REKLAMA

Rubel najsłabszy w historii. Bank Rosji skapitulował?

Krzysztof Kolany2014-11-05 13:04główny analityk Bankier.pl
publikacja
2014-11-05 13:04
Rubel najsłabszy w historii. Bank Rosji skapitulował?
Rubel najsłabszy w historii. Bank Rosji skapitulował?
fot. Alexei Gyngazov / Russian Look / FORUM / / FORUM

Dolar kosztuje już ponad 44 ruble, co jest najwyższą ceną we współczesnej historii Rosji. Rosyjska waluta najprawdopodobniej straciła wsparcie ze strony Banku Rosji, który zmienił podejście do interwencji walutowych na „bardziej elastyczne”.

(theta)

Bank Rosji ogłosił w środę, iż zmienia zasady interwencji na rynku walutowym. Zamiast wchodzić na rynek za każdym razem, gdy kurs koszyka złożonego z euro i dolara zmieni się o 5 kopiejek, Bank Rosji będzie interweniował tylko do wyczerpania dziennego limitu, ustalonego na 350 mln dolarów.

„W rezultacie wdrożenia tej decyzji kurs rubla będzie ustalany przeważnie przez czynniki rynkowe” – napisał Bank Rosji w porannym oświadczeniu. Niemniej jednak nowe reguły nie wykluczają nadzwyczajnych interwencji banku centralnego Rosji, gdyby pojawiło się „zagrożenie dla stabilności finansowej”.

Rynek potraktował to oświadczenie jako sygnał słabości i porzucenia polityki obrony kursu rubla. W rezultacie cena dolara podskoczyła do rekordowych 44,92 rubli, by do południa spaść w rejon 44,18 rubli. Oznacza to, że od początku roku dolar podrożał o 38%, a rubel stracił niemal jedną czwartą wartości względem „zielonego”. Kurs euro wzrósł do 56,33 rubli, co również jest nowym rekordem.

W praktyce od dzisiaj Rosja ma płynny kurs walutowy. Bank Rosji skończył z polityką przewidywalnych interwencji walutowych, na które od początku roku wydał 73 miliardy dolarów. Przypominało to wręcz grę w otwarte karty i w tej rozgrywce spekulanci nie mogli przegrać. Używając popularnych na Kremlu metafor wojskowych można powiedzieć, że Bank Rosji uciekł z pola bitwy i przeszedł do taktyki partyzanckiej, niczym w roku 1812.

Nie pomogła także piątkowa desperacka podwyżka stóp procentowych do 9,5%, którą Bank Rosji próbował ratować rubla. Póki ceny ropy spadają, kapitał ucieka z Rosji a zachodnie sankcje odcięły rosyjskie firmy od międzynarodowych rynków finansowych, rubel zdaje się być na straconej pozycji. Z drugiej strony wystarczy jedna polityczna decyzja w Waszyngtonie lub Brukseli, aby zagraniczni inwestorzy rzucili się na skrajnie przecenione rosyjskie aktywa, a wtedy rubel może się okazać inwestycją roku.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (54)

dodaj komentarz
~heh
Inflacja zeżre pozycję Rosyjskiego społeczeństwa do rozwoju. Jeśli przeznaczasz 60% pensji na samo jedzenie nie pisząc o mieszkaniu to jak możesz się rozwijać jeśli gonisz życie ????? Jak społeczeństwo Rosyjskie będzie rozwijało swoje pasje i technologie ????? Wiadomo ,że Rosja dużo importuje, więc jeśli nie będzie się opłacać produkować Inflacja zeżre pozycję Rosyjskiego społeczeństwa do rozwoju. Jeśli przeznaczasz 60% pensji na samo jedzenie nie pisząc o mieszkaniu to jak możesz się rozwijać jeśli gonisz życie ????? Jak społeczeństwo Rosyjskie będzie rozwijało swoje pasje i technologie ????? Wiadomo ,że Rosja dużo importuje, więc jeśli nie będzie się opłacać produkować jedzenia i produktów budowlanych to nic się nie zmieni , a ropa zdeprawowała tą opłacalność na lata.
~plutarch
No cóż, czas wprowadzić pełne pokrycie rubla w złocie :)
~piję_bo_lubię
A co to za różnica czy odessiemy z nich dolary, euro czy złoto? Problem tkwi w gospodarce która stoi za rublem, a nie na tym w czym trzymają swoje rezerwy. Nawiasem mówiąc w przeciwieństwie do dolara złoto spada, więc lepiej by dla nich było gdyby jednak postawili na dolara!
~taaaaaa odpowiada ~piję_bo_lubię
złoto ma wartość papierki mają tylko pewien nomina zabierając złoto ogałacasz dane państwo z całej kasy i zostaje im tylko świstek papieru [waluty] do podtarcia czterech liter
~plutarch
Oczywiście, że to żart, prędzej Rosja padnie na kolana, padnie na dywan ze złota ;)
~Wojtas
Znając mentalność tego ruskiego bandyty, zastanawiam się, czy nie dodrukuj sobie perfekcyjnie podrobione Euro lub Dolary. W razie gdyby sprawa wyszła na jaw, jak zwykle wszystkiego się wyprze, ale to zdestabilizuje światowe rynki. Jemu to na rękę i kto mu co zrobi?
~zwisior
o sciane wal swoim łbem do tego tylko sie przyda
~ok
ok powiedzmy że podrobisz perfekcujnie pieniądz ale co z tego jak każdy ma indywidyalny numer ktory jest odznaczany przez państwo że przeszedł on raz przez obieg itp. ... np. jeśli drugi raz w ksiegach pojawia sie ten sam numer robi sie wielkie sprawdzanie .... tak jak niemcy podczas 2 wojny światowej mieli na pęczki fałszywki i ok powiedzmy że podrobisz perfekcujnie pieniądz ale co z tego jak każdy ma indywidyalny numer ktory jest odznaczany przez państwo że przeszedł on raz przez obieg itp. ... np. jeśli drugi raz w ksiegach pojawia sie ten sam numer robi sie wielkie sprawdzanie .... tak jak niemcy podczas 2 wojny światowej mieli na pęczki fałszywki i czestowali nimi wszystkich szpiegów itp. wyszlo im to średnio ale koncepcje mieli ciekawą ;)
~gb
Słaba waluta to chyba dobrze dla eksporterów-- rubel stracił 38% , ropa pow 30% , więc chyba za jednostkę ropy sprzedawaną za dolary , otrzymują m/w tyle samo rubli.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki