REKLAMA

Tym będą żyły rynki: sąd nad frankami, PKB Polski, światowa inflacja

Michał Żuławiński2021-05-07 11:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-07 11:30
Tym będą żyły rynki: sąd nad frankami, PKB Polski, światowa inflacja
Tym będą żyły rynki: sąd nad frankami, PKB Polski, światowa inflacja
fot. ismagination / / Shutterstock

W nowym tygodniu nie zabraknie emocjonujących momentów. Wtorek może być sądnym dniem dla frankowców, zaś w piątek poznamy kluczowe dane z polskiej gospodarki. Codziennie docierać będą raporty o inflacji na świecie, a wynikami dzielić się będą spółki z GPW.

Poniedziałek, 10 maja

Tydzień rozpocznie się dosyć spokojnie. O 08:00 poznamy wartość inflacji w Norwegii, a o 10:30 opublikowany zostanie indeks Sentix obrazujący nastroje europejskich inwestorów.

Wtorek, 11 maja

Wydarzenie dnia związane będzie nie z giełdą czy publikacją danych makroekonomicznych, lecz z kwestiami prawnymi. 11 maja Izba Cywilna Sądu Najwyższego ma wypowiedzieć się w najważniejszych kwestiach nurtujących sędziów rozstrzygających frankowe spory. Wcześniej oczekiwano, że decyzja zapadnie 13 kwietnia, jednak termin ten został zmieniony.

W kalendarium makro dominować będzie inflacja – stosowne dane nadejdą z Chin (03:30), Czech (09:00) i Węgier (09:00). O 11:00 poznamy odczyt niemieckiego indeksu ZEW obrazującego nastroje inwestorów i analityków instytucjonalnych.

Wyniki: Millennium; EA

Środa, 12 maja

O 08:00 poznamy dynamikę inflacji w Niemczech oraz produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. O tej samej porze zaprezentowane zostaną dane o brytyjskim i norweskim PKB. Inflacyjny przegląd kontynuować będziemy za sprawą Francji (08:45) oraz Szwecji (09:30).

O 11:00 Eurostat przedstawi dane o produkcji przemysłowej w UE.

Inflacja będzie tematem numer jeden także za oceanem. Analitycy są zdania, że roczna dynamika wzrostu cen w USA wzrosła z 2,6 proc. w marcu do 3,6 proc. w kwietniu.

Wyniki: Cyfrowy Polsat, KGHM

Czwartek, 13 maja

Zaczniemy od – a jakże inaczej – inflacji. Tym razem raporty na ten temat nadejdą z Rumunii (08:00) i Słowacji (09:00).  W USA także inflacja, tyle że producencka – jej wartość już w marcu przekroczyła 4 proc. (14:30).

Wyniki: Allegro, Eurocash, Grupa Azoty, BNPPL, Dom Development, 11 bit; Walt Disney

Piątek, 14 maja

Globalny inflacyjny przegląd kontynuować będziemy za sprawą Hiszpanii (09:00). Do gry wejdzie także Polska – o 10:00 GUS przedstawi pełny raport o inflacji w kwietniu. Warto przypomnieć, że opublikowany pod koniec kwietnia wstępny odczyt (4,3 proc. r/r) wyraźnie przewyższył oczekiwania ekonomistów.

O 10:00 przyda się podzielna uwaga, bowiem równocześnie do danych o inflacji GUS przedstawi wstępny szacunek polskiego PKB. Analitycy są zdania, że w pierwszym kwartale 2021 r. krajowa gospodarka skurczyła się o 1 proc. w ujęciu rocznym, a więc mającym za bazę jeszcze w dużej mierze okres sprzed pierwszego uderzenia pandemii.

Tydzień zwieńczy paczka danych z USA. Znajdziemy w niej sprzedaż detaliczną (14:30), produkcję przemysłową (15:15) oraz oczekiwania inflacyjne (16:00).

Wyniki: kulminacja sezonu wyników na NewConnect

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki