REKLAMA

Złoty słabnie przed frankowym werdyktem

2021-05-07 10:03
publikacja
2021-05-07 10:03
Złoty słabnie przed frankowym werdyktem
Złoty słabnie przed frankowym werdyktem
fot. Baba87 / / Shutterstock

Piątkowy poranek przyniósł ponowny wzrost kursu euro. Czynnikiem ryzyka dla polskiego złotego cały czas pozostaje kwestia kredytów liborowych, za które dziś weźmie się Sąd Najwyższy, odpowiadając na pytania Rzecznika Finansowego.

W piątek rano odbędzie się posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, który w składzie 7 sędziów odpowiedzieć ma na pytania prawne zadane przez Rzecznika Finansowego, dotyczące sposobu rozliczeń po unieważnieniu przez sąd powszechny umowy kredytu denominowanego lub indeksowanego w walucie obcej.

Na rynku panują obawy, że dzisiejsze oraz wtorkowe orzeczenia SN mogą oznaczać konieczność masowego przewalutowania przez banki kredytów „frankowych”, co w konsekwencji będzie oznaczać zamknięcie pozycji zabezpieczających na rynku walutowym, a więc ogromny wzrost popytu na szwajcarską walutę.

W rezultacie już od kilku dni na rynku złotego da się odczuć lekką nerwowość i wyższą niż w poprzednich tygodniach zmienność. W piątek o 10:04 kurs euro rósł o jeden grosz, dochodząc do 4,5777 zł. W czwartek notowania wspólnotowej waluty najpierw podniosły się o prawie dwa grosze, by popołudniem powrócić do poziomu wyjściowego.

Bez większych zmian pozostawał kurs dolara amerykańskiego, wycenianego na ok. 3,79 zł.  Notowania „zielonego” od połowy kwietnia utrzymują się w pobliżu linii 3,80 zł. O ponad grosz drożał za to frank szwajcarski, w piątek rano notowany po 4,1777 zł. Funt brytyjski kosztował 5,2771 zł i był o 2,5 grosza droższy niż dzień wcześniej.

KK

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
marik1
Złoty cały czas słabnie , wyjdzie słońce złoty słabnie, zajdzie słońce złoty słabnie, co by się nie działo złoty słabnie...
traderfr
EURPLN dziś w górę o 1grosz, normalnie krach..!
zzibi2
tak - jeśli taki będzie werdykt
banki posiadają zabezpieczenie w CHF, teraz będą je musiały oddać (domknąć transakcje) zamieniając je na PLN, a wymiana CHF na PLN to kurs CHF/PLN w dół
wontuskom odpowiada zzibi2
tak, tak.... oddac, oddac zaraz po wyroku .... bez wyroków sądowych poszczególnych wnioskodawców ... tow. wasza wyjątkowa kasta ma naprawdę nieźle nasrane w głowach

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki