REKLAMA

Zełenski: Łyman został w pełni oczyszczony z rosyjskich wojsk

2022-10-01 16:19, akt.2022-10-02 14:29
publikacja
2022-10-01 16:19
aktualizacja
2022-10-02 14:29

Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło w sobotę wycofanie się sił rosyjskich z Łymanu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w związku z "ryzykiem okrążenia".

Zełenski: Łyman został w pełni oczyszczony z rosyjskich wojsk
Zełenski: Łyman został w pełni oczyszczony z rosyjskich wojsk
fot. GLEB GARANICH / / Reuters

"W związku z powstałym zagrożeniem okrążenia" wojska zostały wycofane na "korzystniejsze" pozycje - przekazało ministerstwo obrony, cytowane przez rosyjskie media.

Wcześniej w sobotę rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj poinformował, że ukraińska armia weszła do okupowanego przez siły rosyjskie Łymanu. Dodał, że walki trwają. Mówił też, że rosyjskie zgrupowanie pod Łymanem jest okrążone.

Łyman to ważny węzeł kolejowy, a odbicie miasta może pozwolić siłom ukraińskim na atak zachodniej części obwodu ługańskiego, w tym na miasta Lisiczańsk i Siewierodonieck - podkreśla Radia Swoboda.

Zełenski: Łyman został w pełni oczyszczony z rosyjskich wojsk

Miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zostało w pełni oczyszczone z rosyjskich wojsk przez ukraińskie siły zbrojne - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Według stanu z godz. 12.30 (11.30 w Polsce - PAP) Łyman został w pełni oczyszczony. Dziękuję naszym wojskowym" - powiedział szef państwa w nagraniu opublikowanym na Telegramie.

Media: kłęby dymu nad lotniskiem wojskowym Belbek koło Sewastopola na Krymie

Ukraińskie media społecznościowe publikują w sobotę zdjęcia i nagrania, na których widać kłęby dymu unoszące się nad lotniskiem wojskowym Belbek koło Sewastopola na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie.

Rosyjski gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew przekazał, że na lotnisku podczas lądowania doszło do zapalenia się samolotu.

Lokalne kanały w serwisie Telegram piszą o dźwiękach eksplozji w mieście. Na nagraniach widać ciemny dym.

W sobotę, w wieczornej odezwie do narodu, Zełenski ogłosił, że "ukraińska flaga już jest w Łymanie; jeszcze trwają tam działania zbrojne, ale nie ma tam już ani śladu po jakimś tam pseudoreferendum".

Łyman to ważny węzeł kolejowy, a odbicie miasta pozwala ukraińskim siłom zacząć operację na rzecz wyzwolenia sąsiedniego obwodu ługańskiego. (PAP)

ndz/ szm/ mal/

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (19)

dodaj komentarz
endes
Nadal się prawie wszyscy nabierają na propagandę…
Pozyjecie jeszcze trochę to przekonacie się gdzie leży prawda.
xqwztsa
Ty nie jesteś "prawie wszyscy". Co za egocentryzm bezgraniczny!
baibina
Nie no super portal na prawde nie mozna nawet nic o ukraincach ktorzy uciekli do polski przed sluzbą napisac bo ci zaraz zablokują konto XD
xqwztsa
Jeszcze ktoś pomyśli, że to twój pierwszy ban i jesteś w szoku. :D
polonu
ha ha ha , jak tak się stanie - i Rosja się cofnie to Ukraińcy przeprowadzą swoje referendum ale jaja ciekawe jaki wynik wtedy byłby tego referendum i jaka frekwencja i czy to referendum uzna USA fi fi fi , i to powinni zrobić Rosjanie cofnąć się i żądać referendum . to by były jaja , bo tam byli obserwatorzy zagraniczni przy tym ha ha ha , jak tak się stanie - i Rosja się cofnie to Ukraińcy przeprowadzą swoje referendum ale jaja ciekawe jaki wynik wtedy byłby tego referendum i jaka frekwencja i czy to referendum uzna USA fi fi fi , i to powinni zrobić Rosjanie cofnąć się i żądać referendum . to by były jaja , bo tam byli obserwatorzy zagraniczni przy tym referendum i oni nie widzieli nieprawidłowości , to że żołnierze chodzili ze skrzynkami po domach w obecności przedstawicieli komisji wyborczych to nie narusza zasad co sami mieli iść daleko by sam nie doszedł ha ha ha ,
dididif
spokojnie.
to tylko Niezwyciężone Siły Zbrojne Ukrainy po raz piąty rozgromiły hordy bolszewickie.
w każdej chwili może nastąpić załamanie całego frontu bolszewickiego.
polonu
jak są atakowani to się wycofują proste , teraz walczą na swojej ziemi , czyli Ukraińcy nie chcą pokoju i rozpoczęcia negocjacji , tylko siła i walka , u nich nikt nie ginie , co mają po kilka żyć jak w grze komputerowej ciekawe to jest , każdy boi się śmierci nie ma bohaterów , lepiej się cofnąć . zima zrobi swoje ona nie patrzy jak są atakowani to się wycofują proste , teraz walczą na swojej ziemi , czyli Ukraińcy nie chcą pokoju i rozpoczęcia negocjacji , tylko siła i walka , u nich nikt nie ginie , co mają po kilka żyć jak w grze komputerowej ciekawe to jest , każdy boi się śmierci nie ma bohaterów , lepiej się cofnąć . zima zrobi swoje ona nie patrzy kto to jest traktuje wszystkich po równo .bohaterzy są w filmach amerykańskich .
300_pala
Swojej.!??? Maja do tego jakiś akt własności czy tylko sfałszowane referendum ??
luciusm
Nie podniecajcie się tak, to że rosjanie się cofają nic nie znaczy, równie dobrze mogą wciągnąć Ukraińców w pułapkę, jedna bitwa to nie wojna. Teraz to Ukraińcy wydłużają swoje linie zaopatrzenia i wchodzą w zasięg strefy gdzie dominuje ruskie lotnictwo.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki