Rubel najsłabszy w historii. Bank Rosji skapitulował?

główny analityk Bankier.pl

Dolar kosztuje już ponad 44 ruble, co jest najwyższą ceną we współczesnej historii Rosji. Rosyjska waluta najprawdopodobniej straciła wsparcie ze strony Banku Rosji, który zmienił podejście do interwencji walutowych na „bardziej elastyczne”.

(theta)

Bank Rosji ogłosił w środę, iż zmienia zasady interwencji na rynku walutowym. Zamiast wchodzić na rynek za każdym razem, gdy kurs koszyka złożonego z euro i dolara zmieni się o 5 kopiejek, Bank Rosji będzie interweniował tylko do wyczerpania dziennego limitu, ustalonego na 350 mln dolarów.

„W rezultacie wdrożenia tej decyzji kurs rubla będzie ustalany przeważnie przez czynniki rynkowe” – napisał Bank Rosji w porannym oświadczeniu. Niemniej jednak nowe reguły nie wykluczają nadzwyczajnych interwencji banku centralnego Rosji, gdyby pojawiło się „zagrożenie dla stabilności finansowej”.

Rynek potraktował to oświadczenie jako sygnał słabości i porzucenia polityki obrony kursu rubla. W rezultacie cena dolara podskoczyła do rekordowych 44,92 rubli, by do południa spaść w rejon 44,18 rubli. Oznacza to, że od początku roku dolar podrożał o 38%, a rubel stracił niemal jedną czwartą wartości względem „zielonego”. Kurs euro wzrósł do 56,33 rubli, co również jest nowym rekordem.

W praktyce od dzisiaj Rosja ma płynny kurs walutowy. Bank Rosji skończył z polityką przewidywalnych interwencji walutowych, na które od początku roku wydał 73 miliardy dolarów. Przypominało to wręcz grę w otwarte karty i w tej rozgrywce spekulanci nie mogli przegrać. Używając popularnych na Kremlu metafor wojskowych można powiedzieć, że Bank Rosji uciekł z pola bitwy i przeszedł do taktyki partyzanckiej, niczym w roku 1812.

Nie pomogła także piątkowa desperacka podwyżka stóp procentowych do 9,5%, którą Bank Rosji próbował ratować rubla. Póki ceny ropy spadają, kapitał ucieka z Rosji a zachodnie sankcje odcięły rosyjskie firmy od międzynarodowych rynków finansowych, rubel zdaje się być na straconej pozycji. Z drugiej strony wystarczy jedna polityczna decyzja w Waszyngtonie lub Brukseli, aby zagraniczni inwestorzy rzucili się na skrajnie przecenione rosyjskie aktywa, a wtedy rubel może się okazać inwestycją roku.

Krzysztof Kolany

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 ~heh

Inflacja zeżre pozycję Rosyjskiego społeczeństwa do rozwoju. Jeśli przeznaczasz 60% pensji na samo jedzenie nie pisząc o mieszkaniu to jak możesz się rozwijać jeśli gonisz życie ????? Jak społeczeństwo Rosyjskie będzie rozwijało swoje pasje i technologie ????? Wiadomo ,że Rosja dużo importuje, więc jeśli nie będzie się opłacać produkować jedzenia i produktów budowlanych to nic się nie zmieni , a ropa zdeprawowała tą opłacalność na lata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~plutarch

No cóż, czas wprowadzić pełne pokrycie rubla w złocie :)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~piję_bo_lubię

A co to za różnica czy odessiemy z nich dolary, euro czy złoto? Problem tkwi w gospodarce która stoi za rublem, a nie na tym w czym trzymają swoje rezerwy. Nawiasem mówiąc w przeciwieństwie do dolara złoto spada, więc lepiej by dla nich było gdyby jednak postawili na dolara!

! Odpowiedz
4 1 ~taaaaaa odpowiada ~piję_bo_lubię

złoto ma wartość papierki mają tylko pewien nomina zabierając złoto ogałacasz dane państwo z całej kasy i zostaje im tylko świstek papieru [waluty] do podtarcia czterech liter

! Odpowiedz
0 1 ~plutarch

Oczywiście, że to żart, prędzej Rosja padnie na kolana, padnie na dywan ze złota ;)

! Odpowiedz
6 6 ~Wojtas

Znając mentalność tego ruskiego bandyty, zastanawiam się, czy nie dodrukuj sobie perfekcyjnie podrobione Euro lub Dolary. W razie gdyby sprawa wyszła na jaw, jak zwykle wszystkiego się wyprze, ale to zdestabilizuje światowe rynki. Jemu to na rękę i kto mu co zrobi?

! Odpowiedz
3 7 ~zwisior

o sciane wal swoim łbem do tego tylko sie przyda

! Odpowiedz
0 2 ~ok

ok powiedzmy że podrobisz perfekcujnie pieniądz ale co z tego jak każdy ma indywidyalny numer ktory jest odznaczany przez państwo że przeszedł on raz przez obieg itp. ... np. jeśli drugi raz w ksiegach pojawia sie ten sam numer robi sie wielkie sprawdzanie .... tak jak niemcy podczas 2 wojny światowej mieli na pęczki fałszywki i czestowali nimi wszystkich szpiegów itp. wyszlo im to średnio ale koncepcje mieli ciekawą ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~gb

Słaba waluta to chyba dobrze dla eksporterów-- rubel stracił 38% , ropa pow 30% , więc chyba za jednostkę ropy sprzedawaną za dolary , otrzymują m/w tyle samo rubli.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
RUB 0,33% 0,0609
2019-12-10
USD/PLN -0,04% 3,8654
2019-12-11 12:43:00
EUR/PLN -0,12% 4,2845
2019-12-11 12:43:00
EUR/USD -0,08% 1,1084
2019-12-11 12:43:00
CHF/PLN -0,06% 3,9251
2019-12-11 12:43:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil