Szumowski: Nie ma danych, że wybory korespondencyjne są niebezpieczne dla życia i zdrowia

Nie mamy danych, że wybory korespondencyjne są niebezpieczne dla życia i zdrowia. W połowie kwietnia będę przestawiać dane i rekomendacje, również po uzyskaniu analizy epidemicznej przygotowywanej przez głównego inspektora sanitarnego – poinformował w rozmowie z portalem wp.pl minister zdrowia Łukasz Szumowski.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"Nie ma danych, że wybory korespondencyjne stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia (…), w połowie kwietnia będę przedstawiał dane oraz stan epidemiczny w Polsce, co mam na dzień dzisiejszy" – powiedział.

Minister dodał, że poprosił głównego inspektora sanitarnego o analizę bezpieczeństwa epidemicznego dotyczącą ryzyka wyborów korespondencyjnych.

"Jak rekomendacje dostanę od pana Pinkasa (głównego inspektora sanitarnego – PAP), będę je państwu i panu premierowi przekazywał" – dodał.

Minister zaznaczył też, że pytanie dotyczące bezpieczeństwa wyborów korespondencyjnych można odwrócić i zastanowić się, czy przesyłanie paczek jest bezpieczne.

"Nie ma pan takich danych i ja takich danych nie mam" – odpowiedział dziennikarzowi.

Dodał też, że wybory korespondencyjne przeprowadzono już w różnych krajach, np. w Bawarii. Dodatkowo można wysnuć pewne wnioski na postawie toczącej się sprzedaży wysyłkowej.

"Jeśli dokładnie analizuje się te dane, to widzimy, co się dzieje. Również dane z ilości wzrostu sprzedaży wysyłkowej, korespondencji, która teraz się toczy między domami i firmami. Również te dane są obecne" – powiedział.

Minister zdrowia: Nie ma danych, kiedy epidemia koronawirusa wygaśnie

Szczyt zachorowań związanych z koronawirusem jest przed nami. Nie ma danych, kiedy epidemia wygaśnie, może to się stać np. w grudniu, a może i jeszcze później - ocenił w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia był pytany w rozmowie z portalem wp.pl o możliwe scenariusze dotyczące epidemii.

Słowa prowadzącego rozmowę, że nie wiadomo, do kiedy potrwa epidemia, czy do czerwca, czy sierpnia, Szumowski skomentował: "może do grudnia".

"Nasze przewidywania dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa są oparte na modelach. (…) Modele, które były aktualne tydzień temu, nie są aktualne dzisiaj. Obecne pokazują, że szczyt zachorowań będzie w ciągu najbliższych tygodni. Ale równie dobrze, jeśli będziemy mocno trzymali się reżimów sanitarnych, możemy ten szczyt przesunąć dalej" – powiedział minister.

Dodał, że "nie ma żadnych danych na temat tego, kiedy epidemia wygaśnie". "Może wygasnąć w grudniu, styczniu, albo wtedy, kiedy pojawi się szczepionka, czyli za półtora roku" – wskazał.

Zaznaczył, że jako minister zdrowia musi przygotować się na najczarniejsze scenariusze i wziąć je pod uwagę w analizach. "Muszę myśleć o tym, jak działać w perspektywie rocznej" – powiedział Szumowski.

Zakażenie koronawirusem w Polsce od 4 marca br., kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono dotąd u 5 tys. osób, z których 136 zmarło.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 sammler

A są dane, że wchodzenie do lasu jest "niebezpieczne dla życia i zdrowia"?

Idi*cie zawsze będzie się wydawało, że jest inteligentniejszych od ludzi dokoła.

! Odpowiedz
1 5 jes

Nie będzie mi żal tych niby liczących głosy.

! Odpowiedz
1 15 wtomek

Brak danych? Niech poda jeden przykład organizacji wyborów powszechnych na zasadzie głosowania tylko korespondencyjnego, może do tego Pana trzeba wysłać kopertę z zawartością wąglika ? Doświadczenia na taką skalę to jakiś nonsens. Dziwie się ,że pozostali kandydaci nie wycofują się z tego wyścigu debili do urzędu , który jest tylko kosztowny i nic nikomu nie daje. Mieliśmy likwidować również senat , zmniejszyć biurokrację ...wszystko jest na odwrót. Ludzie powstańmy wreszcie z kolan i popędźmy tę hołotę .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 jendreka

A to ekspert. Cieba mu wierzyć, i już.

! Odpowiedz
7 26 jasiustasiu01

Przekupiony czy zastraszony???

! Odpowiedz
6 39 czerwony_wiewior

Przez moment współczułem p. Szumowskiemu, że musi pracować w takim towarzystwie. Teraz jednak okazuje się, że również dla niego głos guru z Nowogrodzkiej najwyższym prawem

! Odpowiedz
5 31 karbinadel

To nie ma żadnego znaczenia, bowiem proponowana forma głosowania nie ma nic wspólnego z prawdziwymi wyborami. Tak w każdym razie twierdzą wszyscy ludzie, którzy się na tym znają, np. byli przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, Państwowej Komisji Wyborczej czy Sądu Najwyższego.

! Odpowiedz
4 21 ertom

Tamci się nie znali. Teraz jest Pawłowicz i Piotrowicz i to są "prawdziwe" autorytety.

! Odpowiedz
18 8 lightning_network odpowiada ertom

czym różni się ta forma od formy wyborów w Bawarii?
dla ułatwienia: niczym

:)

! Odpowiedz
5 12 krokus12 odpowiada lightning_network

Monachium 1,1 mln uprawnionych do głosowania Polska 30 mln uprawnionych

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil