Czytam, oglądam, polecam. Ryszard Grzelak, prezes Europ Assistance Polska

Malwina Wrotniak2021-05-07 09:30redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-05-07 09:30
Czytam, oglądam, polecam. Ryszard Grzelak, prezes Europ Assistance Polska
Czytam, oglądam, polecam. Ryszard Grzelak, prezes Europ Assistance Polska
/ Bankier.pl

"Czytam, oglądam, polecam" to publikowane u progu weekendów artykuły, w których goście redakcji Bankier.pl dzielą się swoimi kulturalno-ekonomicznymi rekomendacjami. Sprawdźcie, po jakie tytuły sięgają w wolnym czasie ci, których nazwiska znamy ze świata biznesu i nauki.

Gościem najnowszego odcinka jest Ryszard Grzelak, prezes zarządu firmy Europ Assistance Polska, pełniący tę funkcję od 16 lat. Menedżer z ponad 20-letnim doświadczeniem, dziś zarządzający grupą blisko 200 osób. Prywatnie wielki fan nurkowania, w którym to sporcie upatruje źródła kompetencji przydatnych również w życiu zawodowym – o czym więcej w dalszej części „Czytam, oglądam, polecam”.

#1 Film „Życie na naszej planecie” Davida Attenborough

Swój zestaw poleceń zacząłbym od filmu, który jest syntezą wielu zagadnień związanych z rozwojem świata, często podejmowanych w realizacjach brytyjskiego popularyzatora wiedzy przyrodniczej Davida Attenborough. Dotyczy nowych zagrożeń dla Ziemi, w dużej mierze zanieczyszczeń i ochrony środowiska, a także wiążących się z tym wyzwań. Są to tematy istotne nie tylko dla liderów, menedżerów czy firm, ale dla nas wszystkich. Wybrałem na początek właśnie ten tytuł, bo ochrona środowiska jest mi bardzo bliska.

Tę pozycję wymieniłbym też jako swoistą zachętę do zapoznania się z twórczością ponad 90-letniego sir Davida Attenborough, który podobnymi zagadnieniami zajmuje się od lat, chociaż przecież wcale by już nie musiał, będąc w jesieni życia.

#2 Książka „Dive Atlas of the World”

Autor: Jack Jackson

Propozycja poniekąd związana z tą pierwszą, jednak dająca trochę inną perspektywę. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że 71 proc. powierzchni naszej planety zajmują morza i oceany. Ja od lat jestem nurkiem i większość moich podróży, szczególnie tych dalekich, związana jest z tą pasją. Nurkowałem w wielu miejscach na świecie i to, co mnie mocno niepokoi, to różnice, jakie na przestrzeni lat widać w różnych regionach podwodnego świata. Zmian zachodzących w świecie czasami nie da się zauważyć inaczej, niż schodząc pod powierzchnię wody. Dopiero tam widać, jakie zniszczenie zachodzi na Ziemi, jak destrukcyjne i nieodpowiedzialne są nasze działania, ile plastiku produkujemy jako ludzkość, jaki ogrom świata przyrody ginie za naszą sprawą. W „Atlasie” pokazany jest niezwykły świat podwodny i najlepsze miejsca do nurkowania, które zmuszają do refleksji nad tymi kwestiami.

fot. Ryszard Grzelak / / Archiwum prywatne

Samo nurkowanie dało mi nie tylko możliwość poznania życia podwodnego w wielu niezwykłych miejscach oraz większą świadomość zmian zachodzących w naszym środowisku, ale też możliwość samorozwoju i lepszego poznanie siebie oraz za każdym razem lekcję zarządzania ryzykiem w sytuacji różnych zagrożeń. Nurkowanie to także pielęgnowanie natury odkrywcy, którym jest każdy człowiek.

#3 Książka „Odwaga w przywództwie. Cztery kompetencje autentycznego lidera”

Autor: Brene Brown

Książek o przywództwie zostało napisanych pewnie tysiące, tę podarował mi jeden z moich przyjaciół. Podsuwam ją jako inspirację, bo traktuje o wiarygodności w działaniu, uwalnianiu potencjału, prowadzeniu trudnych rozmów i budowaniu zaufania. Są to kwestie, które szczególnie w dzisiejszych czasach – życia i pracy w warunkach pandemii i lockdownów – nabierają nowego znaczenia. Zaufanie czy empatia odgrywają znacznie większą rolę niż wcześniej, podobnie jak cierpliwość do otoczenia i ludzi.

fot. Ryszard Grzelak / / Archiwum prywatne

Mam wrażenie, że 5, 10 czy 15 lat temu przywódcy więcej czerpali z zarządzania hierarchicznego. Wtedy często dawało się wyczuć wręcz oczekiwanie ze strony zespołu, że przyjdzie szef, on wie i powie, jak ma być – dlatego jest liderem. Natomiast dzisiaj nabiera większego znaczenia zarządzanie partycypacyjne, a lider czerpie znacznie więcej z inteligencji zespołowej. Nie „lansuje” się na kogoś, kto zna odpowiedź na każde pytanie, tylko zbiera informacje i opinie, radzi się i wtedy podejmuje decyzje. Oczywiście wtedy odpowiedzialność też będzie partcypacyjna – menedżerowie muszą więc być tego świadomi i umieć wziąć ją na siebie.

Dzisiaj przywództwo wymaga znacznie większej odpowiedzialności -  nie tylko przed udziałowcami oraz za wyniki finansowe zarządzanej firmy. To odpowiedzialność również przed całym „ekosystemem” w którym funkcjonuje, w tym społeczno-środowiskowym. Wymaga to odwagi, ale to definiuje też przywódców.

#4 Książka „Serce Europy”

Autor: Norman Davies

fot. Ryszard Grzelak / / Archiwum prywatne

Nie jest to nowa lektura, książka historyczna, ale zawierająca też wiele refleksji natury filozoficznej i dotykających polityki, w mojej opinii wciąż na czasie. Daje szansę z jednej strony na odświeżenie historii, a z drugiej – na porównanie różnych zdarzeń i ich wpływu na naszą teraźniejszość. Szczerze polecam twórczość Normana Daviesa, którego zresztą pewnie znają Państwo dobrze, jako że w Polsce jest autorem niezwykle popularnym.

#5 Audiobook „Good to Great”

Autor: Jim Collins

fot. Ryszard Grzelak / / Archiwum prywatne

Wprawdzie nie słucham podcastów, ale dość często audiobooków. Niedawno „Good to Great” o tym, jaka jest różnica między firmami dobrymi a najlepszymi, za jakie – z różnych względów – uważa się teraz Amazona czy Teslę. Dlaczego akurat są „great”, a nie zostały na tym samym poziomie, co tysiące innych „good”. Lektura nie najnowsza, ale aktualna.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Czytam, oglądam, polecam

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki