają ale Ty nie masz kompletnie z tego nic i tylko czas tracisz. Po prostu nie mogę się przestać śmiać XDDD
jpelerj odpowiada exio
To się chyba nazywa mania prześladowcza LOL
exio odpowiada jpelerj
Nazywaj to swoje zboczenie jak chcesz ale mamy niezły ubaw XDDD
jpelerj odpowiada exio
Ty i twoje alter-nicki? LOL
tommmmy
Proponuję rozpatrywać wzrost cen mieszkań w dłuższym okresie. Jesli wezmiemy pod uwagę 15 lat, czyli porównując aktualne ceny do 2006 roku okaże się ze wzrost cen wynosi grubo powyzej 100%, a wielu przypadkach 300 %. Sam kupiłem pierwsze mieszkanie w Warszawie w 2005, które aktualnie jest warte prawie trzykrotnie wiecej.Proponuję rozpatrywać wzrost cen mieszkań w dłuższym okresie. Jesli wezmiemy pod uwagę 15 lat, czyli porównując aktualne ceny do 2006 roku okaże się ze wzrost cen wynosi grubo powyzej 100%, a wielu przypadkach 300 %. Sam kupiłem pierwsze mieszkanie w Warszawie w 2005, które aktualnie jest warte prawie trzykrotnie wiecej. Oczywiście zdaje sobie sprawę ze zakup mieszkania w 2008 (kredyt chf) był mocno nietrafioną inwestycją...Nadal uwazam że zakup nieruchomości w duzym ośrodku w długim okresie czasu jest opłacalny. Demografia oczywiscie, ale ona ma znaczenie w mniejszych osrodkach i na wsi...
jpeterj
https://twitter.com/zerohedge/status/1413528816899792902?s=19
pedro123
Tak obiektywnie, to nieruchomosci w Polsce podrozaly wiecej niz 30%. W 2012 kupowalem mieszkanie na wynajem za 8500 teraz byli kupcy za 13, ale to nadal lokuje nas w srodku stawki

Powiązane: Najem i wynajem mieszkania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki