REKLAMA

Szwajcaria zabroni bankom kreowania pieniądza?

Michał Kisiel2015-12-28 14:03analityk Bankier.pl
publikacja
2015-12-28 14:03

„Banki nie będą mogły już kreować pieniądza. Będą mogły pożyczać tylko te środki, które pozyskały od deponentów” – tak w skrócie przedstawia się idea promowana przez  uczestników kampanii nazywanej inicjatywą Vollgeld. Zwolennicy odrzucenia systemu rezerwy cząstkowej zdołali zgromadzić 110 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum, co oznacza, że wkrótce pomysł trafi pod powszechne głosowanie.

Będzie referendum dotyczące zakazu kreacji pieniądza przez banki komercyjne w Szwajcarii. Jak donosi „The Telegraph”, szwajcarski rząd potwierdził, że projekt zebrał wymaganą liczbę podpisów. Termin głosowania nie został jeszcze ustalony.

/ fot. Pascal Lauener / FORUM

Zwolennicy radykalnego rozwiązania proponują, aby monopol na tworzenie pieniądza w każdej formie (gotówkowej i bezgotówkowej) posiadał wyłącznie bank centralny. Banki komercyjne, tworzące nowy pieniądz poprzez udzielanie kredytu, zostałyby pozbawione tej możliwości, musiałyby utrzymywać 100-procentową rezerwę.

Ograniczyłyby akcję kredytową tak, aby była ona finansowana wyłącznie ze środków pozyskanych od klientów lub z rynku finansowego.

Nad podobnym rozwiązaniem debatowano ostatnio na Islandii. Szwajcarscy pomysłodawcy referendum twierdzą, że rozwój elektronicznych systemów płatności bezgotówkowych spowodował, iż przywilej kreacji pieniądza nadany bankowi centralnemu w 1891 roku stracił swoją pierwotną moc. Zakaz tworzenia pieniądza przez prywatne instytucje przywróci możliwość kontroli jego podaży wyznaczonej do tego celu instytucji.

Jak Węgry pozbywały się franka?

Jak Węgry pozbywały się franka?

Problem kredytów walutowych przybrał nad Dunajem znacznie większe rozmiary niż w Polsce. Węgry zmierzyły się jednak z tym zagrożeniem w dość niekonwencjonalny sposób i nierzadko przywoływane są jako wzór do naśladowania.

Warto przypomnieć, że w rok temu w referendum Szwajcarzy odrzucili plan znaczącego zwiększenia rezerw złota. Przeciwko wprowadzeniu wymogu zgromadzenia w postaci kruszcu co najmniej 20 proc. rezerw SNB zagłosowało aż 77 proc. wyborców.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (108)

dodaj komentarz
~Zaklety_w_Marmur
Nareszcie. Trzeba w końcu powstrzymać to złodziejstwo oparte na systemie rezerwy cząstkowej. A kolejnymi krokami powinny być powrót do standardu złota, likwidacja banków centralnych i denacjonalizacja pieniądza. Może skończy się wreszcie zjawisko cyklu koniunkturalnego.
~Sylvi91
Widzę, że pomysłów na ulepszanie systemu monetarnego jest coraz więcej i dziwi mnie fakt, że przy obecnej technologii "klepania pieniędzy" (od klepania w klawiaturę) wciąż nie znaleziono złotego środka na rozwiązanie wszelkich problemów. Też napiszę kilka słów, jak i co bym zrobił, ale przede wszystkim Widzę, że pomysłów na ulepszanie systemu monetarnego jest coraz więcej i dziwi mnie fakt, że przy obecnej technologii "klepania pieniędzy" (od klepania w klawiaturę) wciąż nie znaleziono złotego środka na rozwiązanie wszelkich problemów. Też napiszę kilka słów, jak i co bym zrobił, ale przede wszystkim dał większą władzę bankom w tworzeniu pieniądza. Tak, właśnie tak.
1. Zniesienie rezerwy cząstkowej i "efektu mnożnikowego". Wprowadzenie 100 procentowej rezerwy w banku centralnym. W następujący sposób. Bank komercyjny tworzy poprzez akcję kredytową nowy pieniądz i jednocześnie taką samą sumę tworzy dla banku centralnego. Inaczej mówiąc System Aktywnej 100 % Rezerwy, zmienianej wraz z popytem na kredyt. Mam nadzieję, że zrozumiałe. Jeżeli kredyt się spłaca to rezerwa w banku centralnym też maleje. Priorytetem byłoby ograniczenie kredytów ale to właśnie dzięki wynalazkowi długu, nasza cywilizacja osiągnęła taki poziom.
2. Całkowite zniesienie oprocentowania kredytów. Bank komercyjny tworzy:
a - kwotę dla klienta (kredyt)
b - kwotę dla banku centralnego (rezerwę)
c - kwotę w wysokości kilku(nastu) procent sumy kredytu w celu zarobkowym (dla siebie), od przeprowadzonej kilkuminutowej operacji - udzielenia kredytu.
3. Utworzenie rezerwy w postaci pieniądza elektronicznego w Banku Centralnym dla osób mających kredyty w obcych walutach do wysokości łącznej sumy tych wszystkich kredytów wziętych przed datą DD:MM:RR i spłacenie przez bank centralny tych wszystkich kredytów osobom o niskich zarobkach, niekorzystnych warunkach mieszkaniowych i ogólnie w złej sytuacji finansowej.
4. I na koniec... przyjęcie Euro i wymiana złotówki po wynegocjowanym kursie w wysokości dokładnie 2.000000 PLN - 1.000000 E. Przy tak dużej wymianie negocjowanie kursu to podstawa. Dwa za jeden, nie dajmy się ogolić jak stado baranów.

No dobrze to te 4 punkty chciałbym aby były zrealizowane w opisany sposób.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ktos87
Nie wypłacalność :D haha klikną dwa razy w komputer i masz 3 bańki na koncie klikną 4 razy i masz 0 :) Co do pieniążków są tyle warte co umowy na świecie jeżeli jakieś państwo tolerowało by banknoty z monopoly to też byś mógł nimi płacić co jest wartością stałą i nie zmienną to ziemia i bogactwa naturalne Nie wypłacalność :D haha klikną dwa razy w komputer i masz 3 bańki na koncie klikną 4 razy i masz 0 :) Co do pieniążków są tyle warte co umowy na świecie jeżeli jakieś państwo tolerowało by banknoty z monopoly to też byś mógł nimi płacić co jest wartością stałą i nie zmienną to ziemia i bogactwa naturalne a to też zależy czy w przyszłości np. ludzie będą jeździli na ropę czy nie :) po drugie moi mili parafianie kto jest właścicielem banku wszystkich banków ??? :) bank centralny gdzie ten bank się mieści ?? :) ??? :) ja to widzę troszkę inaczej następuje duże przetasowanie na świecie i każdy zajmuje dogodne dla siebie miejsca już sam kryzys z roku 2008 pokazał że niektórym zależy na pozbyciu się konkurencji nie myślcie że kryzys to tylko zaciskania pasa dla niektórych do doskonała okazja na kupowanie i przejmowanie instytucji :) A no i jeszcze jedno a kto w duże mierze jest posiadaczem banków centralnych :D pewna rodzina bankierów i tak sobie myślę że chyba nie podoba im się to że na skutek banków komercyjnych stracili zdolność kreacji pieniądza bo jak pewien Pan powiedział "Nie obchodzi mnie, jaka marionetka zasiada na tronie brytyjskim (...) człowiek, który kontroluje podaż brytyjskiego pieniądza, kontroluje zarówno podaż pieniądza jak i brytyjskie imperium" ale to taka mała sugestia :)
~George
Żydzi do tego nie dopuszczą. Bo przecież wypłukiwanie złota z powietrza, pardon - kreacja pieniądza oczywiście poprzez akcję kredytową, to główna metoda pozbawiania ludzi wypracowanego przez nich bogactwa. Nie wiem jaki jest teraz wskaźnik, który reguluje wysokość kredytów udzielanych przez bank w stosunku do aktywów Żydzi do tego nie dopuszczą. Bo przecież wypłukiwanie złota z powietrza, pardon - kreacja pieniądza oczywiście poprzez akcję kredytową, to główna metoda pozbawiania ludzi wypracowanego przez nich bogactwa. Nie wiem jaki jest teraz wskaźnik, który reguluje wysokość kredytów udzielanych przez bank w stosunku do aktywów banku, ale wg mnie powinien on wynosić 0, tzn. bank może udzielać kredytów tylko do wysokości aktywów, które posiada. Dzisiaj jest tak, że jeśli bank zgromadzi depozyty o wartości powiedzmy X to może udzielić kredytów na kwoty większe od X.
~Kr
Tak obecnie jest to jakies15X.
~dg
Chyba ktos puka do szwajcarow a kasy niema
~Odpowiedź
McGawer - uncja należy do banku.
~MacGawer
Ale jak ją właśnie pozyczył panu D to bank już jej nie ma, jest w kieszeni pana D :)

Uncja jednoczesnie należy do kilku osób, a bank jedynie zarządza zobowiązaniem co do jej własności. Jeżeli dłużnicy ureguluja swoje wobec banku, to bank obracając jedną uncją odda panom A i C po uncji na głowę.
~SONDA
Czy uważasz, że Ryszard Petru i KOD najadą Szwajcarię, aby temu zapobiec?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki