REKLAMA

Tak rynek reaguje na "frankowe" orzeczenie Sądu Najwyższego

2021-05-07 13:48
publikacja
2021-05-07 13:48
Tak rynek reaguje na "frankowe" orzeczenie Sądu Najwyższego
Tak rynek reaguje na "frankowe" orzeczenie Sądu Najwyższego
/ FORUM

Ogłoszenie orzeczenia Sądu Najwyższego ws. kredytów walutowych znalazło przełożenie na sytuację na GPW.

Sąd Najwyższy podtrzymał w piątek stanowisko, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, nie ulegają automatycznie wzajemnej kompensacji.

Początkowo notowania banków pozostawały bez większych zmian względem stanu sprzed ogłoszenia decyzji Sądu Najwyższego. O 13:48 akcje PKO BP zyskiwały 1,6%. Kurs Pekao SA rósł o 1,1%, Banku Millennium o 1,9%, a mBanku o 2%. Indeks WIG-Banki rósł o 1,1%.

W dalszej części sesji szala przechyliła się na korzyść banków. Getin Noble zyskiwał 7,8%, Millennium 3,9%, mBank 3%, Santander 2,6%, PKO BP 2,5%, a Pekao 2%.

Za to na górnych "widłach" znalazły się notowania Votum. Po krótkim równoważeniu akcje kancelarii odszkodowawczej drożały o ponad 15%. Następnie doszło do uspokojenia nastrojów i skala zwyżek spadła do 8,7 proc.

Tuż po decyzji spokojnie było na rynku walutowym, gdzie kurs euro kształtował się na poziomie ok. 4,58 zł. To o pół grosza niżej niż przed godziną 13:30. W dalszej części dnia euro potaniało do 4,563 zł, jednak wpływ na tę sytuację miała także reakcja rynków na dane z amerykańskiego rynku pracy. Swoje mógł dołożyć także prezes NBP, który wystąpił na comiesięcznej konferencji.

W ubiegłym tygodniu akcjonariusze banków mieli powody do zadowolenia. Po publikacji orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE akcje banków notowanych na warszawskiej giełdzie poszły mocno w górę

Piątkowe orzeczenie TSUE nie wyczerpuje tematu kredytów liborowych. Wiążące rozstrzygnięcia mogą zapaść (ale nie muszą) dopiero 11 maja, na kiedy to zaplanowane jest posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Przypomnijmy, że sąd ma odpowiedzieć na wątpliwości, z których część pokrywa się tematycznie z zagadnieniami rozważanymi przez TSUE. Był to jeden z powodów przesunięcia wydarzenia na późniejszy termin.

MZ/KK

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
sartan
A zastanawia mnie co z wpisami na hipotekę w KW i tym, że nieruchomość bezprawnie widniała w księgach banku jako zabezpieczanie kredytu i klient nie mógł nią swobodnie dysponować.
W większości wypadków bank kazał wpisać zabezpieczenie podwójnej wysokości kredytu i powstaje pytanie czy od tego też mogą być naliczone
A zastanawia mnie co z wpisami na hipotekę w KW i tym, że nieruchomość bezprawnie widniała w księgach banku jako zabezpieczanie kredytu i klient nie mógł nią swobodnie dysponować.
W większości wypadków bank kazał wpisać zabezpieczenie podwójnej wysokości kredytu i powstaje pytanie czy od tego też mogą być naliczone odsetki ustawowe? Czyli bank żądać będzie odsetek od salda kredytu, które rok w rok malało wraz ze spłatami rat. Z drugiej strony bezprawne zajęcie hipoteki w KW na w/w kwotę też może skutkować żądaniem odszkodowania zgodnie z taryfikatorem odsetek ustawowych?
dadar123
Jeżeli bank zabezpieczał podwójnie hipotekę to znaczy, że bank wiedział co się wydarzy na rynku frankowym. A to tym bardziej świadczy o tym, że konsumenta ktoś zrobił w bambuko
jpelerj
A nie orzekali sędziowie dublerzy? Bo jak znam życie, to prawnicy zaczną pewnie zaskarżać ten wyrok, jako nieskuteczny i nieważny. Sprawy potrwają dłużej, a kancelarie zarobią.
prezestak
A niech trawią w moim przypadku 10 tyś rocznie odsetek się należy, mam czas jak nadpalace raty to jeszcze będzie miły zastrzyk gotówki
lukaszslask
W koncu ktos napisal,jakie byly koszty,tez to pamietam i uwazam,ze gdyby nie bylo wtedy kredytow we frankach to polowa Osob nie wzielaby wogole kredytu i to nie dlatego,ze nie mialo zdolnosci tylko dlatego,ze trzeba byloby oddac 300% i gdzies z tylu zapalila by sie lampka.a ceny nieruchomosci nie uroslyby do granic absurdu......
lorelie
oprocentowanie kredytu złotówkowego wynosiło w tych czasach okolo 7% więc teraz ban zarząda zwrotu kosztów za użytkowanie kapitału w kwocie 150% ( idąc na rękę frankowiczom policzy procenty w kwocie oprocentowania identycznego kredytu w złotówkach) i juz mamy od 100000 franków ( 250 tyś PLN,) do zwrotu 750 tyś PLN.oprocentowanie kredytu złotówkowego wynosiło w tych czasach okolo 7% więc teraz ban zarząda zwrotu kosztów za użytkowanie kapitału w kwocie 150% ( idąc na rękę frankowiczom policzy procenty w kwocie oprocentowania identycznego kredytu w złotówkach) i juz mamy od 100000 franków ( 250 tyś PLN,) do zwrotu 750 tyś PLN. Termin spłaty w przypadku stwierdzenia nieważności umowy- 7 dni roboczych. Frontem do klienta!!
prezestak
A napisz jeszcze na jakiej podstawie prawnej bo takiej jeszcze nikt nie znalazł.
dadar123 odpowiada prezestak
Kiedyś starałem się o kredyt hipoteczny i w PLN rata wynosiła 950 zł, we frankach 550 zł, okres spłat ten sam. To ciekawostka... Tzn rząd, banki etc miały wspólny udział w robieniu lodów, bo ciężko uwierzyć, że na tą samą kwotę była taka różnica
lorelie
frankowicze dali zarobić bankom, kancelariom...a teraz dostali mega niekorzystny wyrok... biednemu zawsze wiatr w oczy, a głupiemu i wiatr i piach.
lukaszslask
Summa summarum dobrze robi Pko,ze zamienia te kredyty tj by od poczatku byly zlotowe,bo z tego wynika,ze tak to sie ogolnie zakonczy,ale nie trzeba po drodze zawalac Sadow,rzeszy Prawnikow,bo skoro Bank ma oddac pieniadze za abuzywne umowy i potem moze sie domagac zwrotu pieniedzy razem z kosztami to wyjdzie na to samo,a malo tego Summa summarum dobrze robi Pko,ze zamienia te kredyty tj by od poczatku byly zlotowe,bo z tego wynika,ze tak to sie ogolnie zakonczy,ale nie trzeba po drodze zawalac Sadow,rzeszy Prawnikow,bo skoro Bank ma oddac pieniadze za abuzywne umowy i potem moze sie domagac zwrotu pieniedzy razem z kosztami to wyjdzie na to samo,a malo tego to jest korzystne takze dla Klientow,bo nie wiem czy wiedza,Prawnicy raczej nie powiedza,bo chca zarobic,ze potem jak Bank Ich poda to o cala kwote razem z kosztami i trzeba bedzie to naraz oddac,a nie przez 10-15-20 lat tyle ile zostalo do konca kredytu,a to juz nie bedzie pozyczka hipoteczna nisko oprocentowana,tylko kredyt gotowkowy na 10 lub wiecej %

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki