Włosi rodzą się już zadłużeni

Trzy i pół miliona euro długu ma zaraz po przyjściu na świat każdy włoski noworodek. Ogłosiła to w Rzymie włoska sekcja organizacji Save the Children, w raporcie na temat dzieciństwa na Półwyspie Apenińskim.

Zadłużenie włoskich finansów publicznych wynosi już blisko dwa biliony - czyli tysiące miliardów - euro. Na każdego Włocha przypada więc trzy i pół miliona. Także na noworodków.

Save the Children mówi o obciążeniu, które porównać można do hipoteki. Obok niej dochodzi jeszcze we Włoszech do jawnych nierówności: kto przyszedł na świat na południu kraju, na przykład w Kalabrii, liczyć może na niewiele, ponieważ na służące dzieciom struktury wydaje się tam tylko 25 euro rocznie wobec na przykład aż 282 w Emilii Romanii.

Siedem procent włoskich nieletnich - 720 tysięcy - żyje w skrajnej nędzy, głównie na południu. Dzieciom zagrażają także mafia oraz zanieczyszczenie środowiska. Siedemset tysięcy mieszka w gminach, których władze samorządowe zostały rozwiązane przynajmniej raz w ciągu ostatniego dwudziestolecia z powodu powiązań ze światem przestępczym. A półtora miliona żyje na obszarach, gdzie zatrute są woda i powietrze.Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Lehnert/Rzym/dj
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil