REKLAMA

TwB: Pracodawcy nie płacą pensji w terminie

2011-03-21 06:00
publikacja
2011-03-21 06:00
Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz ograniczeniu barier administracyjnych. Plany resortu polegają na redukcji 50 niepotrzebnych obowiązków informacyjnych, dzięki czemu przedsiębiorcy zaoszczędzą ponad 3 mld zł.

Ministerstwo Gospodarki szacuje łączne roczne koszty administracyjne na ok. 6,35 mld zł, z czego „czysta biurokracja” pochłania ok. 3,9 mld zł. Przedstawione przez MG założenia do ustawy to niestety tylko propozycje do projektu, który jest dopiero w fazie opracowywania. Zatem niewykluczone, że w swojej finalnej wersji będzie o wiele uboższy w pozytywne dla przedsiębiorców propozycje zmian. Krajowa Izba Gospodarcza pochwala "propozycje do założeń", dodatkowo zaznaczając, że stosowna ustawa powinna trafić do sejmu jeszcze przed wyborami.

Pracodawcy nie płacą pensji w terminie


   1. likwidacja comiesięcznego obowiązku przekazywania przez płatnika ubezpieczonemu raportów - ZUS RMUA,
   2. skrócenie okresu zwrotu różnicy (nadpłaty) podatku VAT z 60 do 30 dni,
   3. skrócenie czasu przechowywania kopii papierowych niektórych dokumentów,
   4. zniesienie obowiązku publikacji sprawozdania finansowego w Monitorze Polskim B oraz ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów do KRS.
   5. zniesienie obowiązku dostarczania do urzędów skarbowych sprawozdania finansowego wraz z raportem. KIG podkreśla, że w przypadku spółek kapitałowych ma to charakter wtórny, ponieważ właściwe raporty są wcześniej przekazywane do KRS. Więcej informacji na ten temat w artykule Czysta biurokracja kosztuje 3,9 mld zł.

Pracodawca, ktory nie wysłał pensji


Związki zawodowe postulują, by pracodawców, którzy nie wypłacają pensji swoim pracownikom, karać dodatkowo poprzez np. ograniczenie im dostępu do przetargów publicznych. Zdaniem Pracodawców RP, to nie jest sposób na zmuszenie nierzetelnych pracodawców do regularnego wypłacania wynagrodzeń.

Masz siłę na jeszcze?
Niewypłacanie pensji na czas jest zmorą pracowników. Jednak nie oznacza to, że pracodawca jest bezkarny. Pracownik powinien sprawę zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, która w toku kontroli może nałożyć na pracodawcę odpowiednie sankcję:
  • mandat od 1 do 2 tys. zł za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, przy ponownym wykroczeniu do 5 tysięcy zł, 
  • jeżeli pracodawca dalej uchyla się od płacenia wynagrodzenia, inspektor pracy zgłasza sprawę do sądu, który może nałożyć na pracodawcę grzywnę do 30 tysięcy złotych.
W zeszłym roku w całej Polsce pensji nie otrzymało 72 tys. osób, a suma zaległych wypłat przekroczyła 144 mln zł. Niewypłacenie pensji w terminie to jedna z najgorszych rzeczy, jaką pracodawca może zrobić pracownikowi. Większość szanujących się firm robi wszystko, by nawet pomimo kłopotów finansowych w pierwszej kolejności zabezpieczyć środki na pensje dla pracowników. Więcejna ten temat w artykule Brak pensji - co będzie grozić pracodawcy?
 

Palenie branży tytoniowej


Papierosy są trucizną – to nie ulega wątpliwości. Niemniej część ludzi nie może się bez niej obyć, co więcej – nawet lubią się „truć”. Niedawno wprowadzono prawo, które zakazuje palenia w miejscach publicznych. To w pewnym sensie rozwiązuje problem osób, które były narażone na tzw. bierne palenie wbrew ich woli. Teraz trwają prace nad tym, by wprowadzono całkowity zakaz ekspozycji wyrobów tytoniowych – czy to ma sens?


Takie rozwiązanie przewiduje nowa unijna dyrektywa tytoniowa (Dyrektywa 2001/37/WE). Zgodnie z nią wprowadzony zostanie:
  • zakaz ekspozycji w punkcie sprzedaży (RDB - Retail Display Ban), innymi słowy ukrycie wyrobów tytoniowych w sklepie w taki sposób by były one niewidoczne dla kupujących tzw. „sprzedaż spod lady”.
  • ujednolicenie wyglądu opakowań - paczki tego samego koloru (np. biała), rozmiaru i kształtu, nazwa produktu wydrukowana ujednoliconą czcionką, brak symboli i innych znaków graficznych związanych z marką oraz dodanie dużego drastycznego obrazku przedstawiającego skutki palenia np. zdjęcie zdeformowanych przez nowotwór ust palacza,
  • zakaz używania określonych składników w produkcji papierosów m.in. tych odpowiedzialnych za „smak”.
Teoretycznie zadaniem państwa socjalnego jest ochrona zdrowia obywateli. Niestety statystyka pokazuje, że propozycje zawarte w nowej unijnej dyrektywie mogą być nieskuteczne. Z drugiej strony inna statystyka pokazuje, że najskuteczniejszą formą walki z paleniem jest obejmowanie wyrobów tytoniowych coraz wyższą akcyzą. Niestety na tym mogą ucierpieć budżety domowe „biedniejszych” palaczy, którym na pomoc wychodzi szara strefa. I to właśnie z nią państwo powinno skuteczniej walczyć. Więcej na ten temat w artykulke Palenie branży tytoniowej.
 

Rozlicz PIT z Bankier.pl

Dla większości podatników wypełnienie deklaracji pit to przysłowiowa „czarna magia”. Obecnie najprostszym sposobem na prawidłowe złożenie deklaracji jest skorzystanie z jednego z wielu darmowych programów do rozliczeń podatkowych, np. e-pity 2010.

W 2011 roku termin złożenia PIT-ów rocznych mija 2-go maja. Mamy tu na myśli PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. Oznacza to, że mamy trochę więcej czasu, ale jak zwykle radzimy, by nie składać deklaracji podatkowej na ostatnią chwilę. W związku z tym w portalu Bankier.pl rusza cykl Rozlicz PIT z Bankier.pl.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z artykułami z cyklu Rozlicz PIT  z Bankier.pl, wypełnienie nawet takiej deklaracji nie zajmie Państwu więcej czasu niż przerwa reklamowa w telewizji. Jeżeli to nie wystarczy, z całą pewnością odpowiedzi na wszystkie pytania znajdą się w serwisie Pit.pl.

Rozlicz PIT 2010 z Bankier.pl
 
Jak wypełnić PIT?Program za darmo!Przekaż 1% podatku!

Zachęcamy Państwa do obejrzenia innych nagrań w kanale firmowym w Bankier.tv oraz do korzystania z dostępnych w portalu Bankier.pl narzędzi firmowych. Pytania lub wątpliwości proszę wysyłać na adres l.piechowiak@bankier.pl lub b.sielicka@bankier.pl.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w artykułach:
» Pracownicy to złodzieje
» Będą zmiany w Państwowej Inspekcji Pracy?
» Paragon od lekarza
Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~niestety
Bezsilność inspekcji pracy wobec pracodawcy Który nie płaci pokazywano setki razy w telewizji. Trzeba byc wyjątkowym ignorantem by pisac ze to cokolwiek daje..Raz ze nic nie daje to jeszcze oznacza zwolnienie z pracy!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki