REKLAMA

Spółki dywidendowe: idealny pomysł na emeryturę

2015-06-12 13:42
publikacja
2015-06-12 13:42
Spółki dywidendowe: idealny pomysł na emeryturę
Spółki dywidendowe: idealny pomysł na emeryturę
/ Bankier.pl

Dla osób, które nie chcą opierać swojej emerytalnej przyszłości jedynie na obietnicach ZUS-u, dobrym pomysłem może być długoterminowa inwestycja w spółki dywidendowe. O tym dlaczego warto rozważyć taką opcję oraz jak dobrać spółki do portfela w rozmowie z Łukaszem Piechowiakiem, głównym ekonomistą Bankier.pl, opowiada Albert Rokicki, inwestor, ekonomista oraz autor bloga Longterm.pl.

- Pseudoreforma OFE z 2014 roku miała jeden wielki pozytyw: zmusiła Polaków do myślenia o swojej emeryturze. Skoro rodacy zostali uświadomieni, że ich emerytura będzie bardzo niska, zaczęli szukać alternatyw. Paradoksalnie cała ta sytuacja może więc zachęcić Polaków do inwestowania - stwierdził Rokicki.

Rokicki wskazuje, że ciekawą alternatywą mogą być spółki dywidendowe. – Gdy kupujemy akcje spółki wypłacającej co roku 5% dywidendy, to po 20 latach same dywidendy pokryją koszt naszej inwestycji. Oczywiście nadal mamy akcje, jednak wówczas nie interesuje nas już, czy one rosną, czy spadają – twierdzi Rokicki.

Akcje mają również jeszcze dwie inne istotne przewagi nad np. złotem – Nic tak jak akcje nie odzwierciedla inflacji. Spółki bowiem podnoszą ceny, w ten sposób zwiększają swoje przychody i zyski, a to przekłada się na wyższą dywidendę. To świetny sposób na zabezpieczenie się przed inflacją. Wystarczy spojrzeć choćby na Argentynę – przekonuje Rokicki. Zwraca on także na produktywność samych akcji. – Złoto nie wypłaca dywidendy. Spółka dywidendowa daje inwestorowi coś więcej niż tylko nadzieję na wzrost kursu. Z akcji otrzymujemy co roku realną gotówkę, podczas gdy sztabka złota w tym samym czasie bezproduktywnie leży  – zauważa Rokicki.

Rokicki wskazał, że w doborze spółek do portfela dywidendowego warto kierować się prostotą biznesu. Zacytował on jednocześnie Warrena Buffeta: „Biznes powinien być tak prosty, aby nawet idiota nie mógł go zepsuć”. - Proste biznesy z mocną marką zawsze sobie poradzą. Przykłady? P&G lub Coca Cola. Spółki takie mają przewagi konkurencyjne, na których mogą się oprzeć w ciężkich czasach – dodał Rokicki.

Bankier.pl był patronem medialnym i technologicznym konferencji WallStreet, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (37)

dodaj komentarz
~jjj
Teoretycznie tak, tylko dla wtajemniczonych bo człowiek nie znający specyfiki giełdy może zostać z niczym , przykładów nie trzeba szukać daleko
milion_dolars
Pamysł Alberta jest bardzo dobry, problem polega na tym że jak solidna bessa ściągnie po 70-80% z wartości aktywów portfela dywidendowego to wymiękną najwięksi twardziele.

Znałem paru takich którzy się niby niczym nie przejmowali na początku, potem zaczęli dilować akcjami, aż w końcu rzucali giełdę , a działo się to na rynku
Pamysł Alberta jest bardzo dobry, problem polega na tym że jak solidna bessa ściągnie po 70-80% z wartości aktywów portfela dywidendowego to wymiękną najwięksi twardziele.

Znałem paru takich którzy się niby niczym nie przejmowali na początku, potem zaczęli dilować akcjami, aż w końcu rzucali giełdę , a działo się to na rynku lekko wzrostowym.

Ludzie pękną prędzej , czy później, a jak jeszcze sąsiad się dowie że portfel w tym przypadku dywidendowy jest mniejszy oo połowę to będzie się śmiał z takiego delikwenta , sam z kolei pokaże w garażu swoją nową skodę.

Na giełdzie to ludzie potrzebują emocji jak w kasynie, a nie jakiegoś czekania rok na dywidendę, która nie wiadomo jaka będzie i czy wogóle będzie ...
~Roman
Po raz pierwszy od kilku lat słuchałem analityka, który do mnie przemawia. Ja właśnie tak zamierzałem zacząć inwestować i kupować spółki dywidendowe przez rachunek IKE, żeby nie płacić podatku Belki. Będę kupował spółki dywidendowe do emerytury nie płacąc podatku i nie przejmując się czy ich kurs spada czy rośnie. Fundusze i próbowanie Po raz pierwszy od kilku lat słuchałem analityka, który do mnie przemawia. Ja właśnie tak zamierzałem zacząć inwestować i kupować spółki dywidendowe przez rachunek IKE, żeby nie płacić podatku Belki. Będę kupował spółki dywidendowe do emerytury nie płacąc podatku i nie przejmując się czy ich kurs spada czy rośnie. Fundusze i próbowanie łapania dołków i górek już przerabiałem i sporo mnie to kosztowało.
~polskigupek
...słusznie , pod warunkiem ,że ścierwa z p-o (żydowa) nie będą mieszać w prawie ........a, na co się zanosi ,bo goje coraz ''mądrzejsze ''....i nie będzie kogo skrobać .......
~Vasco odpowiada ~polskigupek
Dlaczego Bankier nie reaguje na posty tego antysemickiego sk...wiela. Pisze dobrze, ale niech nie wpi...dala antysemickich treści...
~Sztajger
No to parę przykładów:
KGHM - teoretycznie spółka dywidendowa, ale Państwo wymyśliło podatek od kopalin - i model biznesowy...strzelił.
Bogdanka - Kompania zaczęła wyprzedaż węgla po dumpingowej cenie, a do tego władza chce ograniczyć rynek poprzez narzucenie elektrowniom kopalń ( ubędzie klientów) jak będzie model biznesowy?
No to parę przykładów:
KGHM - teoretycznie spółka dywidendowa, ale Państwo wymyśliło podatek od kopalin - i model biznesowy...strzelił.
Bogdanka - Kompania zaczęła wyprzedaż węgla po dumpingowej cenie, a do tego władza chce ograniczyć rynek poprzez narzucenie elektrowniom kopalń ( ubędzie klientów) jak będzie model biznesowy?
spólki dostarczające media (elektrownie, gazownie, itd) - jak władza sobie wymysli uprzywilejowanie niektórych producentów (np. zielone media), do tego polityka weźmie górę nad ekonomią, to o wzroście wartości i dywidendzie można zapomnieć.
Aby były spólki dywidendowe, to musi być normalna gospodarka, bez interwencjonizmu państwowego.
~g4 odpowiada ~Sztajger
wszystkie podane przykłady opierają się w dużej mierze na surowcach, a te znane są jako kapryśne formy inwestycji. Omijać
~DOŚWIADCZONY
DZiś już wszyscy wiedzą,że akcje i inne stale dodrukowywane papierki należomijać szerokim łukiem....Coraz bardziej rozpaczliwe nawoływania kolesi do kupowania tych papierków nie odnoszą już żądnych skutków- po prostu nie ma już frajerów-sponsorów...
~ityle
Mocno doświadczony zostałeś przez giełdę'jak widzę.
A to zapewne dlatego że uwierzyłeś tym którzy dowodzą szkodliwości płacenia dywidendy.
Spółka która istnieje min. 5 lat i nie płaci dywidendy powinna być omijana szerokim łukiem.
Trzymaj się tej zasady i nie będziesz później się wypłakiwał na forum
~Andryjus
i taki KNF wydaje rekomendacje i już po dywidencie. Jedna decyzja polityczna i krach w gospodarce, nie tylko walą się spółki z dywidentą ale wszystkie. Taki los nasz juz po najbliższych wyborach! Taka to Nasza silna gospodarka z wielkim pkb.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki