REKLAMA

Gdy pracodawca nie odprowadza składek

Łukasz Piechowiak2011-03-10 07:00główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2011-03-10 07:00
Pracownicy zwykle nie interesują się swoimi składkami. Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie odprowadzane do ZUS w całości opłaca za nich pracodawca, na którym spoczywa obowiązek prawidłowego i terminowego rozliczania i opłacania składek za pracowników.

Część składek na ubezpieczenia społeczne opłaca za nas pracodawca z własnych środków, a część opłaca pracownik z pensji. Nie oznacza to, że pracownik otrzymuje wypłatę, z której jeszcze sam musi dokonać opłat na rzecz ZUS i US. Zatrudniony otrzymuje pensję netto, czyli kwotę, od której pracodawca potrącił środki na opłacenie składek. Innymi słowy, w większości przypadków pracownik nie musi się martwić o to, że z otrzymanej pensji będzie musiał jeszcze „za coś zapłacić”. Zatem to na pracodawcy ciąży obowiązek dokonania terminowego i prawidłowego rozliczenia składek na:
 • ubezpieczenie emerytalne,
 • ubezpieczenie zdrowotne,
 • ubezpieczenie rentowe,
 • ubezpieczenie chorobowe,
 • ubezpieczenie wypadkowe,
 • Fundusz Pracy,
 • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 
Więcej szczegółowych informacji znajduje się w w poradniku Ubezpieczenia społeczne - ile i na co płaci pracodawca?

Przykładowa pensja 2500 zł brutto 

1. Wynagrodzenie netto (kwota otrzymywana przez pracownika) – 1808 zł

2. Podatek – 155 zł

3. Ubezpieczenia zdrowotne – 194,15 zł

4. ZUS pracownika (składki odprowadzane od pensji pracownika) – 342,75 zł

5. ZUS pracodawcy (składki płacone „dodatkowo” przez pracodawcę) – 462 zł Zatem łącznie pracownik otrzymujące wynagrodzenie 1808 zł netto kosztuje pracodawcę 2962 zł (pensja brutto + część składek opłacanych przez pracodawcę).

Ile wynoszą poszczególne obciążenia z tytułu podatku dochodowego i wymaganych składek ZUS? Zachęcamy do skorzystania z dostępnego w portalu Bankier.pl kalkulatora wynagrodzeń.Co grozi pracodawcy za niepłacenie składek ZUS pracowników?


Za nieopłacenie składek w terminie lub nieodprowadzanie ich wcale pracodawcy grożą poważne sankcje. W teorii mają one na celu „zdyscyplinowanie” nierzetelnych pracodawców. Pomimo że kary są dosyć surowe, bardzo często dochodzi do sytuacji, że pracownik dowiaduje się o nieodprowadzeniu składki na fundusz zdrowia dopiero w szpitalu, gdy będzie potrzebował opieki lekarskiej.


Niestety dla pracownika, ZUS traktuje taką sytuację tak, jakby pracownik sam nie opłacił składki. Zakład wychodzi z założenia, że w dużej mierze to na pracowniku ciąży obowiązek kontrolowania pracodawcy. Jak to robić? Otóż m.in. raz w roku ZUS wysyła do ubezpieczonych informację o odprowadzanych składkach. Wówczas należy porównać je z tym, co otrzymujemy w comiesięcznych raportach ZUS RMUA. Gdy nie możemy czekać, ubezpieczony ma prawo zwrócić się do Zakładu z zapytaniem, czy pracodawca odprowadza za niego składkę. Naturalnie najlepiej byłoby, gdyby pracownik w pierwszej kolejności zapytał swojego pracodawcę.

Sankcje przewidziane dla pracodawców


 • Odsetki za nieterminowe opłacanie składek – naliczane są od następnego dnia po powstaniu zwłoki. Wynoszą 10% w skali roku, ale nie nalicza się ich, jeżeli wyniosłyby mniej niż 6,60 zł.
 • Grzywna – jest to kara niezależna od odsetek i może wynieść 5000 zł. ZUS może wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie pracodawcy, który np.:
 1. nie opłaca składek w terminie,
 2. nie zgłasza przewidzianych w ustawie danych lub podaje nieprawdziwe dane,
 3. utrudnia przeprowadzenie kontroli,
 4. nie prowadzi odpowiedniej dokumentacji,
 5. nie wywiązuje się z terminowego obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych i comiesięcznych raportów.
 • Odpowiedzialność karna – pracodawcy, którzy złośliwie lub uporczywie nie obowiązkowych czynności z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, podlegają karze ograniczenia wolności do lat dwóch.
 • Wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.
 • Ograniczenie lub wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
 • Dodatkowa opłata – 18 listopada 2010 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nakładanie dodatkowej opłaty w wysokości 100% sumy nieopłaconych składek na nierzetelnych pracodawców była niezgodna z konstytucją.
Jeżeli pracodawca dalej będzie się uchylać od zapłaty zaległych składek, zostaną one ściągnięte przez komornika. Ponadto ZUS w przypadku stwierdzenia, że dany dłużnik jest niewypłacalny, może złożyć do sądu wniosek o jego upadłość.

Polski pracodawca nie ma łatwo


Problemy z regulowaniem składek mogą być spowodowane przez wiele czynników, na przykład brak wystarczającej ilości środków, nadmierną chciwość lub nierzetelność. W myśl polskiego prawa w praktyce to na pracodawcy spoczywają wszystkie obowiązki związane z opłacaniem składek za swoich pracowników.

Naturalnie dla zatrudnionych jest to sytuacja bardzo komfortowa. Ustawodawca uznał, że takie rozwiązanie pozwoli na uchronienie pracownika przed pokusą niezapłacenia odpowiedniej kwoty do ZUS i US. Niestety, rzeczywistość pokazuje, że czasami to pracodawcy (płatnicy) przegrywają z ową pokusą i nie wypełniają swoich obowiązków należycie. Jak podkreślają zwolennicy takiego rozwiązania – z pewnością takich przypadków jest o wiele mniej, niż gdyby to pracownicy sami mieli za siebie płacić. To prawda, ale tylko dlatego, że pracodawców po prostu jest mniej.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
[email protected]

 
 
Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~tola
Pytanie. Co jesli kobieta zajdzie w ciaze i okaze sie ze jej szef nie placi skladek? Czy bedzie miala problem z otrzymaniem maciezynskiego ?
~Bezsilny
Co zrobić gdy pracodawca twierdzi że za miesiąc styczeń doprowadzi składki dopiero w marcu czy to jest zgodne z prawem. Jak na dokumencie za grudzień składki odprowadził 7 stycznia czyli na styczeń powinien odprowadzić do 15 lutego a on twierdzi inaczej
~hroma
w latach 2000-2006 mój były pracodawca (zakład budżetowy) miał okresowe kłopoty finansowe i pensję oraz składki płacił nieregularnie (np.: co 2-3 miesiące). Z tego powodu ta część załogi, która miała taką możliwość, prowadziła drobną działalność gospodarczą, żeby uzupełnić dziury w domowym budżecie. W konsekwencji pracodawca zapłacił w latach 2000-2006 mój były pracodawca (zakład budżetowy) miał okresowe kłopoty finansowe i pensję oraz składki płacił nieregularnie (np.: co 2-3 miesiące). Z tego powodu ta część załogi, która miała taką możliwość, prowadziła drobną działalność gospodarczą, żeby uzupełnić dziury w domowym budżecie. W konsekwencji pracodawca zapłacił wynagrodzenie i składki ZUS za wszystkie miesiące pracy. Teraz (w 2015 roku) ZUS uznał, że za miesiące gdy pracodawca zalegał z wypłatami, trzeba było opłacić samodzielnie składki od prowadzonej równolegle działalności. Po 15 latach z odsetkami uzbierała się niezła sumka.
~Meli
Też się właśnie dowiedziałam, ze pracodawca przez ostanie dwa lata nie odprowadzał mi składek na fundusz pracy, gdyż nie zarabiałam minimalnej krajowej. Wiem, że nie powinno być problemu z opłacaniem sobie samemu teraz tej składki, ale czy jest jakaś możliwość nadpłacenia ich wstecz? to są ponad 2 lata... ktoś coś wie?
~Ewa
a co w sytuacji gdy pracodawca od kilku lat nie opłaca składek,chciałabym te składki płacić sama ,osobiście do zusu ,gdyż ma to wpływ na przyszłą emeryturę,czy jest taka możliwość żeby pracownik sam za siebie odprowadzał składki ?
~Jaa
warto również zwrócić uwagę na porady stąd http://poradnikpracownika.pl/pracodawca-nie-wyplacil-wynagrodzenia/
~Krzysztof
Witam.
Mam umowe o prace na czas nie okreslony na kwote 3000zl brutto.
Dzis na potrzeby banku bylem w zusie po pismo z moimi skladkami. Okazalo sie, ze wbrew kwocie na umowie kwota odprowadzana do zusu za mnie to 1750 zl.Co moge zrobic?
~Monika
witam
Mam pewien problem, dzisiaj bylam u lekarza i okazalo sie, ze w systemie ewuś widnieje na czerwono i za porade lekarska musialabym zaplacic 70 zl. Od 13go pazdziernika 2014 pracuje i mam umowe zlecenie. Bylam dzisiajw zusie i dowiedzialam sie, ze pracodawca placi skladki, wplywaja raporty do zusu ale nie zostalam zgloszona
witam
Mam pewien problem, dzisiaj bylam u lekarza i okazalo sie, ze w systemie ewuś widnieje na czerwono i za porade lekarska musialabym zaplacic 70 zl. Od 13go pazdziernika 2014 pracuje i mam umowe zlecenie. Bylam dzisiajw zusie i dowiedzialam sie, ze pracodawca placi skladki, wplywaja raporty do zusu ale nie zostalam zgloszona przez pracodawce. Dodam jeszcze ze wczesniej pracowalam u tego pracodawcy w 2014r od maja do wrzesnia rowniez na umowie zlecenie. A w zusie pani poinformowala mnie ze u nich nie widnieje zadna taka informacja. Nie sprawdzalam wtedy tevo, bo nie mialam takiej potrzeby. Chcialabym zapytac czy po prostu pracodawca przez pomylke nie zglosil mnie, czy zapomnial. Czy po prostu ma pozniej z tego jakies korzysci, cy np. Te skladki do niego wracaja skoro nie bylam zgloszona. Nic z tego nie rozumiem, prosze o pomoc. Nie chce wyjasniac narazie tego z pracodawca, poniewaz jesli okaze sie ze on cos kreci to bede miala powod zeby go chociaz troche pograzyc. Z gory dziekuje za jakakolwiek odpowiedz i pomoc
~Maria
Niestety nie jest to prawda. Pewna gdańska firma przez 6 miesięcy nie odprowadzała składek do ZUS, wydając jednocześnie potwierdzenie pracownikom .
ZUS wystąpił do sądu przeciwko pracodawcy. Wyrak Sądu Rejonowego w Gdańsku:

Nieopłacanie składek ZUS nie jest czynem zabronionym, wyniku czego ani zus ani pracownik nie dostał
Niestety nie jest to prawda. Pewna gdańska firma przez 6 miesięcy nie odprowadzała składek do ZUS, wydając jednocześnie potwierdzenie pracownikom .
ZUS wystąpił do sądu przeciwko pracodawcy. Wyrak Sądu Rejonowego w Gdańsku:

Nieopłacanie składek ZUS nie jest czynem zabronionym, wyniku czego ani zus ani pracownik nie dostał tych pieniędzy. Więc o jakich karach autor pisze?>??
~Max
A czy Polski pracownik ma łatwo ? śmieciowe umowy zlecenie, zatrudnianie na próbę, obiecanki cacanki pracodawców, większość oszukuje, obciąża za wszystko, mój szef kupił auto załom, pasażerowie mu drzwi popsuli, a on mi chciał 450 zl zabrać, i zabrał, miało być 2300, zabrał więcej, było 1500, oczywiście za pracę podziękowałem, co A czy Polski pracownik ma łatwo ? śmieciowe umowy zlecenie, zatrudnianie na próbę, obiecanki cacanki pracodawców, większość oszukuje, obciąża za wszystko, mój szef kupił auto załom, pasażerowie mu drzwi popsuli, a on mi chciał 450 zl zabrać, i zabrał, miało być 2300, zabrał więcej, było 1500, oczywiście za pracę podziękowałem, co chwilę się ogłasza, zatrudni że zatrudni pracowników, umowa o prace, uczciwe warunki , czy wy pracodawcy nie macie co niektórzy odrobiny samokrytycyzmu, za wszelką cenę chcecie się na chapać, ustawić, myślicie że my nie mamy rodzin, żołądków !? nic na ten świat nie przynieśliście, i nic z niego nie zabierzecie...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki