Unia po 15 latach organizuje szczyt z Bałkanami

Po piętnastu latach Unia Europejska ponownie zorganizuje szczyt z Bałkanami Zachodnimi. 17 maja w Sofii spotkają się przedstawiciele unijnych krajów i państw półwyspu bałkańskiego, którym w przeszłości obiecano europejską perspektywę.

(google.maps)

Unia, która w 2003 roku obiecała Bałkanom Zachodnim członkostwo po spełnieniu wszystkich warunków, ostatnio jest krytykowana za brak pomysłu na współpracę z tym regionem i za utratę wpływów na rzecz Rosji i Chin. Wprawdzie Wspólnota ma strategię dotyczącą perspektywy rozszerzania, ale według ekspertów nie jest ona wykorzystywana, bo kraje Bałkanów Zachodnich są dalekie od spełnienia warunków członkostwa. Łamanie zasad praworządności, brak reform sądownictwa, w administracji publicznej i gospodarce, oraz nieskuteczna walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną - to zastrzeżenia Unii pod adresem krajów Bałkanów Zachodnich.

"To czego Unia potrzebuje to polityczna strategia dla tego regionu, która wsparłaby strategię rozszerzania, pozwoliła rozwiązywać problemy i wymusić praworządność" - powiedział Polskiemu Radiu ekspert brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską Toby Vogel.

Najbardziej zaawansowane w rozmowach z Unią są Czarnogóra i Serbia i to one - jak mówi Komisja Europejska - mogłyby w 2025 roku przystąpić do Wspólnoty. Bruksela zastrzega jednak, że to data orientacyjna, a nie konkretna.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Beata Płomecka,Bruksela/mcm/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil