REKLAMA

Tauron planuje budowę kotła wyłącznie na biomasę

2009-12-11 09:48
publikacja
2009-12-11 09:48
11.12. Katowice (PAP) - Budowę kotła na biomasę o mocy energetycznej 50MW, który miałby zacząć produkcję energii w 2012 r., planuje grupa Tauron. Kocioł ma powstać w należącej do Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) Elektrowni w Jaworznie. W ten sposób grupa chce zwiększyć produkcję "zielonej energii".

"Zgodnie z założeniami blok, gdzie powstanie kocioł, będzie miał moc 50 megawatów energetycznych i kilkadziesiąt megawatów termicznych. Szacujemy, że będzie produkował ok. 0,3 terawatogodzin zielonej energii rocznie. Jego uruchomienie planujemy w 2012 r." - poinformował wiceprezes grupy Tauron Stanisław Tokarski.

Będzie to pierwszy kocioł wyłącznie na biomasę w grupie Tauron. Obecnie w jej elektrowniach i elektrociepłowniach - wytwarzających łącznie 20 terawatogodzin energii rocznie - powstaje ok. 1,5 proc. prądu pochodzącego z biomasy, który uznawany jest za "zieloną energię".

Planowana inwestycja oznacza dalsze dostosowanie produkcji do przepisów, zakładających stopniowy wzrost udziału energii odnawialnej w ogólnej sprzedaży. Reguluje to m.in. rozporządzenie ministra gospodarki z grudnia 2005 r.

Najtańszą i najszybszą możliwością produkcji energii ze źródeł odnawialnych jest wytwarzanie jej w już istniejących urządzeniach energetycznych metodą wspólnego spalania w kotłach fluidalnych biomasy z paliwami konwencjonalnymi.

Według Tokarskiego, współspalanie biomasy w postaci np. tzw. zrębków, czyli odpadów drzewnych, w kotłach na paliwa tradycyjne elektrowni PKE, osiągnęło już optymalny poziom.

Dlatego, chcąc zwiększyć ilość biomasy do produkcji energii, Tauron planuje budowę kotła zasilanego wyłącznie tym paliwem. Według szacunków, kocioł będzie zużywać będzie rocznie ok. 300 tys. ton biomasy, osiągając wydajność ok. 200 ton pary na godzinę.

Tauron całość potrzebnego paliwa chce pozyskiwać z zewnątrz i nie planuje raczej własnych upraw. Jego zdaniem rynek biomasy w Polsce rozwija się dość dobrze i nie powinno być problemu z pozyskaniem dużych ilości tego paliwa.

W ocenie Tokarskiego, w perspektywie najbliższych lat wykorzystanie biomasy w elektroenergetyce będzie rosło. Niewykluczone jednak, że w dłuższym czasie, np. ok. 2030 r., produkcja energii z biomasy zostanie obłożona obowiązkiem wychwytywania i składowania CO2, co zwiększy koszty. Obecnie produkcja takiej energii uważana jest za opłacalną.

Zgodnie z przepisami unijnymi, Polska zobowiązała się do zwiększania procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w strukturze zużycia nośników energii pierwotnej. Aby wypełnić zobowiązania, na producentów nałożono ilościowe obowiązki sprzedaży energii ze źródeł odnawialnych do odbiorcy końcowego. Jeśli wytwórca nie wyprodukuje we własnych urządzeniach wymaganej ilości "zielonej energii", musi kupić wymagane prawem tzw. świadectwo pochodzenia.

Południowy Koncern Energetyczny SA, wchodzący w skład grupy Tauron Polska Energia, jest drugim pod względem wielkości polskim producentem energii; ma 14 proc. udziału w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i 16 proc. rynku ciepła w woj. śląskim. Łączna moc elektryczna urządzeń PKE to blisko 5 tys. MW, a cieplna - ponad 2 tys. MW. (PAP)

mtb/ mab/ je/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki