REKLAMA

CBA prowadzi przeszukania w ramach śledztwa ws. Mariana Banasia

2021-04-28 09:57
publikacja
2021-04-28 09:57
CBA prowadzi przeszukania w ramach śledztwa ws. Mariana Banasia
CBA prowadzi przeszukania w ramach śledztwa ws. Mariana Banasia
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Funkcjonariusze CBA prowadzą w środę przeszukania w wytypowanym miejscach, w związku ze śledztwem dotyczącym m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia. Samo Biuro wnioskowało o takie czynności, postanowienie wydała Prokuratura Regionalna w Białymstoku, która nie podaje jednak żadnych szczegółów.

"Na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego prokurator wydał postanowienie o dokonaniu przeszukań i zatrzymania rzeczy, w śledztwie dotyczącym składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną. CBA realizuje dziś (środa) te postanowienia" - poinformował krótko PAP rzecznik białostockiej prokuratury regionalnej Paweł Sawoń.

Zastrzegł, że czynności trwają, a ze względu na dobro śledztwa nie będą udzielane szersze informacje, m.in. dotyczące zakresu tych przeszukań. Według ustaleń Wirtualnej Polski, funkcjonariusze CBA weszli np. do domu syna prezesa NIK.

Podstawą śledztwa prowadzonego od półtora roku przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku, a dotyczącego oświadczeń majątkowych Mariana Banasia, są trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które wpłynęły od grupy posłów opozycji w tym m.in. posła Jana Grabca (Koalicja Obywatelska), Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Na początku marca ub. roku CBA dołączyło kolejne własne zawiadomienie.

Jak dotąd w sprawie nikomu nie postawiono zarzutów.

Gdy w lutym 2020 r. CBA również przeprowadziło przeszukania, m.in. w biurze Mariana Banasia w siedzibie Najwyższej Izbie Kontroli oraz w jego domu, jego pełnomocnik złożył zażalenie, którego nie uwzględnił jednak białostocki sąd. Ocenił wtedy, że immunitet formalny i przywilej nietykalności przysługujący prezesowi NIK, nie obejmują jednak m.in. jego prywatnych nieruchomości. Podobnie ocenił fakt przeszukania gabinetu służbowego Mariana Banasia w siedzibie NIK; tu również uznał, iż immunitet i przywilej nietykalności nie dotyczy takiego miejsca.

CBA dokonało wtedy przeszukań w sumie w dwudziestu wytypowanych miejscach - jak informowała wówczas Prokuratura Regionalna w Białymstoku - "mieszkaniach prywatnych szeregu osób, firmach oraz pomieszczeniach służbowych mieszczących się w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli".

Autor: Robert Fiłończuk

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
harrytracz
Gdyby jeszcze Glapinski powiedział "nie drukuje więcej" - pisowskie państwo rozpada się jak kupa kartonow. Bo to oznacza koniec zabawy w socjal i rozpoczęcie podnoszenia podatków i pokazanie realnego długu - brutalna prawda wymiecie PiS bo nikt ich już nie poprze.
harrytracz
Za trybunał stanu dla premiera jestem w stanie zapomnieć Banasiowi prowadzenie "hoteliku". Gościa PiS chciał wyciąć już od dawna bo wiedzieli że łatwo z nim nie będzie.
wrecker
Taką patologię wyborca wybiera głosując na PiS i w takim kraju będą nasze dzieci żyć. Afery zamiatane pod dywan w zamian za socjal dla wyborców i propaganda w tvp. Gratuluję wyboru
_matiz_
18 maja ma pojawić się raport o łamaniu prawa i możliwości postawienia morawieckiego oraz całej jego świty przed trybunałem stanu ,a tuż po tych doniesieniach CBA poszukuje haków jak zastraszyć Baniasia.

darius19
calkowicie sie zdadzam z kol."_matiz_". Oczywiste.
101m
wszystko zgodne z prawem i Pinokio nie widzi związku
shadow_xx
Ciekawy zbieg okoliczności. Onet publikuje artykuł o możliwych wynikach kontroli NIK w sprawie wyborów kopertowych a na drugi dzień kontrola CBA. W ogóle nie powiązane...

Powiązane: Afera wokół szefa NIK Mariana Banasia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki