REKLAMA
PROMOCJA CITI I BANKIER.PL

Tauron: projekt Elektrowni Blachownia Nowa zmierza ku zawieszeniu

2013-06-20 14:31
publikacja
2013-06-20 14:31

Projekt budowy bloku gazowo parowego o mocy rzędu 850 MW w Elektrowni Blachownia zmierza ku zawieszeniu - poinformował w czwartek prezes Tauron Polska Energia Dariusz Lubera. Spółkę celową dla realizacji tego przedsięwzięcia zawiązały w ub.r. Tauron i KGHM.

Dochodzimy powoli do tego, jaką decyzję finalną podejmiemy w zakresie tego bloku. Niedługo przekażemy naszą decyzję - powiedział Lubera dziennikarzom podczas czwartkowego podpisania umowy na budowę nowego bloku kogeneracyjnego w elektrociepłowni w Tychach.

Pytany o to, czy decyzja ta zmierza ku rezygnacji bądź zawieszeniu projektu, prezes Taurona wskazał, że idziemy bardziej w tym drugim kierunku. Jeszcze toczą się rozmowy z operatorem systemu przesyłowego. Jeżeli oczekiwania operatora okazałyby się większe, być może będzie jeszcze pozytywna decyzja na uruchomienie - zastrzegł.

Lubera podkreślił, że nie jest rozważana całkowita rezygnacja z przedsięwzięcia.

W maju prezes Taurona informował o trwających rozmowach z operatorami (PSE i Gaz-System - PAP) o reżimie pracy takiego bloku w systemie. Realizację projektu bądź przesunięcie go w czasie Lubera uzależniał wówczas od efektów tych rozmów.

Spółkę Elektrownia Blachownia Nowa, która miałaby zrealizować to przedsięwzięcie, KGHM i Tauron zawiązały we wrześniu ub. roku. Zgodnie z ówczesnymi szacunkami, nakłady na inwestycję miałyby sięgnąć ok. 3,5 mld zł, a nowy blok mógłby zostać przekazany do eksploatacji w drugim kwartale 2017 r.

Spółka miałaby przygotować, zbudować oraz prowadzić eksploatację bloku gazowo parowego o mocy rzędu 850 MW na terenie należącym do Tauron Wytwarzanie SA Oddział Elektrownia Blachownia.(PAP)

mtb/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta premium – wrzesień 2025 r.
Najlepsze konta premium – wrzesień 2025 r.
Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki