REKLAMA

"Wara od rolników". Race i obornik na koniec protestu Agrounii

2021-07-20 09:04, akt.2021-07-20 15:36
publikacja
2021-07-20 09:04
aktualizacja
2021-07-20 15:36
"Wara od rolników". Race i obornik na koniec protestu Agrounii
"Wara od rolników". Race i obornik na koniec protestu Agrounii
fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

W Srocku w pow. piotrkowskim (woj. łódzkie) trwa protest AgroUnii. Manifestuje ponad 250 rolników. Demonstrujący mają do godz. 16 jeździć ciągnikami i spowalniać ruch na dk12 nr, dk 91 oraz S8. Mówimy temu rządowi: wara od rolników - powiedział na wiecu lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Na koniec protestu odpalono race, a przed kościołem w Srocku rozrzucono obornik.

Korek na S8 przed południem ma nawet kilkanaście kilometrów. 

Przez Dk12 już drugi raz przejeżdża kawalkada ok. 150 maszyn rolniczych, która spowalnia ruch w tej okolicy. Policja zaleca objazdy m.in. autostradą A1.

Protestujący zaplanowali przejazdy do ronda, na którym krzyżują się drogi krajowe nr 12 i nr 91 oraz droga ekspresowa S8. Blokada będzie miała - jak mówią demonstrujący - charakter "kroczący". Kawalkadzie maszyn rolniczych towarzyszy kilkudziesięciu sympatyków AgroUnii. W sumie - zdaniem policji - w demonstracji może uczestniczyć 250 rolników. AgroUnia to ruch rolniczy, którego liderem jest Michał Kołodziejczak, producent ziemniaków z woj. łódzkiego, nazywany "młodym Lepperem".

WOJNA O POLSKĄ WIEŚ!

To jest Wojna o Polską Wieś! My polscy rolnicy nie oddamy produkcji żywności w naszym kraju w obce ręce! Od polskiego rolnictwa łapy precz!

Posted by Agrounia on Monday, July 19, 2021

Protestujący przyjechali z całej Polski. Jest też między innymi delegacja rybaków z Pomorza. Najwięcej rolników dotarło na blokadę z woj. łódzkiego. "Jeśli teraz nie zaprotestujemy, to wkrótce nas nie będzie" - podkreślił rolnik z powiatu piotrkowskiego. "Rząd jest nieudolny, zamiast odstrzelić kilkaset dzików w związku z epidemią ASF, doprowadził do tego, że codziennie wybijane są tysiące świń" - zaznaczył.

Kiedy protest ruszał, zawyły syreny. Na placu przed kościołem było kilkudziesięciu rolników, zapalili race, a wokół rozszedł się dławiący dym. Na transparentach protestujących najczęściej widnieje hasło "Wojna o wieś". Jak mówią, blokada to przejaw niezadowolenia wobec polityki rolnej prowadzonej przez rząd.

"Rząd nie radzi sobie z rolnikami, z naszymi problemami i z ASF " - mówił Kołodziejczak. "Mówimy temu rządowi - wara od rolników" - podkreślił. "To jest rząd, który nie dał nam podmiotowości, choć chce nam obiecać wszystko" - zaznaczył. "Podmiotowość jest dla nas najważniejsza, bo tu nie o pieniądze nawet chodzi, ale o godność rolników" - oświadczył szef AgroUnii.

Kierowcy, którzy ok. 8.00 znaleźli się niedaleko Srocka, a było już za późno, aby się wycofać i nie utknąć w blokadzie byli spokojni. "To chyba nie będzie blokada, a takie spowolnienie na +dwunastce+" - mówił PAP kierowca z Piotrkowa Trybunalskiego. "Oni mają swoje racje, a ja spieszę się do roboty. Na szczęście jestem stąd i wiem, jak ominąć blokadę" - tłumaczył kierowca z okolic Srocka.

"Możemy tylko przeprosić kierowców za utrudnienia i blokadę, ale rolnicy mają swoje racje. Rząd od dwóch lat ich nie słucha. Teraz musi posłuchać" - powiedział PAP lider AgroUnii.

Wstrzymanie lub spowolnienie ruchu na jednej z ważniejszych dróg w centrum Polski może oznaczać oznacza kilkugodzinne kłopoty z przejazdem dk12, dk91 i S8 - ostrzegli drogowcy.

"W miarę możliwości należy unikać jazdy dk nr 12 przez Srock. Jadąc od Łodzi w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego można to zrobić, kierując się na budowaną autostradę A1, dojechać do węzła Piotrków Trybunalski Południe i tędy wjechać do miasta. Analogicznie należy poruszać się w przeciwnym kierunku" - wyjaśnił rzecznik łódzkiego oddziału Dróg Krajowych i Autostrad Maciej Zalewski.

"Nie o taką Polskę walczyli nasi przodkowie"

"My, rolnicy, chcemy o sobie decydować. Nie o taką Polskę walczyli nasi przodkowie" - mówił, krytykując rząd i opozycję. "Widzimy Donalda Tuska, który rozpoczyna kabaret robiony w całym kraju" - zaznaczył. "Czy ktoś słyszał, aby lider PO mówił o prowincji, o rolnictwie?" - pytał.

Kołodziejczak krytykował także przywódcę PSL. "Rano w komercyjnej telewizji był Kosiniak-Kamysz. Ani razu nie przeszło mu przez gardło słowo +rolnictwo+" - mówił szef AgroUnii.

Kołodziejczak poinformował media, że poturbowała go policja. "Nagle na legalnych manifestantów najechała policja. Tworzyły się korki, a ja, chcąc uniknąć konfliktu między policją a rolnikami, próbowałem interweniować. Nagle policjant z gazem psiknął mi prosto w oczy" - opowiedział dziennikarzom lider protestu.

Faktu poturbowania rolnika i przebiegu incydentu nie potwierdzili obecni na miejscu policjanci. Jeden z funkcjonariuszy powiedział tylko, że policja jest na proteście, aby pilnować bezpieczeństwa zarówno kierowców, którzy utknęli w blokadzie, jak i demonstrantów.

Na koniec protestu na placu przed kościołem w Srocku protestujący rozrzucili obornik. "To zapowiedź tego, co może stać się w Warszawie" - powiedział Kołodziejczak. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ robs/ jann

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jarunia
a ten obornik to tona CO2
rolnicy mordercy klimatu
the_mind_renewed
W dobie globalizacji, korporacji i nowego ładu rolnicy indywidualni nie mają przyszłości. Korporacje zawsze ich wydymają. A władza ma uspokajające oddziały i sprowadzi was do parteru. Poza tym: Utrudniane życia mieszkańcom to nie jest dobry pomysł i nie przyniesie wam poparcia. Szansą na pracę dla rolników widzę w W dobie globalizacji, korporacji i nowego ładu rolnicy indywidualni nie mają przyszłości. Korporacje zawsze ich wydymają. A władza ma uspokajające oddziały i sprowadzi was do parteru. Poza tym: Utrudniane życia mieszkańcom to nie jest dobry pomysł i nie przyniesie wam poparcia. Szansą na pracę dla rolników widzę w takim czymś jak PGRy - Kibuc (hebr. קִבּוּץ) – spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, Niestety Taki mamy globalny klimat.
Pamiętaj że: Światowa koteria włączając religie zawsze dążą do tego aby nas:
Ograbić, okraść, oskubać, wydymać, zwieść, złupić, okłamać, orżnąć, pozyskać, zdradzić, wyrolować, skłócić, spanikować. Ale oni nas kochają !
jkl777
Niech zakladaja klastry. Ucza sie. Ale na pewno nie moze byc tak, ze polskie panstwo jest ich wrogiem, bo zdrowa zywnosc, jak i czysta woda i powietrze to priorytet na miare ochrony granic.
arekzpoznania
2 razy przeczytałem artykuł i nadal nie wiem jakie są postulaty protestujących i co chodzi z tą godnością rolników. Może by tak szanowny Pan Dziennikarz ruszył d... i wyjaśnił o co chodzi a nie skupiał się na nieistotnych drobiazgach.
chlopekroztropek
Rolnicy domagają się "podmiotowości". Cokolwiek to znaczy...
W praktyce chyba chodzi im o to, że wieprzowina jest tania, a oni by chcieli interwencyjnego skupu przez rząd po cenie znacznie wyższej niż rynkowa. Oni tak jak górnicy, potrafią robić tylko jedno, więc chcą to dalej robić i mieć gwarancję zarobku.
Rolnicy domagają się "podmiotowości". Cokolwiek to znaczy...
W praktyce chyba chodzi im o to, że wieprzowina jest tania, a oni by chcieli interwencyjnego skupu przez rząd po cenie znacznie wyższej niż rynkowa. Oni tak jak górnicy, potrafią robić tylko jedno, więc chcą to dalej robić i mieć gwarancję zarobku. Przebranżowienie się i działalność w rentownym segmencie rynku nie wchodzi w grę.
tomkooo odpowiada chlopekroztropek
tak jak zwykle, zamiast sie zorganizowac to latwiej krzyczec "dej, dej, dej" :)
trzeba bylo punkty skupu robic i samemu dyktowac ceny, a nie oddac wsystko w obce rece, ale jak zwykle przed i po szkodzie bolak glupi ;)
samsza
Rolnictwo jedzie na paliwie i prądzie, jak dostaną podwyżki oraz rząd zacznie na serio administracyjnie blokować im sprzedaż bo nie humanitarnie zwierzątka hodować...
pdox
Dlaczego nie blokujecie miejsc pracy lub domów polityków, którzy odpowiadają za to, czemu się sprzeciwiacie? Im uprzykrzajcie życie, w ten sposób jedynie na siebie sprowadzacie niechęć reszty społeczeństwa i tym łatwiej politykom ekploatować kolejne podziały.

A może to tak specjalnie? I to po prostu kolejna
Dlaczego nie blokujecie miejsc pracy lub domów polityków, którzy odpowiadają za to, czemu się sprzeciwiacie? Im uprzykrzajcie życie, w ten sposób jedynie na siebie sprowadzacie niechęć reszty społeczeństwa i tym łatwiej politykom ekploatować kolejne podziały.

A może to tak specjalnie? I to po prostu kolejna wersja dyspozycyjnej pani Lempart do czynienia dywersji i wyprzedzającej kompromitacji potencjalnie groźnych środowisk?
grab
Dzięki wybijaniu świń Polacy będą zdrowsi bo stają się wegetarianami.
kenn
To plan Schwaba: mniej mięsa (lub w ogóle), wszystko wypożyczasz, nic nie masz, i jesteś szczęśliwy. Nie zdziwiłbym się, gdyby ten pomór świń był tak samo "poważnym problemem" jak covid. :P

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki