REKLAMA

Unia po 15 latach organizuje szczyt z Bałkanami

2018-04-02 19:02
publikacja
2018-04-02 19:02

Po piętnastu latach Unia Europejska ponownie zorganizuje szczyt z Bałkanami Zachodnimi. 17 maja w Sofii spotkają się przedstawiciele unijnych krajów i państw półwyspu bałkańskiego, którym w przeszłości obiecano europejską perspektywę.

fot. google.maps / / google.maps

Unia, która w 2003 roku obiecała Bałkanom Zachodnim członkostwo po spełnieniu wszystkich warunków, ostatnio jest krytykowana za brak pomysłu na współpracę z tym regionem i za utratę wpływów na rzecz Rosji i Chin. Wprawdzie Wspólnota ma strategię dotyczącą perspektywy rozszerzania, ale według ekspertów nie jest ona wykorzystywana, bo kraje Bałkanów Zachodnich są dalekie od spełnienia warunków członkostwa. Łamanie zasad praworządności, brak reform sądownictwa, w administracji publicznej i gospodarce, oraz nieskuteczna walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną - to zastrzeżenia Unii pod adresem krajów Bałkanów Zachodnich.

"To czego Unia potrzebuje to polityczna strategia dla tego regionu, która wsparłaby strategię rozszerzania, pozwoliła rozwiązywać problemy i wymusić praworządność" - powiedział Polskiemu Radiu ekspert brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską Toby Vogel.

Najbardziej zaawansowane w rozmowach z Unią są Czarnogóra i Serbia i to one - jak mówi Komisja Europejska - mogłyby w 2025 roku przystąpić do Wspólnoty. Bruksela zastrzega jednak, że to data orientacyjna, a nie konkretna.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Beata Płomecka,Bruksela/mcm/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki