REKLAMA

Woodpecker może nie zrealizować prognozy zysku netto w '22

2022-11-15 13:16
publikacja
2022-11-15 13:16

Woodpecker. co, technologiczna spółka działająca w modelu SaaS, zakłada, że przekroczy w tym roku prognozę przychodów, ale wynik netto może być trochę niższy od założeń - poinformował prezes Mateusz Tarczyński. Wskazał, że za wcześnie na wypłatę dywidendy, spółka widzi bowiem duże szanse rozwoju.

Woodpecker może nie zrealizować prognozy zysku netto w '22
Woodpecker może nie zrealizować prognozy zysku netto w '22
/ Woodpecker

"Widzimy, że prognoza przychodowa na 2022 rok zostanie przekroczona, rok wygląda bardzo dobrze. Jeśli chodzi o prognozę zysku, będziemy blisko, ale pewnie trochę poniżej” - powiedział prezes Mateusz Tarczyński podczas wtorkowego webinaru.

Jak wskazał, wynika to ze świadomych działań spółki.

„Uznaliśmy, że dużo ważniejsze na najbliższe lata jest, gdy widzimy szanse rozwojowe, by zainwestować w spółkę, zatrudnić nowe osoby, przygotować się pod nowe biznesy. (…) To wszystko plus czynniki na świecie przyczyniają się do tego, że wynik netto będzie pewnie trochę niższy niż prognozowany” – powiedział prezes.

„Na tym etapie widzimy ogromne możliwości rozwoju na rynkach, na których funkcjonujemy i z produktami, które mamy oraz z nowymi, które chcemy wprowadzić” - dodał Tarczyński.

Poinformował, że spółka przygotowuje się do wprowadzenia IP Box, czeka na interpretację Urzędu Skarbowego.

„Na razie nie zakładamy, że uda się uruchomić IP Box w związku z wynikiem tego roku, ale jest prawdopodobieństwo, że proces pójdzie sprawnie i szybko uruchomimy program, co by pozytywnie wpłynęło na wynik netto za 2022 rok” – powiedział prezes.

Pytany o prognozy na 2023 rok, ocenił, że na poziomie przychodów powinna ona zostać osiągnięta, a co do prognozy na poziomie zysku netto trwają analizy.

"Wynik może być trochę niższy niż zakładaliśmy, jeśli uruchomimy to, co planujemy. Będziemy jeszcze informować" - powiedział.

W dokumencie informacyjnym z 2021 roku spółka prognozowała, że w tym roku jej przychody wyniosą 19,6 mln zł, a zysk netto 5,1 mln zł. W 2023 roku przychody - według tych prognoz - miałyby wzrosnąć do 26,8 mln zł, a zysk netto do 9 mln zł.

Po trzech kwartałach 2022 roku spółka ma 16,3 mln zł przychodów wobec 9,9 mln zł rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 3,3 mln zł wobec 1,6 mln zł rok wcześniej.

W samym trzecim kwartale 2022 roku spółka osiągnęła rekordowo wysokie przychody ze sprzedaży, na poziomie 6,04 mln zł (wzrost o ponad 62 proc. rdr). Zysk netto wzrósł o ok. 105 proc. rdr do 1,2 mln zł.

W okresie lipiec – wrzesień 2022 r. MRR (Monthly Recurring Revenue) w USD wyniósł 1.318 tys. USD, co daje wzrost o ponad 30 proc. rdr. We wrześniu MRR wyniósł 463 tys. USD.

Prezes pytany, czy w tym roku możliwy jest MRR na poziomie 500 tys. USD, odpowiedział: "Jestem dobrej myśli".

Aplikacja Woodpecker przekroczyła w III kwartale 4 tys. płatnych użytkowników. Produkt wspiera sprzedaż klientów z 99 krajów.

Jak poinformował prezes, spółka analizuje kwestie zmian cennika.

Tarczyński ocenił, że to nie jest jeszcze czas na wypłatę dywidendy.

"Rozważaliśmy wcześniej, kiedy będzie moment, by zacząć wypłacać dywidendę. Dziś uważam, że to nie jest jeszcze ten czas. Sytuacja makro, szanse, które widzimy - ważniejsze, by mieć trochę zaplecza i wykorzystać szanse rozwojowe" - powiedział Tarczyński.

Prezes poinformował, że plan przejścia na rynek główny GPW z NewConnect jest aktualny, ale spółka się nie śpieszy, biorąc pod uwagę aktualną sytuację.

"Perspektywa przejścia na GPW jest aktualna, ale zastanawiamy się, kiedy to zrobić. Trzeba to dobrze zaplanować. (...) Patrząc na to, co się dzieje na rynku, nie będziemy gnać w tym kierunku" - powiedział Tarczyński.

Woodpecker to spółka technologiczna dostarczająca oprogramowanie automatyzujące komunikacje w modelu software as a service (SaaS). Oprogramowanie wykorzystuje algorytmy, które m.in. wysyłają spersonalizowane komunikaty, wykrywają odpowiedzi i przypominają o kontakcie. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect we wrześniu 2021 roku. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki