REKLAMA

Branża kinowa powoli zapomina o pandemii. Do rekordowego roku sporo jednak brakuje

2023-09-27 11:16
publikacja
2023-09-27 11:16

W pierwszej połowie 2023 roku sprzedano w Polsce niecałe 22 mln biletów do kina - podało Polskie Stowarzyszenie Nowe Kina, powołując się na dane serwisu branżowego boxoffice.

Branża kinowa powoli zapomina o pandemii. Do rekordowego roku sporo jednak brakuje
Branża kinowa powoli zapomina o pandemii. Do rekordowego roku sporo jednak brakuje
fot. MOZCO Mateusz Szymański / / Shutterstock

Branża kinowa powoli zapomina o pandemii, ale sprzedaż biletów jest wciąż poniżej rekordowego 2019 roku, kiedy w Polsce sprzedano 61 mln biletów. W pierwszej połowie 2023 roku w Polsce sprzedano niecałe 22 mln biletów.

"Po udanym trzecim kwartale przed nami ostatni kwartał roku. Liczymy na powrót widzów także na polskie filmy. Wyjście do kina jest najbardziej dostępną rozrywką poza domem" - napisano w komunikacie zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nowe Kina.

30 września Polskie Stowarzyszenie Nowe Kina wraz ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych, Stowarzyszeniem Kina Polskie oraz ze wszystkimi kinami biorącymi udział w akcji zapraszają na Święto Kina 2023. W akcji udział bierze ponad 250 kin w całej Polsce, w tym wszystkie sieci multipleksów. W tym dniu bilety w kasach kin kosztować będą 12 zł.

„W tym roku Święto Kina organizowane jest wcześniej niż ubiegłym roku, bo już 30 września.(...) Bogaty repertuar każe spodziewać się tego dnia wyższej frekwencji niż w poprzednich edycjach" - napisano w komunikacie Polskiego Stowarzyszenia Nowe Kina.

Podczas zeszłorocznego Święta Kina w niedzielę 30 października do kin udało się 500 tys. widzów, a w cały weekend kina odwiedziło 800 tys. osób.

Święta Kina w takiej formule odbywają się po zakończeniu pandemii w wielu krajach, w tym na tak dużych rynkach jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

W Polsce łącznie funkcjonuje ponad 400 kin: multipleksów, kin jednosalowych oraz kin w domach kultury i w muzeach. Widzowie mogą oglądać filmy na ponad 1500 ekranach, na których w ciągu roku pojawia się ponad 300 tytułów, w tym kilkadziesiąt polskich tytułów. Polskie filmy mają swoje ważne miejsce na dużych ekranach w Polsce, choć po zakończeniu pandemii frekwencja na seansach polskich propozycji filmowych nie wróciła jeszcze do poziomów z lat przed rokiem 2020 roku. (PAP Biznes)

pr/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (2)

dodaj komentarz
websterdxb
Zdecydowanie bedzie ponad 11 zł w ciągu 6 mce.
simonsoft8
uzadniają spadek sprzedaż, gdy kupczynia kupiła ich akcja

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki