REKLAMA
WAŻNE

Sąd zdecydował w sprawie Novaka Djokovica. Musi opuścić Australię

2022-01-16 08:50
publikacja
2022-01-16 08:50
Sąd zdecydował w sprawie Novaka Djokovica. Musi opuścić Australię
Sąd zdecydował w sprawie Novaka Djokovica. Musi opuścić Australię
fot. Andrew Makedonski / / Shutterstock

Sąd federalny Australii podtrzymał decyzję o anulowanie wizy serbskiego tenisisty Novaka Djokovica. Decyzję podjęło jednomyślnie trzech członków panelu orzekającego w niedzielnej rozprawie.

Sprawa lidera światowego rankingu tenisistów trafiła do sądu federalnego po tym, jak dwukrotnie decyzję o anulowaniu wizy niezaszczepiopnego przeciw COVID-19 Djokovica podjęły organy rządowe, a prawnicy Serba się od nich odwołali.

Po decyzji sądu najwyższego wszystko wskazuje na to, że 34-letni Djokovic nie weźmie udziału w rozpoczynającym się w poniedziałek w pierwszym w tym roku wielkoszlemowym turnieju Australian Open. Pochodzący z Belgradu zawodnik miał walczyć o 10. tytuł w Melbourne i rekordowe w historii 21. zwycięstwo w imprezie tej rangi.

Prawnicy Novaka Djokovica po niekorzystanej dla tenisisty decyzji sądu federalnego zapowiedzieli podjęcie dalszych działań, aby powstrzymać deportację Serba. Sąd ogłosił kolejną przerwę w posiedzeniu.

Australijski sąd najwyższy podtrzymał decyzję rządu o anulowaniu wizy Djokovica i obciążył go kosztami postępowania. Wyrok poprzedziła pięciogodzinna, przeprowadzona zdalnie rozprawa, podczas której trzyosobowy skład orzekający - z przewodniczącym sądu Jamesem Allsopem na czele - wysłuchał argumentów obu stron.

O co chodzi w sprawie Djokovica?

Zamieszanie wokół niezaszczepionego przeciw COVID-19 jednego z najlepszych i najbardziej utytułowanych tenisistów w historii trwało od 6 stycznia, kiedy - powołując się na zwolnienie lekarskie z obowiązkowego szczepienia przybył do Australii. Po raz pierwszy urzędnicy zakwestionowali jego wizę na lotnisku i Djokovic trafił do hotelu, gdzie są zakwaterowane także osoby ubiegające się o azyl.

Pierwsze orzeczenie sądu w poniedziałek było na jego korzyść i Serb - po kilku dniach spędzonych w areszcie deportacyjnym - mógł rozpocząć przygotowania do 18. występu w Australian Open. Jego prawnicy argumentowali, że został on zwolniony z obowiązku szczepienia ze względu na pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, który uzyskał 16 grudnia. Sam test wzbudzał sporo kontrowersji, ale serbskie ministerstwo zdrowia zagwarantowało wiarygodność badania. Na jaw wyszły jednak przypadki nieprzestrzegania zasad kwarantanny po zakażeniu koronawirusem oraz błędy w danych wpisanych do wniosku wizowego.

W piątek minister ds. imigracji po raz drugi anulował wizę Serba, obawiając się m.in. wzrostu nastrojów antyszczepionkowych, a sprawa trafiła do sądu federalnego po kolejnej apelacji jego prawników.

Po decyzji sądu najwyższego wszystko wskazuje na to, że 34-letni Djokovic nie weźmie udziału w rozpoczynającym się w poniedziałek w pierwszym w tym roku wielkoszlemowym turnieju Australian Open. 

Serb był uwzględniony w drabince jako najwyżej rozstawiony, a pierwszy mecz - według opublikowanego wcześniej w niedzielę przez organizatorów programu pierwszego dnia rywalizacji - miał rozegrać w poniedziałkowy wieczór ze swoim rodakiem Miomirem Kecmanovicem.(PAP)

pp/ sab/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (86)

dodaj komentarz
czarny_bambo
Australia strzela sobie w kolano. Sponsorzy solidarie sie wycofuj i juz za rok Australian Open moze noe byc czescia wielkiego szlema.
Gratulacje dla Novaka ze ma jaja
chudyjakszkapa
według antyszczepionkowców, płąskoziemców i innych konfederatów targowickich, Australia leży na drugim końcu płaskiej ziemi...

a i jeszcze bym zapomniał... uważają oni, zgodnie z pismem świętym, że Jehowa najsampierw stworzył życie na ziemi, a dopiero następnego dnia słońce i gwiazdy :-(
zosia3005
Jak to miło usłyszeć głos rozsądku :-) Djokovic szedł w zaparte, zagrał ostro ale tym razem przegrał . W sumie wydał nawet dość spokojne oświadczenie opuszczając Australię. Być może dotarło, że może stracić sponsorów a to ok. 30 mln dolarów !
midas69
Jakby ktoś się zastanawiał skąd ten nagły popłoch i ucieczki z "rady medycznej" https://twitter.com/WasiukiewiczJ/status/1482445294897930244?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1482445294897930244%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fnczas.com%2F2022%2F01%2F16%2Fstalo-sie-bariera-przelamana-Jakby ktoś się zastanawiał skąd ten nagły popłoch i ucieczki z "rady medycznej" https://twitter.com/WasiukiewiczJ/status/1482445294897930244?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1482445294897930244%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fnczas.com%2F2022%2F01%2F16%2Fstalo-sie-bariera-przelamana-w-polsce-wiecej-zakazonych-wsrod-w-pelni-zaszczepionych-niz-wsrod-niezaszczepionych-w-tygodniu-od-4-do-10-stycznia-2022-r%2F
demeryt_69
Znacznie więcej Kangurów umiera na raka skóry niż od tego chińskiego wirusa - amok!

https://www.worldlifeexpectancy.com/pl/australia-skin-cancers

zosia3005
Nie ma co więcej pisać, bo foliarzy nie przegadam , najwyraźniej chcą zdobyć Antypody !
Ważne , że ND został odprawiony z kwitkiem przez Sąd Najwyższy Australii .. :-)))
oilman
Dla kogo wazne Zosia? Dla Ciebie?:))) Ja sie moge tylko cieszyc, ze w Polsce takiego ZAMORDYZMU nie ma ... i tyle w temacie:) Natomiast wnioskujac po twoich postach to taki ZAMORDYZM tobie sie bardzo podoba:)
zosia3005 odpowiada oilman
Po pierwsze ludzie twojego pokroju mają nieuzasadnione , ekstremalne słownictwo , np. zamordyzm, lewactwo itd. , które ma NAPIĘTNOWAĆ tych , którzy maja inne zdanie ! Dla mnie to ważne aby ludzie byli bezpieczni. Nie podoba mi się , że codziennie UMIERA kilkaset ludzi ( tj jak kilka samolotów ) , bo służba zdrowia już jest kompletnie Po pierwsze ludzie twojego pokroju mają nieuzasadnione , ekstremalne słownictwo , np. zamordyzm, lewactwo itd. , które ma NAPIĘTNOWAĆ tych , którzy maja inne zdanie ! Dla mnie to ważne aby ludzie byli bezpieczni. Nie podoba mi się , że codziennie UMIERA kilkaset ludzi ( tj jak kilka samolotów ) , bo służba zdrowia już jest kompletnie niewydolna , nie może leczyć pacjentów bez covida , bo szpitale i oddziały są odbierane zwykłym pacjentom i przekazywane covidowym.
W Polsce CIEMNOGRÓD zawsze miał się dobrze - a ci , którzy wiedzą lepiej jak zwalczać epidemię niż lekarze i epidemiolodzy niech noszą przy sobie taka deklarację i leczą się u szamanów ... wolna droga !
oilman odpowiada zosia3005
Czyli wedlug ciebie dla 0.5% populacji, ktora bedzie miala tego pecha i umrze na Covida, trzeba pozostale 99.95% zgnoic lockdownami, restrykcjami, i masowymi szeczepieniami? Gratuluje logiki:)))
zosia3005 odpowiada oilman
Widzę , że jesteś "mądrzejszy" niż cały świat . Ciekawe jaki masz cel w propagowaniu tej ciemnoty ? Podane liczby są fałszywe : "Jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa, to w 2021 r. wyprzedziliśmy m.in. Włochy, Francję i Hiszpanię " ale covid powoduje nie tylko zgony covidowe bo blokuje leczenie Widzę , że jesteś "mądrzejszy" niż cały świat . Ciekawe jaki masz cel w propagowaniu tej ciemnoty ? Podane liczby są fałszywe : "Jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa, to w 2021 r. wyprzedziliśmy m.in. Włochy, Francję i Hiszpanię " ale covid powoduje nie tylko zgony covidowe bo blokuje leczenie innych chorób : W 2020 r. zmarło w Polsce ponad 477 tys. osób. W 2021 ta liczba przekroczyła pół miliona . Co do logiki np. masowe szczepienia chronią przed lockdownem i restrykcjami ... więc wymieniając nie należy używać spójnika "i" tylko "lub".
Trzeba nie mieć sumienia , żeby propagować tezy antyszczepionkowe.

Powiązane: Sport i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki