To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 7 maja 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-05-07 20:05redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-05-07 20:05
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 7 maja 2021 r.
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 7 maja 2021 r.

To był dzień "franka", ale to jest rok dogecoina - wyczytać można z dzisiejszych informacji. Obok ważnych informacji dla kredytobiorców i dla fanów kryptowalut, piszemy także o zmianach w europejskich restrykcjach, które ucieszą wyczekujących zagranicznych podróży. Piątek zobowiązuje, dlatego na koniec kilka nieodzownych punktów programu. Zapraszam na ostatnie w tym tygodniu podsumowanie dnia.

#1 Sporo kontrowersji wywołała wczorajsza publikacja o wygranym procesie frankowym jednej z artystek - tymczasem sięgnęliśmy po ten temat głównie dlatego, że wypłynął dosłownie w przededniu wyczekiwanego stanowiska Sądu Najwyższego w tej sprawie. Instytucja wydała uchwałę, której główną myśl przedstawiono jedynie w skrócie. Sędzia sprawozdawca nie krył, że materia jest skomplikowana, a każdemu słowu w tym temacie będą przyglądały się tak banki, jak i kancelarie reprezentujące klientów w sporach. Dlatego szczegóły pojawią się w uzasadnieniu pisemnym. Proszę jednak sprawdzić główną myśl SN w temacie roszczeń banku i klienta i koniecznie zapoznać się z teorią dwóch kondykcji.

Rozstrzygnięcie w temacie franków znalazło odzwierciedlenie na rynku. W tym artykule analizowaliśmy pierwsze reakcje banków i kancelarii odszkodowawczej, a tutaj podsumowujemy piątkową sesję na GPW, gdzie również nie dało się pominąć udziału kredytodawców.

#2 Dziesięć tysięcy procent wzrostu z inwestycji brzmi jak żart albo co najmniej przekręt, a jest faktem odnotowanym w przypadku jednej z kryptowalut, wspieranej przez jednego ze znanych przedsiębiorców. O historii, fenomenie, przyszłości, ale też ryzykownej warstwie dogecoina pisze dziś Michał Żuławiński w artykule, po który winien sięgnąć każdy, komu kryptowaluty obojętne nie są.

#3 Jak zachęcić obywateli do tego, żeby samodzielnie wysłali do urzędu statystycznego informacje o tym, jak żyją? Wymyślono, że pomogą karty przedpłacone o wartości 500 i 1000 zł. Dziś odbyła się pierwsza loteria dla uczestników spisu powszechnego. Przed obywatelami kolejna, a dalej trzecia, gdzie w roli marchewki wystąpią samochody. Wszystko, co trzeba wiedzieć o tym obowiązku, zebraliśmy w jednym miejscu.

#4 Po południu z Wysp dotarła do nas informacja, która ucieszy bliskich licznej rzeszy emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jeszcze w tym miesiącu zniknie tamtejszy zakaz podróżowania do innych krajów bez ważnego, uzasadnionego powodu. Niestety - po przylocie do Polski nie obędzie się bez dodatkowych obowiązków.

Do szerokiego otwarcia granic szykuje się z kolei Grecja. Przełom ma nastąpić 14 maja, od kiedy zniknie istotna część restrykcji - dostępne dla turystów mają być wszystkie lotniska, do tego plaże, restauracje czy muzea.

W temacie obostrzeń dziś również interesujące nowinki z Polski: z treści opublikowanego rozporządzenia wynika, że do limitów osób na imprezach, jak wesela czy komunie, nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione.

#5 Skoro piątek, to polecam stałe punkty naszego tygodniowego programu:

O czym jeszcze pisaliśmy i warto wiedzieć dzisiaj?

Piątek 7 maja - wybrane z kraju i ze świata

17:25 Zielony piątek na GPW. W górę banki, KGHM, Allegro, Mercator

15:18 Szef banku centralnego na konferencji: RPP nie lekceważy inflacji

15:05 Do limitów na imprezach nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych. Opublikowano rozporządzenie

14:50 Amerykański rynek pracy srodze rozczarował

14:00 Znamy się na sztuczkach oszustów, ale jedna z bankowych usług budzi strach

12:45 Oprocentowanie spada, wpłaty rosną – marzec na lokatach

12:05 Przy dystrybutorach bez zmian. Potaniał tylko autogaz

11:10 Stopa bezrobocia znów spadła

11:03 Mniej aut z zagranicy w komisach, ale ich wiek stale rośnie

10:03 Złoty słabnie przed frankowym werdyktem

08:17 Na rynkach ropy ceny rosną. Drugi tydzień ze wzrostem notowań

06:50 Urlop rodzicielski dla ojców w nowym wymiarze. Szykują się zmiany w Kodeksie pracy

06:00 Stres i niepewność. Praca w finansach w czasie pandemii

06:00 Rynek złota: ETF-y „sypią”, inwestorzy kupują

06:00 Darmowe konto w dziewięciu bankach. Bezpłatną kartę mają tylko dwa z nich

01:24 29 maja ruszają kluby fitness, siłownie i baseny. Jest rozporządzenie

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zops
Czy wejdziemy w czasy epoki kamiennej? Tzw. 'technologia"? ? ? ? http://wells24.com

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki