REKLAMA

Ukraina: dowódca marynarki wojennej zapowiada jej rozbudowę

2016-11-02 19:27
publikacja
2016-11-02 19:27

Ukraina odnawia i powiększa swe siły morskie, co obejmuje także naprawę będącej okrętem flagowym fregaty Hetman Sahajdaczny, by przeciwstawić się rozbudowie rosyjskiego potencjału militarnego na Krymie - oświadczył w środę dowódca ukraińskiej marynarki wojennej.

Ukraina: dowódca marynarki wojennej zapowiada jej rozbudowę
Ukraina: dowódca marynarki wojennej zapowiada jej rozbudowę
/ YAY Foto

Udzielając wywiadu agencji Reuters wiceadmirał Ihor Woronczenko powiedział, że na odnowę floty przeznaczy się 30 mln dolarów z opiewającego łącznie na 500 mln pakietu pomocy wojskowej USA, którego otrzymania Kijów oczekuje w przyszłym roku.

"Krok za krokiem odbudujemy od podstaw naszą flotę. Nasze siły będą pod względem jakości lepsze od tych, które pozostały na Krymie" - zaznaczył. Aneksja Krymu przez Rosję w 2014 roku pozbawiła Ukrainę dwóch trzecich jej floty wojennej, stacjonującej głównie w Sewastopolu.

Rosja wcześniej wydzierżawiła od Ukrainy bazy swej Floty Czarnomorskiej na terenie Krymu. Infrastruktura ta, skupiona głównie w rejonie Sewastopola, jest obecnie rozbudowywana.

Ukraińcy zdołali zapobiec wpadnięciu w rosyjskie ręce kilku ich okrętów wojennych, w tym Hetmana Sahajdacznego, okrętu desantowego Jurij Ołefirenko i kutra rakietowego Pryłuki.

"Zaczęliśmy właśnie prace remontowe na naszym okręcie flagowym" - powiedział Woronczenko, dodając, że dwa nowe opancerzone kutry artyleryjskie są niemal - gotowe do służby. "Jestem pewien, że cztery kolejne kutry otrzymamy w lipcu przyszłego roku" - oświadczył.

Według Woronczenki Rosja zamierza przekształcić Krym w "bazę wojskową", umieszczając tam trzy okręty podwodne, nowe fregaty i dodatkowe siły lotnicze, ale plany te są komplikowane problemami technicznymi.

"Mamy informacje, prowadzimy rozpoznanie. Nie mogę państwu powiedzieć wszystkiego. Możemy jednak przeciwstawić się ich wrogim zamiarom. Mają oni także problemy z zasobami" - zaznaczył wiceadmirał.

Woronczenko ma się 23 listopada spotkać z dowódcą marynarki wojennej należącej do NATO Rumunii, by rozmawiać o ewentualnych wspólnych akcjach na Morzu Czarnym w przypadku rosyjskiej agresji. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~tutejszy
Niech Macierewicz odda okręt który parę lat temu ofiarowali janki gdyż nic nie słychać o jego losie
~gosc
ale wl asnie paredni temu rosja oodala do eksploatacji okret podwodny dla floty czarnomorskiej bez problemu.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki