REKLAMA

WhatsApp zaatakowany przez hakerów. Mogli uruchamiać kamery i czytać wiadomości

Marcin Kaźmierczak2019-05-14 10:16redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-05-14 10:16

Konta użytkowników aplikacji WhatsApp zostały zaatakowane przez hakerów - poinformował "Financial Times". Dzięki oprogramowaniu szpiegującemu hakerzy mogli uruchomić kamerę i mieć dostęp do wiadomości i kontaktów. Whatsapp zaleca ściągnięcie najnowszej aktualizacji.

/ fot. Dado Ruvic / Reuters

Twórcy aplikacji Whatsapp, z której korzysta nawet 1,5 mld osób na całym świecie, hakerski atak odkryli w poniedziałek. Na ataki narażeni byli użytkownicy smartfonów wykorzystujących systemy operacyjne Android i iOS. Jak potwierdzili przedstawiciele Whatsappa cytowani przez "Financial Times", aplikacja posiadała lukę, która pozwalała wgrywać oprogramowanie szpiegujące Pegasus stworzone przez izraelską firmę NSO Group.

Aby smartfon został zainfekowany Pegasusem, nie trzeba było pobierać z Internetu jakichkolwiek treści. Wirus wgrywał się poprzez połączenia głosowe, które wykonywali hakerzy. Co istotne, smartfon był infekowany, nawet jeśli połączenie nie zostało odebrane. Następnie połączenie znikało z rejestru, przez co użytkownik mógł nawet nie zauważyć jakiejkolwiek ingerencji ze strony hakerów.

Za pomocą Pegasusa hakerzy mogli uruchamiać kamerę i mikrofon i w ten sposób zbierać informacje o lokalizacji użytkownika, a także mieć dostęp do zapisanych kontaktów oraz otrzymywanych i przesyłanych wiadomości.

Atak hakerów został wykryty w poniedziałek. Najprawdopodobniej został przeprowadzony przez organizację znajdującą się w jednym z krajów Bliskiego Wschodu. Ofiarą hakerów padł w niedzielę wieczorem m.in. prawnik Amnesty International. Organizacja od dłuższego czasu interweniuje w izraelskim ministerstwie obrony, aby cofnęło licencję dla NSO na eksport oprogramowania szpiegującego. Firma zaprzeczyła jednak, jakoby miała jakikolwiek związek z atakami.

Aby uodpornić zainstalowanego na smartfonie Whatsappa na atak hakerów, twórcy komunikatora zalecają wgranie najnowszej, dostępnej od wczoraj aktualizacji.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
walternator
A ja tam jestem od 4 miesięcy zadowolonym użytkownikem Usecrypta. Aplikacja szybka, pewna, bezawaryjna i co równie ważne - polska! Nie żaden wujek sam ani rusek
konradpokutycki
Też ostatnio się na niego przesiadłem jak szukałem w Appstore nowego szyfrowanego komunikatora. Może nie używam go długo, ale pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne.
konradpokutycki
Nie jest możliwe, żeby aplikacja była darmowa i dbała o nasze bezpieczeństwo. Zawsze coś kosztem czegoś. Wolę zapłacić i mieć pewność, że moje dane nie są przetwarzane.
zenonn
O jakich hakerach bredzicie? Tego nie robią żadni hobbyści informatyki.
To robią opłacani przez rządy zawodowcy. Zawodowi bandyci
tomwak
Kolejna furtka już spalona organizacji NSA

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki