Soros gotów zainwestować miliard dolarów na Ukrainie

Amerykański inwestor George Soros zadeklarował w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla austriackiego dziennika "Der Standard", że jest gotów zainwestować na Ukrainie 1 mld USD i zaapelował do Zachodu o pomoc w zwiększeniu jej atrakcyjności dla inwestorów.

George Soros (fot. ODD ANDERSEN / EastNews)

Finansista, którego majątek jest szacowany na 23 mld dolarów, pochwalił kanclerz Angelę Merkel za politykę prowadzoną wobec Rosji i Ukrainy. Ocenił, że szefowa niemieckiego rządu "rozumie prawdziwe zagrożenie wynikające z działań (prezydenta Rosji) Władimira Putina", a bez jej zaangażowania "nie byłoby sankcji (UE) wobec Rosji". Zastrzegł jednak, że restrykcje są "złem koniecznym" i nie wystarczą do zażegnania ukraińskiego konfliktu i "wzmacniają bajkę opowiadaną przez Putina, że problemy finansowe Rosji biorą się wyłącznie z wrogości Zachodu".

Zdaniem Sorosa pomoc udzielona Ukrainie osłabiłaby tę antyzachodnią retorykę. Ukraina powinna "nie tylko przeżyć, lecz rozkwitnąć mimo utrzymującego się zagrożenia. Wtedy Rosjanie zrozumieliby, że za ich sytuację ponosi odpowiedzialność nie Zachód, lecz polityka Putina" - zaznaczył.

USA i UE powinny - zdaniem Sorosa - zwiększyć atrakcyjność Ukrainy dla inwestorów, przyczyniając się w ten sposób do jej stabilizacji, m.in. za pomocą tzw. finansowania mezzanine (rozwiązanie związane z podwyższonym ryzykiem, pośrednie między zaciągnięciem kredytu a emisją akcji) w oparciu o bliskie zeru unijne stopy procentowe.

Soros zadeklarował, że jest gotów zainwestować na Ukrainie miliard dolarów, m.in. w projekty infrastrukturalne i związane z rolnictwem. Oszacował, że Ukraina potrzebuje ogółem ok. 50 mld USD, by móc zacząć prosperować.

Finansista zaapelował, by Zachód uzmysłowił sobie, jak ważnym jego sojusznikiem jest Ukraina, "chroniąca UE przed rosyjską agresją". Pytany, czy Zachód w sprawie Ukrainy nie powinien raczej uwzględniać interesów bezpieczeństwa Rosji, Soros przypomniał, że Ukraina nie jest ani członkiem UE ani NATO i nie stanowi dla Moskwy zagrożenia w sensie militarnym. Stąd wniosek, że "kwestia pokoju lub wojny na Ukrainie zależy wyłącznie od (woli) Putina" - dodał Soros. (PAP)

akl/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 marathonman

Brawo Franek za Twoje komentarze !

Szczególnie wartościowy jest komentarz, w którym przypominasz (prezentujesz) Sztukę prowadzenia sporów Tadeusza Kotarbińskiego.

Wielki szacunek należy się naszemu wybitnemu myślicielowi (Kotarbińskiemu) a Tobie, Franek, serdecznie dziękuję za popularyzację myśli i tego wybitnego Polaka, filozofa, logika i etyka.

Poczytajcie o nim w wikipedii a może sięgniecie po jedną z książek jego autorstwa...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 11 ~jasnowidz

Soros – hmm, do całkowitej hegemoni
 świata pozostały tylko Rosja i Chiny. Działamy zawsze tak samo. Kładziemy u was wasz biznes i gospodarkę, stawiamy nasz, jak to nie pomaga sprzedajemy wam "Majdan" i wy to kupujecie drogie leszcze. Pamiętacie okres końca komuny, jaką pomoc z zachodu otrzymywała Solidarność, tak to byliśmy my. Teraz zbieramy z was miód. To był nasz pierwszy Majdan we wschodniej Europie. Wy na samą myśl że to może być prawda nazywacie takie myślenie Rosyjskim trollowaniem. Hahaha. Pamiętajcie: „Nie ważne gdzie i czym się zajmujesz, dla bankierów pracujesz!”.
Wypłynęły pierwsze dowody nato że paskudnik miliarder George Soros fundował zamieszki w Ferguson w USA:
http://www.washingtontimes.com/news/2015/jan/14/george-soros-funds-ferguson-protests-hopes-to-spur/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~franek

P Soros bedzie finansowal zamieszki tam gdzie Sorosowi pasuje.W 1992 roku PSoros prawie doprowadzil do bankructwa Bank Angli.

! Odpowiedz
0 0 ~suseł34sieć odpowiada ~franek

Ale przecież pochwalił Merkel za politykę wschodnią czyli także jej politykę w Polsce. Przez kilka lat na twitterze Merkel podawała się za królową europy. Obracała się w otoczeniu królewskich rodzin z Europy na twitterze - ostatnio znikła, tzn kilka tygodni temu.

! Odpowiedz
4 4 ~juman

On to zainwestował już wcześniej w Majdan w spółce z kilkoma innymi "graczami". Powoli zaczyna się konsumpcja, z tym, że Rosja jakoś trochę za bardzo się postawiła żeby nie utracić wpływów.

! Odpowiedz
0 8 ~jasnowidz

Bogacze coś muszą zmienić polityczny styl myślenia, bo dzisiaj dzięki internetowi, to oni jeszcze nie skończą swojego wywodu a wszyscy wiedzą o co tak naprawdę i dlaczego się rozchodzi. Jest to też jeszcze jeden powód że tacy krezusi muszą zostać rozdrobnieni, aby nie podjudzali, jak dotychczas to nawet dobrze idzie bo Majdan nie wypalił jak był zaplanowany!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~franek

Wybacz ale nie zgadzam sie z Toba. Majdan wypalił, był dobrze zorganizowany i przeprowadzony. Pani Victoria Nuland bodajże 14 razy odwiedzała Ukrainę w 2013 roku. Pomyśl :jak logistycznie zaplanowałbyś protesty 50tys demonstrantów? Kto dal pieniądze na wyszkolenie zbrojnych sotni, zdolnych przeciwstawić się szkolonym do rozpraszania demonstrantów policji? Kto zapewnił i sfinansował wyżywienie, toalety etc. dla 50tys demonstrantów?
Kolejne pytanie: Minął rok po tragicznych wydarzeniach na Majdanie gdzie zycie straciło ok. 100 osób. Jakie sa rezultaty oficjalnego śledztwa? Kto strzelał i z jakiej pozycji? Czy poznamy prawe?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 ~Mandos_the_Ainur

Biedni ci Ukraińcy: od Wschodu czyha na nich Rosja rządzona przez dawnych agentów KGB i GRU, a od Zachodu wiecznie nienasycona międzynarodowa finansjera. Tak, jak było do przewidzenia: Ukraińców tak samo wyrolują (przejmując ich gospodarkę za bezcen i czyniąc tanią siłą roboczą we własnym kraju) ,jak i nas wyrolowano w latach 90-tych.
Ale propaganda w mediach będzie urabiać Ukraińców tak samo, jak i nasze społeczeństwo: że to sukces ,bo pełne półki w marketach itp. itd. (to, że marketach należących do obcego kapitału, czy to , że mało ludzi będzie stać ,aby solidne zakupy w tych marketach robić, to przemilczą). I jak zawsze Mister Soros i jego ziomale z finansjery w tle takich procesów "przemian gospodarczych". Może zamiast pisać, że to 'filantrop-inwestor" warto byłoby napisać wprost: specjalista od inwestycji spekulacyjnych (tzw. rekin w świecie finansów) i twarz klanu "Czerwonej Tarczy", czy dyskretnie działających, acz najbardziej wpływowych bankierów-finansistów Europy (jakby ktoś nie załapał, chodzi o klan Rothschild-ów). I wtedy wszystko będzie przynajmniej jasne dla postronnego obserwatora: who is who.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~franek

P Soros wraz innymi''filantropami'' w 1992 roku ''ugotowal'' Narodowy Bank Anglii.http://www.investopedia.com/ask/answers/08/george-soros-bank-of-england.asp
Obecnie ministerm finansow Ukrainy jest Natalie Jaresko,urodzona w Chicago.P Natalie wspolpracownik wielu amerykanskich filantropijnych instytucji finansowych jak Bank Swiatowy czy tez Horizon Capital.Dzieki owym filantropom.dochod per capita Ukrainca w 2013 wynosil nieco ponizej roku 1990 tj zgnilego komunizmu-ZSRR.Dla porownania na nie demokratycznej Bialorusi, bez amerykanskich oraz innych filantropow inwestycji dochod per capita wynosi ok 7tys $-cztli 2x wiecej niz na Ukrainie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 20 ~Jan324

Soros chciałby coś kupić po dużej przecenie, ale boi się wtopić i zachęca innych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil