REKLAMA

WHO apeluje o większe podatki na papierosy

2015-07-07 06:55
publikacja
2015-07-07 06:55
thetaXstock

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o zwiększenie podatków od wyrobów tytoniowych. W efekcie pozyskano by środki na "ratujące życie, efektywniejsze usługi zdrowotne".

(thetaXstock)

W raporcie "Globalna Epidemia Tytoniu 2015" organizacja sugeruje, że zbyt mało państw wykorzystuje podatek od tytoniu, aby pomagać swoim obywatelom w pozbyciu się nałogu. Zdaniem ekspertów WHO, podatek tytoniowy powinien stanowić co najmniej 75 procent ceny paczki papierosów.

Według danych Organizacji, z powodu chorób wywołanych przez palenie tytoniu, co sześć sekund umiera jedna osoba. W skali roku daje to 6 milionów osób. Według prognoz, do 2030 roku liczba ta ma się zwiększyć do ośmiu milionów osób rocznie, chyba, że zostaną podjęte środki aby kontrolować "epidemię tytoniową".

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że na świecie żyje miliard palaczy. Wielu z nich mieszka w państwach, w których wysokość podatku na wyroby tytoniowe jest niezmiernie niska, albo w ogóle go nie ma. Jak podkreślają eksperci zdrowia, podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe, to jeden z najefektywniejszych sposobów na zmniejszenie liczby palaczy.

Tytoń jest jednym z czterech najpoważniejszych czynników sprzyjających przewlekłym chorobom niezakaźnym. Wśród nich prym wiodą rak, choroby układu krążenia, choroby płuc oraz cukrzyca. W 2012 roku choroby te zabiły 16 milionów osób poniżej 70 roku życia.

Informacyjna Agencja Radiowa/who.int/esz/łp

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~WHO-głupota-no-limi
Czyli przekładając na język praktyki WHO apeluje żeby szara strefa totalnie wyparła legalną sprzedaż papierosów? :)
Ciekawe...
Pomijając że na papierosach z przemytu zarabiają tylko przemytnicy a nie budżet to obok papierosów przemycanych część stanowią zwyczajnie podrabiane a tu już nie ma żadnej kontroli
Czyli przekładając na język praktyki WHO apeluje żeby szara strefa totalnie wyparła legalną sprzedaż papierosów? :)
Ciekawe...
Pomijając że na papierosach z przemytu zarabiają tylko przemytnicy a nie budżet to obok papierosów przemycanych część stanowią zwyczajnie podrabiane a tu już nie ma żadnej kontroli co jest w środku - obok tytoniu może być i zmielony szczur i trutka na tego szczura...
Brawo bezmyślni urzędnicy produkujący setki bezmyślnych zaleceń
~magiczny_Artur
Czyli WHO zakłada, że podniesienie podatków doprowadziłoby do zwiększenia ilości pieniędzy w budżecie z tytułu konsumpcji wyżej opodatkowanych papierosów. Z drugiej jednak strony WHO zakłada, że " to jeden z najefektywniejszych sposobów na zmniejszenie liczby palaczy". Czy zatem większe podatki zwiększą Czyli WHO zakłada, że podniesienie podatków doprowadziłoby do zwiększenia ilości pieniędzy w budżecie z tytułu konsumpcji wyżej opodatkowanych papierosów. Z drugiej jednak strony WHO zakłada, że " to jeden z najefektywniejszych sposobów na zmniejszenie liczby palaczy". Czy zatem większe podatki zwiększą wpływy? Oczywiście, że nie i rządy mogły się o tym przekonać już wiele razy. Z takimi pomysłami daleko nie zajedziemy. Opodatkujmy równiez sól i cukier bo są źródłem wielu chorób jak nadciśnienie i cukrzyce, albo najlepiej opodatkujmy samochody, bo przecież tyle osób ginie na drogach...absurd!!
~jesh-ldn
kolejna walka z wiatrakami - moze gdyby prywatne ubezpieczenia byly I dla palaczy byly 3 razy drozsze to od razu by nikt nie palil tytoniu, albo okazjonalnie

tylko z czego by zyly te bandy konowalów - przeciez pacjent wyleczony to klient bigPharmy stracony...
~Dżejms
Biorą pod uwagę plagę otyłości to zarazWHO zażąda podatków na żywność 90% ceny - podatki. Wszystko dla naszego dobra. Co by tu dalej...w dużych aglomeracjach jest powietrze zanieczyszczone - dla naszego dobra trzeba każdy oddech opodatkować to ludzie trochę ograniczą to oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Już Biorą pod uwagę plagę otyłości to zarazWHO zażąda podatków na żywność 90% ceny - podatki. Wszystko dla naszego dobra. Co by tu dalej...w dużych aglomeracjach jest powietrze zanieczyszczone - dla naszego dobra trzeba każdy oddech opodatkować to ludzie trochę ograniczą to oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Już gdzieś czytałem że trzeba ograniczyć pogłowie bydła bo krowy pierdzą a metan gorszy od dwutlenku węgla. Poważnie - naprawdę są takie postulaty. Więc nie śmiejcie się z moich propozycji. Mogą to wprowadzić tak samo jak limity emisji CO2. Nawet już nikt się przeciw temu nie burzy, żadnych demonstracji - nic. A nasza energetyka stoi na węglu. Sami podcinamy gałąź na której siedzimy.
~avi
w Polsce 75% to byłaby spora obniżka

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki