Są przecieki z raportu NIK o Getbacku

Nadzór nie kontrolował, TFI nie sprawdzały, banki sprzedawały wierzytelności i obligacje, a audytorzy nie widzieli nic złego - kontrolerzy NIK pokazują, kto mógł wychwycić aferę GetBacku wcześniej - podaje środowy "DGP".

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

"DGP" udało się dotrzeć do wystąpienia pokontrolnego, które Najwyższa Izba Kontroli na początku lipca skierowała do Komisji Nadzoru Finansowego. "Zwraca ona uwagę, że nadzór nie dostrzegał nie tylko tego, co robi windykator, lecz także, jak wielkie korzyści czerpie z jego działań rynek finansowy" - czytamy.

Według NIK - podaje dziennik - nie widziano problemu z wycenami skupowanych od banków czy telekomów długów i tego, czy ich windykacja przebiega prawidłowo. "Audytorom – zarówno robiącym rewizję finansową w GetBacku, jak i tym w zarządzanych przez niego funduszach sekurytyzacyjnych – nie zapaliła się lampka ostrzegawcza, że ze sprawozdaniami spółki jest coś nie tak" - pisze "DGP".

Informator gazety, znający szczegóły raportu NIK, przekazał, że Izba ustaliła głównie błędy nadzorcze czy zaniechania KNF, ale przy okazji pokazała w swoim raporcie, jak zachowywały się instytucje finansowe i zarazem beneficjenci funkcjonowania GetBacku.

"W tym przypadku są to podmioty nadzorowane. Więc KNF też powinien wiedzieć, czy windykator działa zgodnie z przepisami" - powiedział "DGP" informator.

agzi/ krap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 6 histeryk

Raporty NIK to generalnie nadają się tylko do kosza.

! Odpowiedz
4 10 specjalnie_zarejstrowany1

Tak jak pisalem w zeszlym roku - afera z GetBackiem dopiero powoli, pomalusku zacznie wyplywac na swiatlo dzienne jak sie zaczna przepychanki w polityce. Jak narazie to jedynie ucierpialy slupy i Janusze co zostaly z lapa w nocniku. Zblizaja sie wybory juz widac z powyzszego ze GetBack oferuje dla tych co lubia szperac po resortach lewary na nazwiska. Teraz beda gmerac i szukac pomniejszych politykow zamieszanych w cala sprawe. Oczywiscie najgrubsze koty juz dawno sie ultonily i pewnie nawet nie zostawily po sobie wzmianki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 27 marianpazdzioch

Czyli standard, klasyka. Ta polska armia urzedników jest od pasożytowania i stawiania pieczątek.

! Odpowiedz
1 29 knf

Coraz więcej faktów wskazuje iż, GetBack nie był wypadkiem przy pracy lecz zaplanowanym przekrętem całego rynku finansowego.

- Sfałszowane sprawozdania finansowe
- Prospekt emisyjny zawierający fałszywe dane finansowe
- Biegły rewident (Deloitte) nie wykazał rzeczywistej kondycji finansowej spółki
- Deloitte powołał spółkę krzak do badania sprawozdań GetBack
- HaitongBank przeprowadził badanie due-dilligence przed IPO
- OFE wydały setki milionów zł pieniędzy emerytów na akcje GetBack
- GPW przyznała nagrodę roku
- TFI zezwalały i pomagały w tworzeniu kreatywnej księgowości (rolki na portfelach)
- KNF zaakceptował prospekt emisyjny GetBack, którego beneficjenci i właściciele nie byli znani i ukrywają się w raju podatkowym Wyspy Jersey pod wirtualnym adresem
- Spółka niewypłacalna już w momencie debiutu (emaile księgowej)
- Zaplanowany transfer pieniędzy z GetBack na spółki słupy, fikcyjne umowy, fikcyjne obligacje, fikcyjne pakiety wierzytelności za granicą, oraz EBG Investments
- Zawieszenie obrotu na GPW po kilku miesiącach od debiutu

WEZWANIE I PRZYMUSOWY SKUP AKCJI, DNLD Holdings musi oddać owoc przestępstwa!

Skoro KNF potrafił zmusić Abris do sprzedaży akcji FM Banku to MOŻE TAKŻE ZMUSIĆ ABRIS DO SKUPIENIA AKCJI I WYCOFANIE SPÓŁKI Z GIEŁDY.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 jes

Przecież to oczywiste.

! Odpowiedz
7 33 onepropos

Tak się strzyże owce w tym pięknym kraju. Przypomnę, że 1 stycznia 2018 r GB miał ujemne kapitały własne a mimo to sprzedał do końca kwietnia obligacje za 450 milionów. W tym czasie prezes KNF jadł ośmiorniczki z LC.

! Odpowiedz
0 25 piotrde

Jak w takim razie wpuścili Getback na giełdę?

! Odpowiedz
5 38 szlachta-nie-pracuje

pomogli towarzysze z Deliote którzy dokonali kretywnej księgowości

! Odpowiedz
7 10 zzibi2

"W tym przypadku są to podmioty nadzorowane. Więc KNF też powinien wiedzieć, czy windykator działa zgodnie z przepisami"
zdaje mi się czy KNF nie reguluje sektora windykacji?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne