REKLAMA

Wałęsa: Nieźle podrobili te papierki

2016-02-28 13:27
publikacja
2016-02-28 13:27

Z tego, co patrzę na te papierki, to nieźle je podrobili - mówi Lech Wałęsa o zawartości udostępnionych przez IPN teczek TW "Bolka". Były lider "Solidarności" jest przekonany, że "to wszystko jest sfałszowane" przez tajne służby PRL, m.in. na podstawie tego, co "wpadało na rewizji".

fot. Piotr Guzik /

Wałęsa powiedział w niedzielę dziennikarzom w Gdańsku, że jeszcze nie widział akt TW "Bolka", a zna je tylko z tego, co jest w internecie. "Myślałem, że mi to grzecznościowo przyślą" - powiedział o dokumentach z IPN. "Boją się, że ja to wszystko wykażę" - dodał.

Zapytany, czy zapozna się w IPN z tymi materiałami, Wałęsa odparł: "W jakiś sposób to muszę zobaczyć, w jaki sposób, kto to zrobił? Więc ja będę musiał to zobaczyć, ale ja myślałem, że grzecznie przyślą mi to...".

Podkreślił, że w udostępnionych przez Instytut teczkach "są nazwiska, których w życiu nie widziałem". "Są te trzy dokumenty, które były wcześniej uznane za sfałszowane, a jestem przekonany, że to wszystko jest sfałszowane" - oświadczył. Dodał, że prawdopodobnie posłużono się "materiałami, które na rewizji wpadały".

Indagowany, czy wystąpi o wznowienie swego procesu lustracyjnego, Wałęsa powiedział: "Jak będzie taka potrzeba, to tak, Nie wiem, ja jeszcze nie wiem, za szybko na takie decyzje".

Odnosząc się do sobotniej manifestacji KOD w Warszawie, której jednym z celów było wyrażenie poparcia dla Wałęsy, powiedział, że "cieszy się, że ludzie pamiętają o mnie, że jednak trochę mi wierzą, a nie wierzą w Kiszczaka i w bezpiekę; to mnie cieszy". Zapowiedział też, że nie będzie obecny na niedzielnym wiecu poparcia dla niego, organizowanym w Gdańsku przez pomorski Komitet Obrony Demokracji. "To jeszcze nie czas na Wałęsę" - powiedział, dodając, że "jeszcze będzie gorzej".

Wałęsa w piątek wrócił do kraju po dłuższym pobycie za granicą.

Zgodnie z ustawą o IPN, Instytut wysłał Wałęsie oficjalne powiadomienie o możliwości zapoznania się z nową dokumentacją o nim, znalezioną w domu Czesława Kiszczaka, ostatniego szefa komunistycznego MSW. Według ustawy o IPN, każdy ma prawo do wniesienia do dokumentów IPN na swój temat własnych uzupełnień, sprostowań, uaktualnień, wyjaśnień oraz dokumentów. "Dane już zawarte w dokumentach nie ulegają zmianie" - stanowi ustawa.

Wałęsa nie ma zaś prawa zastrzec dostępu do dokumentów udostępnianych obecnie przez IPN, bo przysługuje to tylko osobom, które nie współpracowały ze służbami PRL - mówił Rafał Leśkiewicz, szef archiwów IPN.

W 2000 r. Sąd Lustracyjny orzekł, że Wałęsa złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne, iż nie był agentem służb specjalnych PRL. Wałęsę lustrował sąd z urzędu jako kandydata w wyborach prezydenckich.

IPN nie może wnieść o wznowienie tego postępowania w związku z ujawnieniem nowych dokumentów. Ustawa lustracyjna przewiduje bowiem, że po 10 latach od wyroku nie można wznowić postępowania lustracyjnego na niekorzyść osoby lustrowanej. O wznowienie postępowania może zaś wnieść sam Wałęsa. Według IPN wyrok sądu lustracyjnego z 2000 r. "nie ogranicza swobody badań naukowych ani swobody wypowiedzi. Tym bardziej, że od jego wydania znane są nowe dokumenty, które nie były przedmiotem badań sądu w postępowaniu lustracyjnym".

Według wydanej w 2008 r. przez IPN książki pt. "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" autorstwa ówczesnych historyków Instytutu Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka, nie wiadomo, na jakiej podstawie sąd w 2000 r. wysnuł wnioski, że autentyczna teczka "Bolka" nigdy nie istniała, a Macierewicz w 1992 r. dysponował aktami sfałszowanymi przez SB.

Sąd replikował wtedy, że wniosek, iż Macierewicz dysponował w 1992 r. aktami sfałszowanymi przez SB, sąd wysnuł na podstawie opinii grafologicznej z listopada 1990 r. stwierdzającej, że własnoręczne "doniesienie" z dnia 12 stycznia 1971 r. i dwa pokwitowania odbioru pieniędzy z lutego 1971 r. i czerwca 1974 r. nie zostały sporządzone przez Wałęsę.

IPN udostępnił w poniedziałek teczkę personalną i teczkę pracy TW "Bolka", w których jest m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że dokumenty będą poddane różnego rodzaju badaniom i weryfikacji, w tym także "ekspertyzom typu grafologicznego". Według opinii eksperta archiwisty z IPN dokumenty "Bolka" są autentyczne.

"Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia" - zapewniał Wałęsa. Pisał w sieci, że nie współpracował z SB, ale popełnił błąd, dał słowo "sprawcy" i nie może ujawnić prawdy. Wskazał, że jako donosy mogły zostać wykorzystane jego odręczne notatki zarekwirowane podczas rewizji. Ostatnio podał, że esbecy musieli wykazywać, że współpracuje i pisali za niego donosy, by brać na jego konto pieniądze.

W czwartek IPN wszczął śledztwo ws. przestępstwa poświadczeniu nieprawdy przez funkcjonariuszy SB w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej w dokumentach TW "Bolka". W ramach śledztwa dokumenty z akt będą poddane ekspertyzom, w tym badaniom pisma ręcznego.(PAP)

sta/ aks/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (80)

dodaj komentarz
~corkow
czego jak chciałem dodać posta to wywala że zablokowane?
admin - daj głos
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~dziadek_franek
"Nasz" Lech Wałęsa: -"nie współpracowałem", ale potem "zerwałem kontakty". Jak się zrywa współpracę, której nie było? Ciekawe
~takitamzdaleka
Mały żarcik, ale jakże prawdziwy:

Bolek = nie ma jaj aby się przyznać.
Wałęsa = nie ma jaj aby się przyznać.
A jak wiadomo: jeśli A=C oraz B=C, to także A=B, zatem Bolek = Wałęsa.

Swoją drogą - każdy wie, że Wałęsa to Bolek, że to wijąca się żmija, która próbuje kąsać I się wybielić.
Mały żarcik, ale jakże prawdziwy:

Bolek = nie ma jaj aby się przyznać.
Wałęsa = nie ma jaj aby się przyznać.
A jak wiadomo: jeśli A=C oraz B=C, to także A=B, zatem Bolek = Wałęsa.

Swoją drogą - każdy wie, że Wałęsa to Bolek, że to wijąca się żmija, która próbuje kąsać I się wybielić. Ale jego działania z przeszłości I prezydentury jednoznacznie wskazują jakie były jego intencje I co było dla niego najważniejsze.
To koniec agencie Wałęso (Bolku)...
Pozdrawiam
~ello
są jeszcze filmy przecież...
~CZŁOWIEK
PO CZYNACH ICH POZNACIE! GRUBA KRESKA I WYSOKIE EMERYTURY BEZPIEKI DANE DZIĘKI NIEJ - ILE TO ROK PO ROKU KOSZTOWAŁO I KOSZTUJE. PRACOWAŁEM W SYSTEMIE JAKO SZTYGAR ZMIANOWY - A MOJA WYPŁATA BYŁA 1/10 EMERYTURY SĄSIADA OFICERA SB!!!! A BRAWA W SEJMIE JAK UCHWALALI??? JEDYNIE PROFESOR BARDINI SIĘ OBURZYŁ!!!
~xyz
Konfrontację zrobić oficerów prowadzących i Bolka - kto poświadczył nie prawdę jako urzędnik państwowi powinien ponieść odpowiedzialność karną...
~plutarch
Olgino dostało rozkaz, żeby jeszcze więcej pohejterzyć Wałęsę.
~sb
nieźle podrobiony przywódca solidarności

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki