Quo vadis, panie Xi?

analityk Bankier.pl

Miała być reforma i dominująca rola sił rynkowych, jest powrót do przeszłości i państwowa interwencja. Huśtawka na chińskiej giełdzie może nie tylko odbić się czkawką inwestorom na całym świecie, ale i powstrzymać niezbędne zmiany zachodzące w gospodarce Państwa Środka. Dalszy kierunek wyznaczy prezydent Xi Jinping.

W listopadzie 2013 r. przedstawiciele partii komunistycznej przedstawili program reform, który obejmował m.in. zezwolenie siłom rynkowym na odgrywanie decydującej roli w alokacji zasobów. Mimo że od tego wydarzenia minęły już blisko 2 lata i część zapowiadanych zmian udało się wprowadzić w życie, to wydarzenia ostatnich dwóch miesięcy pokazują, że chińską gospodarką nie rządzi niewidzialna ręka wolnego rynku, a bardzo widoczna ręka władzy ludowej.

Prezydent Chin Xi Jinping
Prezydent Chin Xi Jinping (fot. Michel Temer / Flickr/Global Panorama)

Zielona wyspa

Deng Xiaoping powiedział kiedyś: "Giełda może działać w kapitalizmie i socjalizmie. Spróbujemy. Jeśli nam się nie powiedzie, po prostu ją zamkniemy".

Przez dłuższy czas powodziło się znakomicie. W czerwcu 2015 roku indeks Shanghai Composite osiągnął poziom 5166 punktów, czyli o ponad 150% więcej niż rok wcześniej. Kapitalizacja chińskiej giełdy sięgnęła 90% PKB (u szczytu hossy w 2007 roku było to 120% PKB), czyli blisko tyle samo co w krajach Zachodu. Wyceny chińskich spółek oderwały się od rzeczywistości. Podczas gdy gospodarka Państwa Środka wyraźnie spowalniała, ceny akcji rosły.

Fundamentem gwałtownych wzrostów nie były jednak dobre wyniki i perspektywy chińskich przedsiębiorstw, a polityka władz, które zachęcały do inwestowania na giełdzie. Mieszkańcy Państwa Środka zaczęli zaciągać pożyczki pod zastaw akcji (margin loans), by inwestować je w kolejne papiery. Według wyliczeń Goldman Sachsa łączna wartość margin lending sięgnęła 355 mld USD, czyli 12% akcji notowanych na giełdzie i 3,5% PKB Chin. Z racji na popularność shadow bankingu i pożyczek społecznościowych dźwignia była z pewnością jeszcze wyższa.

Jednak po 12 czerwca bańka zaczęła pękać. SCI osunął się o 30%, a władze podjęły kroki w celu zatrzymania spadków. Z giełdy wyparowały 3 biliony dolarów, czyli ok. 6 razy więcej niż wynosi roczny PKB Polski. Pekin stara się zahamować zieleń (tym kolorem oznacza się w Chinach spadki) zalewającą rynek m.in. przy pomocy obniżek stóp procentowych, zastrzyków środków z banku centralnego, interwencyjnego skupu akcji, zakaz sprzedaży papierów przez dużych udziałowców czy zawieszenie IPO i notowań części spółek.

Od tego czas na chińskiej giełdzie trwa huśtawka - akcje potrafią tracić na wartości o ponad 5%, by w ciągu kilku godzin odbić się grubo powyżej kreski. Mimo ostatnich spadków, główny indeks giełdy w Szanghaju wciąż jest ponad 70% powyżej poziomu notowanego przed rokiem.

Ceny akcji powinny odzwierciedlać rzeczywistą kondycję spółek czy stan gospodarki, ale ostatnio inwestorzy baczniej przyglądają się wypowiedziom polityków niż ekonomicznym fundamentom. Polityczne wsparcie dla giełdy nie jest wyłącznie chińską domeną. EBC, wzorując się na amerykańskim Fedzie, napędza koniunkturę przy pomocy programu luzowania ilościowego, a Bank Japonii posuwa się do skupowania papierów wartościowych. Masowo drukowany pieniądz musi krążyć i zarabiać, co powoduje powstawanie baniek na rynkach nieruchomości czy giełdach.

- Uwolniony zbyt szybko i pochopnie rynek pokazał, że wyrwał się spod kurateli władz - komentuje prof. Bogdan Góralczyk. - To wszystko, co widzieliśmy w wydaniu władz (...) to nic innego, jak szybki powrót do państwowego interwencjonizmu, który dziś do końca nie wiadomo na jakim ostatecznie etapie zostanie wyhamowany - dodaje.

Dlaczego władze zdecydowały się na interwencję? By nie stracić twarzy przed rzeszami Chińczyków, którzy, za zachętą Pekinu, zainwestowali na giełdzie i liczyli, że ta będzie rosła w nieskończoność.

Chiński sen zmienia się w koszmar

Chińska giełda jest zdominowana przez drobnych inwestorów z Państwa Środka. Według informacji Reutersa, odpowiadają oni za 85% obrotu. China Securities Depository and Clearing Corporation informuje o ponad 200 milionach rachunków maklerskich, choć nie oznacza to, że tylu Chińczyków faktycznie inwestuje na rynku - część osób ma po prostu po kilka kont. Obcokrajowcy mają akcje o wartości mniejszej niż 2% całkowitej kapitalizacji giełdy.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Dżejms

Aj-waj. A co ze skupowaniem obligów przez BC na tzw zgniłym zachodzie? To rynek - takie to różne od Chin?

! Odpowiedz
0 0 ~KX

To co się dzieje w Chinach to ponowna nacjonalizacja gospodarki, tyle że poprzez giełdę. Ciekawi mnie jedynie czy odbywa się to poprzez dodruk piniądza, czy może poprzez uwolnienie rezerw finansowych.

! Odpowiedz
1 5 ~washer

Sytuacja Deutsche Banku może wpłynąć na cały system finansowy. Posiada on derywaty warte pięciokrotności PKB Unii Europejskiej. Wystarczy lekka panika na rynku, by bank nie tylko zbankrutował, lecz pociągnął za sobą kolejne banki. Wtedy kryzys z 2008 roku będziemy wspominać z rozrzewnieniem. Polecam przeczytać http: //independenttrader.pl/366,deutsche_bank_na_progu_bankructwa.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~111

za dużo Amerykanie mieszają .... nie da się już uratowac dolara ...

! Odpowiedz
1 15 ~kity

rosło to musi spadać normalne gorzej bo u nas nie rosło a spada hi hi żałosne

! Odpowiedz
0 0 ~RoberTTo83

to urośnie...

! Odpowiedz
3 5 ~SunTzu

Pan redaktor zapomniał napisać o tym, że "Chińczycy wyruszają na wojnę dopiero po wygraniu jej"

! Odpowiedz
2 10 ~w_r

Zobaczymy jak Amerykanie zaczną spuszczać powietrze ze swojego nadmuchanego balona.

! Odpowiedz
6 24 ~Misza

Rozmawialem z czlowiekiem z Hong Kongu. Powiedzial, ze Polske po '89 uratowala religia Katolicka i jej zasady. Mowil, ze w Chinach musi byc silna reka komunizmu bo ludzie nie wierza w Boga i jak sie poluzuje to nastapi dziki kapitalizm bo Chinczycy nie maja morali, ich bogiem jest pieniadz i dla niego zrobia wszystko. Jest to bardzo ciekawe co powiedzial i ma bardzo duzo racji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 10 ~orbit42

A mnie się wydaje, że zamiłowanie do "złotego cielca" jest jak najbardziej typowe dla Kościoła Katolickego, ociekającego złotem i blichtrem, promieniującymi na wiernych i kształtującymi ich zachowania.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil