REKLAMA

Samoobsługowy sklep Orlenu. Koncern chce rzucić rękawicę Żabce?

2023-09-12 19:31
publikacja
2023-09-12 19:31

Orlen bada rynek, by wprowadzić swój własny sklep samoobsługowy z produktami FMCG, czyli takimi które kupujemy najczęściej i/ lub są one zaliczane do kategorii pierwszej potrzeby, a więc napoje, słodycze, kosmetyki, środki czystości, alkohol, papierosy. Słowem asortyment stacji benzynowej, tylko bez tankowania. 

Samoobsługowy sklep Orlenu. Koncern chce rzucić rękawicę Żabce?
Samoobsługowy sklep Orlenu. Koncern chce rzucić rękawicę Żabce?
fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

Publikując zapytanie „Pilotaż konceptu samoobsługowego punktu sprzedaży detalicznej dla kategorii FMCG sieci Orlen”, koncern wyjaśnił, że jego przedmiotem „jest weryfikacja dostępnych na rynku innowacyjnych rozwiązań dla małoformatowych obiektów sprzedaży”.

Jak wyjaśniono w dokumentacji postępowania, „zakres zapytania dotyczy usługi dostarczenia i operacyjnej obsługi konceptu samoobsługowego punktu sprzedaży detalicznej dla produktów FMCG sieci Orlen”.

Koncern podkreślił jednocześnie, że „aby bezpiecznie rozwijać koncepty handlowe, funkcjonujące poza stacjami paliw, zainteresowany jest przetestowaniem konceptu samoobsługowych punktów sprzedaży detalicznej dla produktów FMCG”.

W ogłoszeniu wskazano m.in., że samoobsługowy punkt sprzedaży detalicznej należy traktować jako obiekt, w którym klient będzie mógł zrealizować zakup bez udziału fizycznego sprzedawcy. „Orlen w ramach pilotażu zakłada współpracę z konsorcjum lub dostawcą, który jest w stanie dostarczyć kompleksowe rozwiązanie opisanego zagadnienia” - zaznaczył koncern.

W dokumentacji postępowania wymieniono możliwe rozwiązania, które obejmuje projekt, jak np. kompleksowe rozwiązanie sklepu samoobsługowego, realizację rozwiązania jako wolnostojąca bryła - zamykany moduł, w którym klient będzie realizował zakup lub punkt sprzedaży w istniejącej substancji lokalowej, a także pozyskanie powierzchni pod koncept - działka, lokal oraz zapewnienie kompleksowej obsługi operacyjnej i pełnego dostępu do danych dotyczących konceptu.

W zapytaniu o informację „Pilotaż konceptu samoobsługowego punktu sprzedaży detalicznej dla kategorii FMCG sieci Orlen”, jako termin zadawania pytań w zakresie, który obejmuje postępowanie, koncern wskazał 2 października, natomiast termin składania odpowiedzi wyznaczył na 3 października.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. siedem rafinerii: cztery w Polsce - w tym największą w Płocku, dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, w Niemczech, w Czechach oraz na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Posiada również rozbudowany segment petrochemiczny i segment wydobywczy węglowodorów.

Grupa Orlen prowadzi również inwestycje związane z energetyką odnawialną, jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W lutym tego roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z założeniami, do końca dekady nakłady inwestycyjne Grupy Orlen wyniosą ok. 320 mld zł.

Według strategii koncernu określających priorytety firmy do końca tej dekady, jednym z nich jest "dynamiczny rozwój segmentu detalicznego, oparty o rozbudowę sieci sprzedaży i znaczące poszerzenie oferty". "Grupa Orlen będzie konsekwentnie pozyskiwać nowe grupy klientów, dzięki szerokiej, zintegrowanej ofercie pozapaliwowej" - podkreśla dokument.

Udział Skarbu Państwa w Orlenie wynosi 49,9 proc. 

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (5)

dodaj komentarz
karbinadel
A co na to tata Tadeusz?
zoomek
Musimy naciskać aby samoobsługowe punkty przyjmowały gotówkę tak jak płatności kartami czy aplikacjami.
Pora wprowadzić taki przymus bo to w końcu "prawny środek płatniczy"!
Mamy prawo płacić bez inwigilacji!
socjalistyczneg
Na ORLENIE tylko sikam, w przypływie łaski 2ka.
blind-oln
Alkohol artykułem pierwszej potrzeby według właścicieli stacji benzynowych.

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki