REKLAMA

Rosja: Duma Państwowa uchwaliła budżet na lata 2017-19

2016-12-09 12:30
publikacja
2016-12-09 12:30

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, uchwaliła w piątek budżet na 2017 rok i okres budżetowy 2018-19. Dokument przewiduje stopniowe obniżanie deficytu budżetowego z 3,2 proc. PKB w przyszłym roku do 2,2 proc. w 2018 i 1,2 proc. w 2019 roku.

fot. SERGEI KARPUKHIN / / FORUM

Dochody budżetu w 2017 roku powinny wynieść około 13,5 bln rubli (213 mld USD), a wydatki - ponad 16,2 bln rubli (256 mld USD). W latach 2018-19 zakładany jest wzrost dochodów i spadek wydatków. Na pokrycie deficytu budżetowego w 2017 roku planowane jest wykorzystanie 1,15 bln rubli (18,2 mld USD) z Funduszu Rezerwowego oraz 659,6 mld rubli (10,4 mld USD) z Funduszu Dobrobytu Narodowego (FNB).

Prognozowany wzrost PKB to 0,6 proc. w 2017 roku, 1,7 proc. w roku 2018 i 2,1 proc. w 2019 roku.

Komentując budżet gazeta "RBK" ocenia w piątek, że jest on "historyczny przynajmniej na papierze", ponieważ państwo po raz pierwszy od początku rządów prezydenta Władimira Putina zmniejsza wydatki w ujęciu nominalnym. Realnie wydatki te spadają od 2014 roku - pisze "RBK".

Gazeta podaje, że w porównaniu z rokiem 2014 pod koniec roku bieżącego budżet Rosji otrzyma o 2,6 bln rubli (41 mld USD) mniej dochodów ze sprzedaży ropy i gazu, a udział tych dochodów zmniejszy się do 36 proc. ogólnych dochodów.

Jednocześnie wydatki w 2016 roku wzrosły do najwyższego poziomu, a deficyt budżetowy będzie największy od sześciu lat (3,7 proc. PKB na koniec roku), co - zdaniem "RBK" skłoniło władze do cięcia wydatków.

Jak zauważa "RBK", w budżecie największa część wydatków przypada na politykę społeczną - do 2019 roku wydatki na nią stanowić będą prawie 30 proc. całego budżetu. W latach 2017-19 wydatki na obronę mają spadać i nie będą wyższe niż 16,7 proc. wydatków (obecnie - 22,8 proc.). Warunkiem jest jednak - jak zastrzega gazeta - że wojskowi nie przeforsują zwiększenia tych wydatków ponad planowany poziom. Przy czym, 11 proc. wydatków będą stanowić w latach 2017-19 wydatki na bezpieczeństwo narodowe.

Rządowy projekt budżetu wpłynął do Dumy pod koniec października. W drugim czytaniu, które odbyło się 7 grudnia, główną poprawką było dwukrotnie zwiększenie, do ok. 200 mld rubli (3,2 mld USD) kredytów dla regionów Rosji w latach 2017-18.

W przyjętym w piątek dokumencie założono średnioroczną cenę ropy na poziomie 40 USD za baryłkę. Kurs dolara w 2017 roku powinien wynosić 67,5 rubla (obecnie - 63,3 rubla), a w 2019 roku - 71,1 rubla.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~jaton
Jak to sie stało ze taka biedna Rosja kupiła w pazdzierniku ponad 40 ton ! złota z dostawą czystego kruszcza a nie na papierze. Obecnie sowieci toną w zborzu eksportują mięso a dawniej kupowali bo lepiej kupic dotowane z głupiego zachodu.Po co rosjanin ma w gówie w oborze sie pałetac a nie w instytutach badawczych. oni Jak to sie stało ze taka biedna Rosja kupiła w pazdzierniku ponad 40 ton ! złota z dostawą czystego kruszcza a nie na papierze. Obecnie sowieci toną w zborzu eksportują mięso a dawniej kupowali bo lepiej kupic dotowane z głupiego zachodu.Po co rosjanin ma w gówie w oborze sie pałetac a nie w instytutach badawczych. oni byli na ksiezycu jest ich tam Łunochod a flagi amerykańskiej NIET.
.
~bkb2
Rosja się kończy.... I to nie przez budżet ale przez swoje zacofanie technologiczne którego nie będzie w stanie już nadrobić w przyszłości .... Zniesienie wiz dla Ukrainy będzie punktem przełomowym także dla Białorusi... Łukaszenko już spogląda na Zachód , zapraszając coraz częściej Polskich Parlamentarzystów Rosja się kończy.... I to nie przez budżet ale przez swoje zacofanie technologiczne którego nie będzie w stanie już nadrobić w przyszłości .... Zniesienie wiz dla Ukrainy będzie punktem przełomowym także dla Białorusi... Łukaszenko już spogląda na Zachód , zapraszając coraz częściej Polskich Parlamentarzystów i Rząd.... To tylko kwestia czasu aby oba te kraje na stałe stowarzyszyły się z Europą Zachodnią....
~Lacia
Gwoli rozszerzenia pogladow na stan gospodarki Rosji wypadaloby podac informacje ( rzetelna informacje ) o wzroscie zasobow rezerw zlota w Rosji ( o ile takie nastapily )
~niepelnosprawny_org
"Realnie wydatki te spadają od 2014 roku" - dochody proporcjonalnie podobnie...
ściskają obywateli przez ciecie wydatków, zakazują publicznie wypowiadać treści religijne itp... dokąd to zmierza? nawrót ZSRR?...
na ironię ktoś tu na bankierze proponował tam inwestować :O ...
"Realnie wydatki te spadają od 2014 roku" - dochody proporcjonalnie podobnie...
ściskają obywateli przez ciecie wydatków, zakazują publicznie wypowiadać treści religijne itp... dokąd to zmierza? nawrót ZSRR?...
na ironię ktoś tu na bankierze proponował tam inwestować :O ...


~zez
ciekawe w całym tym niusie jest tylko to, że rząd Rosji pokrywa deficyt budżetowy pieniędzmi innego państwowego funduszy a nie poprzez pożyczanie pieniędzy od zagranicznych inwestorów. Widać, że rząd bardzo nie chce być na łasce zachodnich agencji ratingowych :)

Powiązane: Kryzys w Rosji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki