REKLAMA

UE przyjęła dyrektywę o pracownikach delegowanych

2018-06-21 13:55
publikacja
2018-06-21 13:55

Ministrowie państw UE odpowiedziani za sprawy społeczne w czwartek ostatecznie zatwierdzili w Luksemburgu dyrektywę o pracownikach delegowanych. Polska, która konsekwentnie sprzeciwiała się tym regulacjom, przestrzegała przed protekcjonizmem.

/ YAY Foto

Przeciwko ostatecznemu przyjęciu dyrektywy poza Polską zagłosowały jeszcze Węgry. Od głosu wstrzymały się Łotwa, Litwa, Chorwacja i Wielka Brytania. Wcześniej, pod koniec maja, za zatwierdzeniem tych przepisów opowiedział się Parlament Europejski.

Nowa dyrektywa jest niekorzystna z punktu widzenia interesów polskich firm. Ogranicza ona okres delegowania pracowników do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o sześć miesięcy na podstawie "uzasadnionej notyfikacji" przedstawionej przez przedsiębiorcę władzom państwa przyjmującego.

Polska i Węgry podkreśliły we wspólnym oświadczeniu po przyjęciu przepisów, że zmiana dyrektywy w nieuzasadniony i nieproporcjonalny sposób ograniczy swobodę świadczenia usług.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed i węgierska sekretarz stanu ds. zatrudnienia Katalin Novak uważają, że dyrektywa zamiast być instrumentem ochrony pracowników, stanie się narzędziem dla działań protekcjonistycznych. "Z całym prawdopodobieństwem doprowadzi ona do utraty znaczenia instytucji delegowania pracowników i będzie wysoce szkodliwa dla konkurencyjności Unii jako całości" - przestrzegli we wspólnej deklaracji.

Warszawę i Budapeszt niepokoi też niepewność prawna niektórych przepisów. Obie stolice wskazały, że dyrektywa dotknie szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Oba kraje są zdania, że dwuletni okres przejściowy to za mało czasu na dostosowanie się do nowych zasad, w szczególności dla małych i średnich firm.

Polska, Węgry, ale także inne kraje, nawet te, które głosowały za przyjęciem przepisów, jak np. Czechy, wskazywały w czwartek, że dyrektywa o pracownikach delegowanych powinna być traktowana jako pakiet z przepisami dotyczącymi kierowców w transporcie międzynarodowym. Negocjacje w sprawie tej drugiej propozycji ciągle jednak trwają.

Uchwalone przepisy przewidują, że po okresie delegowania pracownik będzie objęty prawem kraju przyjmującego. Dla polskich przedsiębiorców wysyłających pracowników do krajów zachodnich będzie to oznaczało wyższe koszty. Obecne przepisy wymagają bowiem, by pracownik delegowany otrzymywał przynajmniej pensję minimalną kraju przyjmującego, ale wszystkie składki socjalne odprowadzał w państwie, które go wysyła. Zmiany przepisów w tej sprawie przewidują wypłatę wynagrodzenia na takich samych zasadach, jak w przypadku pracownika lokalnego. Regulacje mają wejść w życie w połowie 2020 roku.

Z Luksemburga Krzysztof Strzępka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
kaczka-po-smolensku
po części to wina Pisu ,gdyby tak nie fikał to może chociaż nie objęło by to driverów Tirów a tak niech teraz DziadTrans bankrutuje i zre ze smietników.
ajwaj
Nie tak to mialo byc kiedy oni przejmowali polska gosp. za 1.- zl
Zamiast liberalizacji i zwiekszenia dostepu do bogatszych rynków, wyrzynanie jeszcze nie zaoranej-przejetej konkurencji z "biednych panstw"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pluto85md
2 lata to za malo na przygotowanie sie do przepisow ktore uderza w male firmy po roku od okresu przejsciowego. Czyli 3 lata to za malo, jednoczesnie nasz rzad nie mial problemu z przyjeciem podatku wodnego w 2 miesiace od projektu do wprowadzenia w zycie. Stanice wodne i mariny placa dzis 8 krotnie wyzsze oplaty.
sloneczkodzg
Dziękujemy Ci PO + PSL za antypolskie głosowanie . Jesteście w tym najlepsi w Europie .
search odpowiada sloneczkodzg
nie rozumie twoje wpisu, pzeciez obecnie rzadzi PIS i ustawy w nocy zakazujacej czy nakaujacej nie bylo. Przeciez jestesmy suwerennym krajem a UE tylko przeszkadza i sie miesza a nawet zazdrosci rzadowi PIS wzrostu gospodarczego namawiaja po cichu na polexit. Orly pis do boju do boju

Powiązane: Polska batalia o pracowników delegowanych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki