REKLAMA

W PGG i JSW nowe zakażenia koronawirusem

2020-10-21 11:03
publikacja
2020-10-21 11:03
fot. 1968 / Shutterstock

22 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a dwa w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Na kwarantannie jest 540 górników, w większości z PGG. Nadzór górniczy zapewnia, że kopalnie utrzymują reżim sanitarny.

"Po wcześniejszych, trudnych doświadczeniach w kopalniach jest nadal konsekwentnie utrzymywany reżim sanitarny i profilaktyka, a organy nadzoru górniczego na bieżąco, w ramach prowadzonej działalności kontrolnej, monitorują i sprawdzają wszystkie te działania oraz przestrzeganie obowiązujących zaleceń" - poinformował w środę Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach.

Od kwietnia do 18 października br. inspektorzy nadzoru górniczego przeprowadzili w tym zakresie 923 kontrole, podczas których, m.in. sprawdzano jak kopalnie przestrzegają obostrzeń sanitarnych. Kontrolerzy oceniali np. zasady wchodzenia i poruszania się po terenie kopalń, noszenie maseczek oraz dostępność środków ochrony indywidualnej i materiałów do dezynfekcji.

"Wszystkie decyzje i wytyczne Ministerstwa Zdrowia oraz - przede wszystkim - służb sanitarnych traktujemy z wielką powagą. Dla całego środowiska górniczego powinny być one swego rodzaju przewodnikiem, w oparciu o który powinny być z kolei podejmowane wszelkie działania prewencyjne związane z ochroną pracowników górnictwa przed zachorowaniem na Covid-19" - wskazuje prezes WUG Adam Mirek.

"Bezpieczeństwo pracy załóg górniczych, a co za tym idzie zdrowie i życie górników, to priorytety działalności urzędów nadzoru górniczego - także w tak niestandardowych okolicznościach, jakie tworzy okres pandemii" - dodał szef nadzoru górniczego.

W ocenie WUG sytuacja epidemiczna w śląskich kopalniach jest ustabilizowana, choć wciąż pojawiają się nowe zakażenia. Jak wynika ze środowych danych spółek węglowych, również kopalnie odczuły zauważalny w ostatnich tygodniach w całej Polsce wzrost zakażeń SARS-CoV-2. Obecnie z wirusem zmaga się 168 górników z PGG, 22 z JSW oraz 10 z kopalń spółki Tauron Wydobycie.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 3457 osób, a wyzdrowiało 3289. Obecnie w PGG choruje 168 osób, wobec 98 przed tygodniem. Kwarantanną jest objętych 457 pracowników, wobec 274 tydzień wcześniej.

Wśród kopalń PGG najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalniach Mysłowice-Wesoła (36) i Ziemowit w Lędzinach (29). W kopalni Piast w Bieruniu choruje 21 osób, a w katowickiej kopalni Murcki-Staszic 11. W kilku innych kopalniach jest od jednego do dziesięciu przypadków zachorowań. W środę w PGG przybyło 22 zakażonych i siedmiu ozdrowieńców. Obecnie PGG nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed około dwoma tygodniami - wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a chorych pozostawało jedynie kilku górników. Obecnie w spółce zakażone są 22 osoby (wobec pięciu tydzień temu) - w środę przybyły dwa nowe przypadki, w kopalniach Borynia i Pniówek.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4174 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4152 wyzdrowiało. Kwarantanną są objęte 83 osoby wobec 57 tydzień temu.

W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy powinni używać ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.

W kopalniach spółki Tauron Wydobycie w ostatnim czasie nie wzrosła liczba zakażonych pracowników - nadal z koronawirusem zmaga się tam 10 osób.

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem – w środę liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła 32 tys. 688 – o 1008 więcej niż we wtorek. W regionie zmarło 698 osób z COVID-19 – w środę poinformowano o 14 kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało 71,8 proc. wszystkich zakażonych (23 tys. 476 osób) – w środę w regionie przybyło kolejnych 394 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas ponad 493,1 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie ponad 4,8 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest blisko 13,7 tys. osób.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że we wtorek w regionie zajętych było 912 spośród 1466 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte były 84 na 114 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie we wtorek będą dostępne dzień później.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki