Ukraińcy rzadziej stawiają na Polskę

Jak podaje UdsC, liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce zwiększyła się o 47 tys. osób, co oznacza mniejszy wzrost o odpowiednio 12 i 7 tys. w porównaniu do roku 2017 i 2016. 

Urząd do spraw Cudzoziemców przedstawił roczne podsumowanie kwestii legalności pobytu obcokrajowców. Najliczniejszą grupą pozostali obywatele Ukrainy. Większość cudzoziemców posiadała zezwolenia na pobyt czasowy związany z pracą. 

(Urząd do Spraw Cudzoziemców)

"Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Na początku tego roku ważne zezwolenia na pobyt posiadało 372 tys. cudzoziemców. Według stanu na 1 stycznia 2018 r. i 2017 r. było to odpowiednio 325 tys. i 266 tys. osób" - podaje Urząd do spraw Cudzoziemców. 

W ubiegłym roku największy wzrost liczby zezwoleń na pobyt dotyczył przede wszystkim obywateli:

  • Ukrainy – o 33,9 tys. do 179 tys. osób,
  • Białorusi – o 4,7 tys. do 20 tys. os.,
  • Indii – o 1,9 tys. do 8,8 tys. os.,
  • Gruzji – o 1,3 tys. do 2,9 tys. os.,
  • Wietnamu – o 0,7 tys. do 12,4 tys. os.

73 proc. spraw dotyczyło w ubiegłym roku chęci podjęcia pracy, ponad 12 proc. cudzoziemców chciało pozostać w Polsce z powodów rodzinnych, a 10 proc. w związku z podjęciem lub kontynuowaniem edukacji. 

Najwięcej osób rejestrowało się w następujących województwach: mazowieckim – 114 tys. osób, małopolskim – 36 tys. os., dolnośląskim – 31 tys. os. oraz wielkopolskim – 28 tys. os.

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 czytacz

gdzie tylko spojrzeć to widać ukraińców-czasami już myślę,że mieszkam nie w swoim kraju.A tu czytam,że oni nie stawiają?A co więc robią w naszym kraju.W pracy mojej 5 polaków i 15 ukraińców!Jestem innostrańcem wwe własnym kraju!

! Odpowiedz
4 11 h-b

I emigranci widzą,słyszą i Przejrzeli w końcu na oczy..co się dzieje nienormalnego od dawna już na tym coraz bardziej minimalnym dla zdecydowanej większości ,czasowym ,śmieciowo-zleceniowym i niestety coraz częściej ,coraz bardziej niepewnym szaro-czarnym rynku pseudo pracy z na maxa niepewnymi wypłatami bez żadnych praw.

! Odpowiedz
0 7 bt5

Do raffmo . Ta dynamika co której mowisz nosi nazwę dynamiki ujemnej. Spada w liczbach bezwglednych ilość Ukraińców od których idą składki ZUS

! Odpowiedz
5 37 Raffmo

Co za idiotyczny tytuł.

"Ukraińcy rzadziej stawiają na Polskę" a z faktów wynika, że zarówno w 2017 jak i 2018 r. nastąpił przyrost liczby cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt.

PRZYROST oznacza, że Ukraińcy nadal stawiają na Polskę. Spadła jedynie dynamika tego przyrostu.

! Odpowiedz
16 12 warszawyak

rezunów w Polsce nie nada !

! Odpowiedz
37 7 koszumiesz

Co za różnica, kto pracuje. Nie Ukraińcy to Hindusi czy Rosyjczycy - zawsze chętni się znajdą.

! Odpowiedz
22 33 ajwaj

Ukraincy i Polacy powinni pracowac dla swoich ojczyzn, miec tam dzieci, domy, inwestycje itd...
Dopiero po zdobyciu suwerennosci bedzie poprawa > wróca miliony PL+UKR z kasa

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.