
Dla osób, które nie chcą opierać swojej emerytalnej przyszłości jedynie na obietnicach ZUS-u, dobrym pomysłem może być długoterminowa inwestycja w spółki dywidendowe. O tym dlaczego warto rozważyć taką opcję oraz jak dobrać spółki do portfela w rozmowie z Łukaszem Piechowiakiem, głównym ekonomistą Bankier.pl, opowiada Albert Rokicki, inwestor, ekonomista oraz autor bloga Longterm.pl.
- Pseudoreforma OFE z 2014 roku miała jeden wielki pozytyw: zmusiła Polaków do myślenia o swojej emeryturze. Skoro rodacy zostali uświadomieni, że ich emerytura będzie bardzo niska, zaczęli szukać alternatyw. Paradoksalnie cała ta sytuacja może więc zachęcić Polaków do inwestowania - stwierdził Rokicki.
Rokicki wskazuje, że ciekawą alternatywą mogą być spółki dywidendowe. – Gdy kupujemy akcje spółki wypłacającej co roku 5% dywidendy, to po 20 latach same dywidendy pokryją koszt naszej inwestycji. Oczywiście nadal mamy akcje, jednak wówczas nie interesuje nas już, czy one rosną, czy spadają – twierdzi Rokicki.
Akcje mają również jeszcze dwie inne istotne przewagi nad np. złotem – Nic tak jak akcje nie odzwierciedla inflacji. Spółki bowiem podnoszą ceny, w ten sposób zwiększają swoje przychody i zyski, a to przekłada się na wyższą dywidendę. To świetny sposób na zabezpieczenie się przed inflacją. Wystarczy spojrzeć choćby na Argentynę – przekonuje Rokicki. Zwraca on także na produktywność samych akcji. – Złoto nie wypłaca dywidendy. Spółka dywidendowa daje inwestorowi coś więcej niż tylko nadzieję na wzrost kursu. Z akcji otrzymujemy co roku realną gotówkę, podczas gdy sztabka złota w tym samym czasie bezproduktywnie leży – zauważa Rokicki.
Rokicki wskazał, że w doborze spółek do portfela dywidendowego warto kierować się prostotą biznesu. Zacytował on jednocześnie Warrena Buffeta: „Biznes powinien być tak prosty, aby nawet idiota nie mógł go zepsuć”. - Proste biznesy z mocną marką zawsze sobie poradzą. Przykłady? P&G lub Coca Cola. Spółki takie mają przewagi konkurencyjne, na których mogą się oprzeć w ciężkich czasach – dodał Rokicki.
Bankier.pl był patronem medialnym i technologicznym konferencji WallStreet, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.
