Wielka Brytania: ponad pół miliona Polaków złożyło wniosek o status osoby osiedlonej

Ponad pół miliona obywateli polskich mieszkających w Wielkiej Brytanii złożyło wniosek o status osoby osiedlonej, który umożliwi pozostanie w tym kraju po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie - poinformowało w czwartek brytyjskie MSW. To niewiele ponad połowa Polaków mieszkających na Wyspach.

(fot. Naveen Annam / Pexels)

Według statystyk na koniec grudnia 2019 roku, wniosek o status osoby osiedlonej złożyło ponad 2,8 miliona obywateli państw UE, z czego 2,5 miliona już otrzymało taki status. Polacy złożyli ok. 19 proc. tych aplikacji, co oznacza, że stanowią oni największą grupę wśród ubiegających się o status osoby osiedlonej.

"To fantastyczne, że ponad 500 tys. Polaków złożyło wnioski; są naszymi przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami i wnoszą tak wiele do tego kraju. Wniosek o status osoby osiedlonej jest bezpłatny i prosty, mamy ponad 1500 pracowników wspierających wnioskodawców i zachęcam wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do składania wniosków" - oświadczył wiceminister spraw wewnętrznych Brandon Lewis, który jest odpowiedzialny za ten proces.

Status osoby osiedlonej (settled status) ma na celu umożliwienie obywatelom UE i członkom ich rodzin pobytu w Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez nią Unii. Aby go uzyskać trzeba udowodnić swoją tożsamość, wykazać faktyczne zamieszkanie w Wielkiej Brytanii i poinformować o ewentualnych wyrokach skazujących. Obywatele UE mają czas do 30 czerwca 2021 roku na złożenie wniosku.

"Chciałbym zwrócić uwagę wszystkich Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy nie mają obywatelstwa brytyjskiego, na konieczność złożenia wniosku o status osoby osiedlonej. Jest to niezbędne, jeśli chcą pozostać w tym kraju po brexicie" - oświadczył ambasador RP Arkady Rzegocki.

Aby zwiększyć wiedzę na temat statusu, brytyjskie MSW organizuje serię spotkań informacyjnych w całej Wielkiej Brytanii, podczas których pracownicy odpowiadają na pytania i pomagają w składaniu wniosków osobiście. Kolejne z takich spotkań dla obywateli polskich odbędzie się w Birmingham 30 stycznia.

Według statystyk, w Wielkiej Brytanii mieszka nieco ponad 900 tys. obywateli polskich.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 8 geralt78

Jeśli którykolwiek Polak&Polka, myśli o powrocie do Polski - nie polecam. Inflacja rośnie, władza nie liczy się z obywatelami, wspiera lobby myśliwskie, katolickie, futrzarskie, górnicze i można by wymieniać. Niedoinwestowana służba zdrowia, przepełnione przedszkola, znowu zmienili i nie ma już gimnazjum, nauczyciele, lekarze, pielęgniarki emigrują, więc będzie jeszcze gorzej. Tutaj nie ma po co wracać. Dla 500+ jeśli ktoś myśli, że warto, to nie warto. Koszty utrzymania własnej firmy też nieporównywalne.. znowu dobrali się do emerytur (OFE), dotują za to kościół, a emerytom nie chcą podnieść minimalnej emerytury do 1600 zł (~300 funtów)...
A niebawem za wchodzenie do lasu, gdzie myśliwi sobie polują będzie oprócz przypadkowej kulki, można dostać wyrok... ludzie skazani za złe traktowanie swoich zwierząt (Łomnicka), są stroną odnośnie zmiany ustawy o ochronie zwierząt... tutaj absurd goni absurd... księża pedofile zamiast iść do więzienia są przenoszeni do innych parafii... PO nie zrobił z tym nic przez 2 kadencje, PIS zaczął drugą i jest jeszcze gorzej... wszystkiego dobrego Polacy na obczyźnie, nie wracajcie, nie ma po co :(

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne