WhatsApp zaatakowany przez hakerów. Mogli uruchamiać kamery i czytać wiadomości

redaktor Bankier.pl

Konta użytkowników aplikacji WhatsApp zostały zaatakowane przez hakerów - poinformował "Financial Times". Dzięki oprogramowaniu szpiegującemu hakerzy mogli uruchomić kamerę i mieć dostęp do wiadomości i kontaktów. Whatsapp zaleca ściągnięcie najnowszej aktualizacji.

(fot. Dado Ruvic / Reuters)

Twórcy aplikacji Whatsapp, z której korzysta nawet 1,5 mld osób na całym świecie, hakerski atak odkryli w poniedziałek. Na ataki narażeni byli użytkownicy smartfonów wykorzystujących systemy operacyjne Android i iOS. Jak potwierdzili przedstawiciele Whatsappa cytowani przez "Financial Times", aplikacja posiadała lukę, która pozwalała wgrywać oprogramowanie szpiegujące Pegasus stworzone przez izraelską firmę NSO Group.

Aby smartfon został zainfekowany Pegasusem, nie trzeba było pobierać z Internetu jakichkolwiek treści. Wirus wgrywał się poprzez połączenia głosowe, które wykonywali hakerzy. Co istotne, smartfon był infekowany, nawet jeśli połączenie nie zostało odebrane. Następnie połączenie znikało z rejestru, przez co użytkownik mógł nawet nie zauważyć jakiejkolwiek ingerencji ze strony hakerów.

Za pomocą Pegasusa hakerzy mogli uruchamiać kamerę i mikrofon i w ten sposób zbierać informacje o lokalizacji użytkownika, a także mieć dostęp do zapisanych kontaktów oraz otrzymywanych i przesyłanych wiadomości.

Atak hakerów został wykryty w poniedziałek. Najprawdopodobniej został przeprowadzony przez organizację znajdującą się w jednym z krajów Bliskiego Wschodu. Ofiarą hakerów padł w niedzielę wieczorem m.in. prawnik Amnesty International. Organizacja od dłuższego czasu interweniuje w izraelskim ministerstwie obrony, aby cofnęło licencję dla NSO na eksport oprogramowania szpiegującego. Firma zaprzeczyła jednak, jakoby miała jakikolwiek związek z atakami.

Aby uodpornić zainstalowanego na smartfonie Whatsappa na atak hakerów, twórcy komunikatora zalecają wgranie najnowszej, dostępnej od wczoraj aktualizacji.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 walternator

A ja tam jestem od 4 miesięcy zadowolonym użytkownikem Usecrypta. Aplikacja szybka, pewna, bezawaryjna i co równie ważne - polska! Nie żaden wujek sam ani rusek

! Odpowiedz
0 4 konradpokutycki

Też ostatnio się na niego przesiadłem jak szukałem w Appstore nowego szyfrowanego komunikatora. Może nie używam go długo, ale pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne.

! Odpowiedz
0 4 konradpokutycki

Nie jest możliwe, żeby aplikacja była darmowa i dbała o nasze bezpieczeństwo. Zawsze coś kosztem czegoś. Wolę zapłacić i mieć pewność, że moje dane nie są przetwarzane.

! Odpowiedz
0 15 zenonn

O jakich hakerach bredzicie? Tego nie robią żadni hobbyści informatyki.
To robią opłacani przez rządy zawodowcy. Zawodowi bandyci

! Odpowiedz
4 14 tomwak

Kolejna furtka już spalona organizacji NSA

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.