Włoskie problemy. Euro traci, obligacje także

2018-09-28 10:50
publikacja
2018-09-28 10:50
fot. Anzenberger Agency / FORUM

Najnowsza propozycja włoskiego budżetu nie spodobała się inwestorom. Gwałtownie wzrosła rentowność włoskich obligacji, euro zaś od wczoraj znajduje się w odwrocie.

[Aktualizacja 15.30] Rentowność włoskich 10-latek wzrosła z 2,8 proc. do 3,2 proc. i znacząco oddaliła się od uznawanych pod tym względem za miernik stabilności obligacji niemieckich (0,46 proc).

Oprócz obligacji słabnie także euro: kurs EUR/USD zszedł poniżej poziomu 1,16 USD.Fatalnie spisuje się włoska giełda, FTSE MIB traci po południu aż 4 proc. i jest to najgorsza sesja dla mediolańskiego indeksu od blisko dwóch lat.

Oczywiście na kurs euro wpływa wiele czynników, wydaje się jednak, że kluczowa w ostatnim czasie jest sprawa Włoch. Już wczoraj dużo mówiło się o włoskim budżecie oraz ryzyku podniesienia deficytu z 2 proc. na 2,4 proc. Teraz ryzyko to się zmaterializowało i rynki wyceniają je m.in. poprzez skok rentowności włoskich obligacji. 

Wspomniane 2,4 proc. deficytu wprawdzie mieści się w ryzach unijnych, które dopuszczają deficyt sięgający aż 3 proc., sytuacja Włoch jest jednak specyficzna. To nominalnie najmocniej zadłużony kraj całej Unii (2,26 bln euro). W stosunku do PKB dług sięga zaś 132 proc., co jest drugim najwyższym wynikiem po tonącej Grecji. W takiej sytuacji każdy cent powinien być kilkukrotnie oglądany przed wydaniem, tymczasem włoski rząd jednym ruchem zwiększa deficyt o 0,4 proc. W budżecie znalazł się m.in. zapis o dochodzie podstawowym, co w obecnej sytuacji Włoch potęguje krytykę.

Z drugiej strony nie sposób dostrzec politycznego wymiaru sprawy. Budżet Włoch pod lupą rynków znalazł się nie tylko ze względu na wysokie zadłużenie tego kraju, ale także ze względu na rządzącą tam koalicję Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. To eurosceptycy, którzy z unijną polityką mają na pieńku, stąd każdy ich ruch jest szczególnie prześwietlany. Warto zauważyć, że równie mocno zadłużona jest Francja. W zeszłym roku złamała unijne wskazówki co do poziomu deficytu, temat ten na rynkach nie wzbudził jednak emocji.

AT

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (2)

dodaj komentarz
samsza
Z drugiej strony Włochy "siedzą" na górze złota - trzecie miejsce po USA i RFN.
ajwaj
Ciezkie dziedzictwo po "teczowych" rzadach poprzedników
Obecni rzadza od wyborów 4.03,2018, co odejmujac "rozbieg" i orientacje, nowych ludzi w urzedach daje praktycznie poczatek rzadzenia
Bedzie OK, bo gorzej niz dziesieciolecia wczesniej byc nie moze :)

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki