REKLAMA
WAŻNE

Urzędnicy planują protest w terminie rozliczeń

2020-01-22 12:30
publikacja
2020-01-22 12:30

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej nie zgadzają się na proponowane podwyżki i zapowiadają, że o ile nie uzyskają porozumienia do końca stycznia, w lutym będą protestować - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". 

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Czynnikiem zapalnym stał się zapis 6-procentowej podwyżki płac dla całej budżetówki w projekcie budżetu państwa na 2020 rok. Związkowcy nabrali wówczas podejrzeń, że od uzgodnionego wcześniej wzrostu płac, zostanie im odliczone te kilka procent zapisanych w ustawie. 

– Budżet państwa stał się bardziej napięty, mamy spowolnienie wzrostu PKB, a do tego uszczelnienie nie będzie już przynosiło tyle VAT. Protest służby odpowiedzialnej za pobór danin stanie się poważnym problemem nie tylko politycznym, ale i budżetowym – mówi osoba z resortu finansów w rozmowie z "DGP". 

Rozlicz PIT za 2018 rok przez internet. Bezpłatny, prosty w obsłudze program pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online. W ten sposób wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ "Solidarność" skomentował w rozmowie z gazetą, że pracownicy nie chcą nic ponad to, co zostało zapisane w budżecie i uchwale modernizacyjnej. W rezultacie zamiast obiecanych 6 proc., płace zostaną podniesione o 3 proc. Podczas negocjacji kierownictwo dodało jednak 1,5 pkt proc.

Jak czytamy w "DGP", obecna propozycja zakłada podwyżkę o 790 zł brutto na etat dla pracowników z korpusu służby cywilnej, po 700 zł więcej - dla funkcjonariuszy celno-skarbowych oraz o 694 zł - dla osób spoza służby cywilnej. Związkowcy nie zamierzają ustąpić i żądają odpowiednio podwyżek rzędu: 866 zł, 788 zł i 761 zł. 

Przewodniczący związku zawodowego ostrzegł, że aby protest był skuteczny, musi być dotkliwy, dlatego w przypadku nieuzyskania porozumienia rozpocznie się w czasie rozliczeń rocznych.

WS

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
carlito1
Ja bym dał im to co chcą... I jednocześnie wywalił na zbity p...sk 30% ludzi z tego czegoś...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki