REKLAMA

Spółka z GPW tanieje o 85%. Efekt wielkiego skupu

2017-03-30 15:00
publikacja
2017-03-30 15:00

Jeszcze we wtorek iAlbatros informował, że zakończył skup akcji własnych po cenie 59,05 zł za sztukę. Dziś, po ledwie dwóch dniach, za papiery spółki płacono momentami nawet 70... groszy. 

Spółka z GPW tanieje o 85%. Efekt wielkiego skupu
Spółka z GPW tanieje o 85%. Efekt wielkiego skupu
fot. Krystian Maj / / FORUM

fot. / / Bankier.pl

Wszystko zaczęło się 2 marca, gdy iAlbatros (dawne SMT) poinformował o sprzedaży swojej spółki pośrednio zależnej, iAlbatros Poland, za kwotę 124 mln zł, Otrzymana kwota miała posłużyć do realizacji skupu akcji własnych. Na buyback spółka planowała przeznaczyć kwotę 120-160 mln zł. Jak informowała wcześniej, skup miał objąć od 10 do 33% wszystkich akcji, tj. nie więcej niż 3 848 683 akcji z uwzględnieniem akcji własnych. Wówczas iAlbatros Group posiadał 12,1% akcji własnych.

Taka konstrukcja sprawiła, że skupionych zostało jedynie blisko 2,5 mln akcji. Jedynie, ponieważ przeznaczona kwota była niemal równa kapitalizacji spółki z początku marca. Wówczas bowiem za jedną akcję iAlbatrosa płacono 11,76 zł, co dawało łączną wycenę na poziomie... 137,15 mln zł. Konsekwencją była kosmiczna kwota, którą proponowano za jedną akcję - 59,05 zł

Ostatecznie udział iAlbatrosa w iAlbatrosie wzrósł do 33%, co jest sytuacją bardzo rzadką. Nabyte udziały czekają na umorzenie. Na wspomniany skup akcji własnych przeznaczono 145 mln zł. W międzyczasie równie ciekawie było na samym rynku, gdzie notowania iAlbatrosa przez cały okres skupu pozostawały w kanale 10-14 zł. 28 marca cena spadła do 8,49 zł. Prawdziwa wyprzedaż miała się jednak dopiero zacząć.

Po zakończeniu skupu pojawiły się spore zlecenia sprzedaży. Początkowo nie pozwalano notowaniom spółki otworzyć się, gdy jednak to nastąpiło - już 30 marca - spadek naprawdę robił wrażenie. Pierwsza transakcja odbyła się bowiem po 70 groszy. Później notowania zaczęły odbijać, jednak chwilę po godzinie 14 papiery iAlbatros warte są 1,2 zł, czyli 86% mniej niż jeszcze we wtorek. Biorąc za cenę odniesienia cenę z wezwania, obecnie za akcje płaci się aż 98% mniej. Łącznie pomiędzy 22 a 30 marca wartość spółki spadła ze 165 mln zł do ledwie 15 mln zł.

Wrażenie robią także obroty. Do tej pory właściciela zmieniło dziś 6,5 mln akcji spółki. Tymczasem łączna liczba akcji iAlbatrosa wynosi 13,8 mln sztuk. 33% z tego posiada sam iAlbatros, free float wynosi zaś ledwie 13,1%. 

Wspomniany skup w pewnym sensie można uznać za substytut dywidendy. W ten sposób pieniądze z przeprowadzonej na początku marca sprzedaży aktywów trafiły do akcjonariuszy. Zamiast dywidendy wybrano po prostu nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie. Z racji przyjętych ograniczeń w rękach akcjonariuszy pozostało jednak jeszcze sporo udziałów. Z punktu widzenia tych pozostałych akcji ogromna gotówka została "spalona" - w kasie było 145 mln zł, w kasie nie ma 145 mln zł. Tym bardziej, że spółka pozbyła się swoich najważniejszych aktywów, z których mogła generować gotówkę.

Wydaje się więc, że akcjonariusze po prostu niemal całą wartość spółki utożsamiali ze skupem. Od początku wiadomo było jednak, że nastąpi redukcja i w rękach akcjonariuszy zostanie ok. 3/4 udziałów, stąd cena rynkowa oscylowała w okolicach 1/4 przewidywanej ceny skupu. Gdy transakcja doszła do skutku, akcje spółki straciły podstawowy fundament, na którym opierała się ich wartość, kurs się więc załamał. Warto także dodać, że udziały w iAlbatrosie posiadają fundusze: Investors TFI oraz MetLife PTE. 

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~obiektyw
Zibi z prokuratury generalnej powinien zainteresować się tym szemranym towarzystwem.
~ZIBI
A gdzie KNF ??? jezeli pozwala na to prawo to ten co to prawo stworzył powinien wisieć !
~dsad
KNF jest opłacany więc siedzi cicho. :) tak to jest na GPW :)
~as
I jak oni chcą zachęcić ulicę do giełdy? Przecież to czytelny przekaz dla płotek: wstęp na basen za całą twoją kasę,uwaga,w basenie pływają również szczupaki...
~fanIAG
W samym skupie nie było nic nielegalnego. Każdy mógł skorzystać na równych zasadach. Prawdziwa jazda zaczęła się dzisiaj. Wyszli niektórzy starzy akcjonariusze. A wszedł ktoś inny. Spółka ma wciąż ciekawe aktywa i gotówkę na koncie. Ta dzisiejsza wymiana właścicielivdo jest niezły case.
sam artykuł jest powierzchowny i z błędami.
W samym skupie nie było nic nielegalnego. Każdy mógł skorzystać na równych zasadach. Prawdziwa jazda zaczęła się dzisiaj. Wyszli niektórzy starzy akcjonariusze. A wszedł ktoś inny. Spółka ma wciąż ciekawe aktywa i gotówkę na koncie. Ta dzisiejsza wymiana właścicielivdo jest niezły case.
sam artykuł jest powierzchowny i z błędami. Np nie zgadza się liczba akcji
~zzzz
Jeżeli akcjonariusz nie przegapił skupu (krótki termin) to w większosci przypadków zarobił. Około 1/4 akcji,które kosztowały przez ostatni rok pomiędzy 8,50-16,5 zł mógł sprzedać za 59 zł. Oprócz tego zostało mu ok.3/4 akcji, które kosztują obecnie 1,7 zł. Jedyną "nieuczciwą" rzeczą był,krótki termin skupu. Do mnie zadzwonili Jeżeli akcjonariusz nie przegapił skupu (krótki termin) to w większosci przypadków zarobił. Około 1/4 akcji,które kosztowały przez ostatni rok pomiędzy 8,50-16,5 zł mógł sprzedać za 59 zł. Oprócz tego zostało mu ok.3/4 akcji, które kosztują obecnie 1,7 zł. Jedyną "nieuczciwą" rzeczą był,krótki termin skupu. Do mnie zadzwonili z biura maklerskiego BOŚ z przypomnieniem. Niestety pewnie są tacy, którzy nie zapisali się na skup i bardzo dużo, przynajmniej procentowo stracili.
~xxxx
Tu wszystko wyjasnione

http://www.analizyprezesa.pl/2016/11/ialbatros-szykuje-sie-rekordowy-skup.html
~Le
Czego nie rozumiesz? właściciel szopy z kurą znoszącą złote jajka sprzedał pewnie sobie kurę ,żeby za te pieniądze wykupić szopę i wszyscy zostali z szopą ,a on z kurą.. bo pieniądze na kupno wziął ze skupu swoich akcji?
~glon
Nie rozumie tego, wiec musi byc to walek lub inzynieria finasowa przy rownoczesnym dymaniu drobnicy. Koles co to wymyslil powinien dostac nobla z ekonomii
~Piotr_K
Przypomniały mi się czasy WGI.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki