Taryfa nocna do ładowania samochodów elektrycznych? Nowy pomysł rządu

Resort energii chce wprowadzenia taryfy nocnej dla użytkowników samochodów elektrycznych, z ceną energii na poziomie 30 proc. obecnej - poinformował w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

(fot. tomwang / YAY Foto)

"Chcemy wprowadzić zasadę, że od godz. 23:00 do 05:00 energia elektryczna będzie kosztować 30 proc. ceny. W naszych elektrowniach w tym okresie dużo energii się marnuje" - powiedział Tchórzewski podczas konferencji w NFOŚiGW na temat elektromobilności.

W rozmowie z dziennikarzami wyjaśnił, że nowa taryfa nocna dotyczyłaby odbiorców, którzy mieliby specjalne inteligentne liczniki, instalowane w samochodach elektrycznych, a - w drugiej kolejności - w elektrycznych instalacjach grzewczych.

Minister poinformował, że celem jest opracowanie baterii, która zapewniłaby energię na przejechanie samochodem elektrycznym 250 km na jednym ładowaniu.

"Nasza kalkulacja jest taka, że chcemy, by przy jeździe po mieście cena eksploatacyjna przejechania 100 km wynosiła tyle co 1 litr paliwa, czyli niewiele ponad 4 złote" - powiedział Tchórzewski.

Poinformował, że konkurs na karoserię dla małego, miejskiego samochodu elektrycznego ogłoszony zostanie 3 marca.

"Na wyprodukowanie małego miejskiego samochodu będzie wsparcie dla przedsiębiorców. Środki państwowe będą zainwestowane w tzw. systemie thatcherowskim, czyli państwo wejdzie w udziały, ale do 49 proc. i nie będzie uczestniczyć w ogóle w zarządzaniu" - powiedział minister, dodając, że po kilku latach byłaby opcja odkupu udziałów.

We ubiegłym roku resort energii przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności, który zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Plan uwzględnia też elektryfikację transportu publicznego. (PAP)

pel/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~sceptyk

Jeżeli zamiast benzyny będziemy zyżywali energię elektryczną. to skąd rząd weźmie na swoje wydatki. Przeczież z przejechania 1km rząd ma średnio kilkadziesiąt groszy akcyzy i VAT-u. Oszystwa na jednej stacji paliwowej, to strata dla rządu kilkadziesiąt milionów. Skąd rząd weźmie MILIARDY jak akcyzy z paliw nie będzie?

! Odpowiedz
0 0 ~Elektryk

Milon sa.ochodów x 17 kwx6 godzin to jest moc jednej trzeciej mocy systemu energetycznego jeżeli z röżnych przyczyn 200 ts samochodów będzie ładowane w szczycie dziennym blackout systemu jest pewny

! Odpowiedz
5 0 ~obserwator

Lepszym rozwiązaniem jest samochód na wodór. W niedalekiej przyszłości będziemy kupować wodór od Niemców, którzy już teraz produkują kilkaset ton tego paliwa. Czas na stacje tankowania pojazdów i mamy ekologiczne rozwiązanie ;)

! Odpowiedz
2 0 ~silvio_gesell

To jest stary pomysł. Skończcie proszę z tymi sensacyjnymi tytułami artykułów.

! Odpowiedz
0 3 ~micra

Mam taką taryfę od 2005 roku. Prąd tańszy w weekendy, a w powszednie 13-16 i 22-6

! Odpowiedz
0 1 ~MacGawer

Ale jest tańsza tylko o 50% podczas gdy obowiązujaca między 23-5 ma być o 70% tańsza. I jak rozumiem w pozostałych godzinach nie będzie znacząco droższa niż w całodobowej G11.

! Odpowiedz
0 11 ~Janusz

Dlaczego takiej taryfy nie ma dla ogrzewania domów? Mamy smog, ludzie palą marnym węglem, a prąd się marnuje.

! Odpowiedz
0 1 ~hghgf

bo byś za ciepło miał. jeszcze pzypomniałyby ci się dawne komunistyczne czasy gdzie człowiek grzał w mieszkaniu ile było trzeba a nie ile miał pieniędzy.....

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 9 ~miro

moze na poczatek dac Ulge podatkowa 0% VAT na autobusy z instalacja na gaz , samochody osobowe na gaz , instalacje gazowa do uzywanych i wycofać się z akcyzy oraz zmniejszyć VAT na gaz do pojazdów . To w ciagu 2-3 lat zmniejszyloby zanieczyszczenie powietrza parenascie procent. Eektrczne tak ale to perspektywa 5 lat najszybciej. Wiem ze bzdury pisze bo jakoś nie premiuje sie ogrzewania gazowego np. gospodarstw domowych ale tu wychodzi hipokryzja o trosce o czystość powietrza itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl