Trump: Gdy zostanę prezydentem, prawo będzie przywrócone

Donald Trump przyjął w czwartek partyjną nominację na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej (GOP) i wygłosił przemówienie na konwencji partii w Cleveland. Zapowiedział w nim "znowu uczynić Amerykę silną" i poprawić los "ludzi zapomnianych".

Donald Trump w przemowie na konwencji w Cleveland obiecał wprowadzenie rządów prawa i porządku
Donald Trump w przemowie na konwencji w Cleveland obiecał wprowadzenie rządów prawa i porządku (fot. Mike Segar / FORUM)

Wygłaszając trwające ponad półtorej godziny przemówienie, Trump obiecał, że w przypadku zwycięstwa wyborczego w listopadzie będzie prezydentem prawa i porządku. Chce ukrócić nielegalną imigrację przez zbudowanie muru na granicy z Meksykiem i wypowiedzieć zawarte przez USA wielostronne układy o wolnym handlu, aby zahamować ucieczkę miejsc pracy za granicę.

- Mam dla wszystkich wiadomość: zbrodnia i przemoc na ulicach wkrótce się skończą. Bezpieczeństwo zostanie przywrócone. Nie może być pomyślności bez prawa i porządku - powiedział, przytaczając rosnące statystyki przestępczości. Położył przy tym nacisk na zabójstwa dokonane przez nielegalnych imigrantów.

- Ameryka nie może dopuścić do imigracji muzułmanów, spośród których głównie rekrutują się terroryści, w tym także uchodźców z Syrii i innych krajów Bliskiego Wschodu - mówił Trump.

- Walka z terroryzmem islamskim - podkreślał - jest dla USA ważniejsza niż popieranie demokracji na świecie i pomoc w odbudowie upadłych państw. Powiedział, że ogłoszenie przez NATO programu walki z terroryzmem jest krokiem we właściwym kierunku.

Zwrócił uwagę, że Ameryka musi położyć kres niepotrzebnym - jego zdaniem - wojskowym interwencjom za granicą i skupić się na problemach kraju. Powtórzył żądanie wobec sojuszników USA z NATO, żeby płacili swój sprawiedliwy udział we wspólnej obronie.

Hasłem przewodnim jego ewentualnej prezydentury będzie - jak zapowiedział Trump - America First (Ameryka przede wszystkim). Jako jedyne zewnętrzne zagrożenie dla USA wymienił Państwo Islamskie.

Donald Trump krytykuje Hillary Clinton

Najwięcej miejsca w przemówieniu Donald Trump poświęcił sprawie nielegalnej imigracji. - Nie chcemy nielegalnych imigrantów i uchodźców w naszym kraju - powiedział, krytykując propozycję kandydatki Demokratów na prezydenta Hillary Clinton, żeby zwiększyć limit przyjęć uchodźców z Syrii.

- Ja chcę przyjmować tylko tych, którzy popierają nasze wartości i kochają nasz naród - oświadczył Trump.

Potwierdził przy tym znaną z kampanii w prawyborach obietnicę budowy muru na granicy z Meksykiem. - Słuchajcie mnie uważnie. 28 stycznia, gdy złożę przysięgę prezydencką, Amerykanie w końcu obudzą się w kraju, w którym prawo będzie przywrócone - powiedział z emfazą.

Trump obiecał też rewizję lub zerwanie układów o wolnym handlu, takich jak NAFTA (z Kanadą i Meksykiem) czy TPP (z krajami regionu Pacyfiku), które, jak przekonywał, są niekorzystne dla USA i powodują ucieczkę miejsc pracy za granicę.

- Nigdy nie podpiszemy złych układów handlowych. Tu znowu trzeba się kierować zasadą "America First". Będziemy zawierać porozumienia z pojedynczymi krajami, osobno. Ale nie z krajami, które nas oszukują - oznajmił.

Czas pokazać całemu światu, że Ameryka wróciła - silniejsza niż kiedykolwiek! Zaczniemy znowu zwyciężać! - zakończył.

Przemowa inna niż wszystkie

Przemowa Trumpa była odstępstwem od zasad Partii Republikańskiej, która popierała zawsze wolny handel, zaangażowanie USA w rozwiązywanie światowych problemów i konfliktów zbrojnych, i na ogół sprzyjała legalnej przynajmniej imigracji - korzystnej dla biznesu, którego GOP zawsze była orędownikiem.

Wystąpienie kandydata nawiązywało do dawniejszych nurtów w GOP - nacjonalizmu z akcentami populistycznymi i do izolacjonizmu sprzed drugiej wojny światowej. - Amerykanizm, nie globalizm, będzie naszym credo - powiedział Donald Trump.

Lewicowi komentatorzy zwracają uwagę, że Trump odwoływał się do lęków, frustracji i niezadowolenia Amerykanów, strasząc wyborców chaosem, przestępczością i anarchią. Szczególnie krytykuje się jego tyrady przeciw imigrantom i uchodźcom, jako małoduszne.

Było to kolejne odejście od tradycji - niemal wszyscy kandydaci do Białego Domu, także republikańscy, prezentowali raczej przesłanie optymistyczne i pozytywne, akcentując harmonię i jedność społeczeństwa. Komentatorzy oceniają, że przemówienie nie było skierowane do centrowych, wahających się wyborców, lecz do twardej bazy jego elektoratu.

Jedynym wyjątkiem był tu apel do lewicowych wyborców Bernie Sandersa z Partii Demokratycznej, którzy podobnie jak Trump żywią niechęć do układów o wolnym handlu, aby przyłączyli się do jego obozu. Służyły też temu obietnice reform w duchu populistycznym, np. odbudowy infrastruktury.

- Zbudujemy nowe tunele, drogi... Stworzy to miliony nowych miejsc pracy - oświadczył Trump. Przyrzekł, że będzie się troszczył o wszystkich zapomnianych Amerykanów. Obiecał też obniżki podatków i zmniejszenie regulacji rządowych dla biznesu. Wspominając swego ojca, po którym odziedziczył firmę budowlano-deweloperską, powiedział, że podobnie jak on kocha robotników pracujących na budowach.

Trump: Clinton to marionetka elit obcych krajów

Przedstawiając kolejne punkty swego programu, za każdym razem atakował swoją rywalkę w walce o Biały Dom Hillary Clinton albo wytykał zaniedbania administracji prezydenta Baracka Obamy. Byłą sekretarz stanu USA oskarżał o korupcję i nazywał marionetką elit obcych krajów, które przekupują naszych polityków.

W pierwszym sondażu, przeprowadzonym przez telewizję CNN, większość telewidzów odpowiedziała, że przemówienie prezydenckiego kandydata GOP im się podobało.

Przemówienie Trumpa zapowiedziała na scenie jego starsza córka Ivanka, wiceprezeska jego korporacji Trump Organization. W swoim wystąpieniu opowiadała o kandydacie GOP jako ojcu i o swoich doświadczeniach w rodzinnej firmie.

Podkreśliła, że w firmie kobiety nie są dyskryminowane - zajmują wysokie stanowiska i otrzymują te same płace co mężczyźni na równorzędnych stanowiskach. Powiedziała, że Trump przeprowadzi reformy ułatwiające sytuację pracujących poza domem kobiet. Mówiła z naciskiem, że jej ojciec jest obrońcą i rzecznikiem zwykłych ludzi, wbrew opiniom rozpowszechnianym o nim przez jego przeciwników.

Na konwencji wyświetlono także film o Trumpie, przypominający jego życiorys i karierę biznesmana.

Z Cleveland Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ ksaj/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~slonzok

HAHAHA,bede sie smial jak Trump wygra wybory i zostanie prezydenten USA.Wielu uwaza ze ten czlowiek nie moze zostac prezydentem ,ja uwazam ze dobrze by sie stalo gdyz Jego odwazna postawa i wypowiedzi wskazuja ,ze mowi to co mysli ,oczywiscie wskazuje to ze nie jest urodzonym politykiem gdyz uzywa zwyklych slow,ale tego wlasnie sie wielu obawia.Nie bedzie krecil jak inni politycy i bedzie prowadzil prosta polityke.A ze sie chce z prezydentem Putinem pojednac to jest wspaniala sprawa, gdyz mocarstwa nie powinny sie nawzajem zwalczac tylko razem prowadzic polityke na swiecie.Wtedy takie konflikty jak w Syrii nie dojda do skutku, gdyz interesy beda wspolne.Jesli bedzie spokoj na swiecie to i nie bedzie ucieczki ludzi ze swoich krajow ,czy tez wedrowek "za chlebem ".Jak teraz widzimy ,ta polityka ostatnich lat doprowadzila do wedrowki milionow ludzi za chlebem,czy tez ucieczki z krajow gdzie tocza sie konflikty.I to podzeganie w Europie przeciw Rosji sie tez powinno skonczyc,tylko wspolny polityka ,zgoda miedzynarodowa i spokoj moga zapewnic spokojne zycie i pokoj na Swiecie a nie zbrojenie sie czy stawianie baz wojskowych pod nosem innych mocarstw.
Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 0 ~s6

Bzdura, Donaldinio nie przywróci porządku, bo republikanie są za sprzedażą karabinów wszystkim, więc teraz 30-tu dziennie amerykanów leży zastrzelonych. Koncerny produkujące karabiny go sponsorują i nie pozwolą na mniej trupów, bo produkcja i zysk im zmaleją.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil