REKLAMA

"Premier złamał pięć przepisów w dwóch ustawach". Onet ujawnia szczegóły raportu NIK o wyborach kopertowych

2021-04-28 18:34
publikacja
2021-04-28 18:34
"Premier złamał pięć przepisów w dwóch ustawach". Onet ujawnia szczegóły raportu NIK o wyborach kopertowych
"Premier złamał pięć przepisów w dwóch ustawach". Onet ujawnia szczegóły raportu NIK o wyborach kopertowych
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Onet.pl w środę opisuje wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli w sprawie wyborów kopertowych w 2020 r. Podaje też ich dokładny koszt — to 76 mln 507 tys. 400 zł. Informuje też, że ministrowie Jacek Sasin i Mariusz Kamiński odmówili pokrycia tych kosztów z budżetów swoich resortów.

Według portalu Onet.pl we wnioskach pokontrolnych NIK twierdzi, że - organizując wybory kopertowe - premier Mateusz Morawiecki złamał pięć przepisów z dwóch ustaw. Kazał też Poczcie Polskiej i Wytwórni Papierów Wartościowych wystawić faktury za koszt wyborów dwóm ministerstwom, ale szefowie tych resortów Jacek Sasin i Mariusz Kamiński odmówili ich przyjęcia.

Szef NIK zabiera głos po akcji CBA u jego syna. "To w czystej postaci państwo policyjne"

Działania operacyjne CBA wobec mojego syna nie mogą być rozpatrywane bez kontekstu, jakim jest opublikowanie wczoraj przez media wyników kontroli dotyczących organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 r. - oświadczył w środę prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.

Koszty wyborów, które się nie odbyły

Obie faktury zostały wystawione w sumie na 76 mln 507 tys. 400 zł i tyle dokładnie zapłaciliśmy za próbę przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju 2020 r. - podaje Onet.pl. Portal podkreśla, że premier zna wnioski NIK od czterech miesięcy, ale do dziś milczy w tej sprawie.

Według portalu z lektury dokumentu NIK wynika jasno, "że Izba ma dowody stawiające w bardzo trudnym położeniu prawnym obecnego szefa rządu Mateusza Morawieckiego oraz kierującego jego kancelarią ministra Michała Dworczyka".

"W ocenie NIK podpisane przez Prezesa Rady Ministrów decyzje z dnia 16 kwietnia 2020 roku znak BPRM.4820.2.3.2020 dotycząca wydania polecenia Poczcie Polskiej SA oraz znak BPRM.4820.2.4.2020 dotycząca wydania polecenia PWPW S.A zostały sporządzone pomimo, że w świetle obowiązujących w dniu wydania decyzji przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks wyborczy, czynności organizacyjne celem przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP były zastrzeżone kompetencjami PKW, urzędników wyborczych oraz komisji wyborczych" - czytamy w dokumencie przytoczonym przez Onet.pl.

Jak pisze portal kontrolerzy NIK "podkreślają w uzasadnieniu do powyższej oceny ogólnej: +ograniczenie stosowania przepisów Kodeksu wyborczego przy przeprowadzaniu wyborów powszechnych na Prezydenta RP w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii zostały wprowadzone z dniem 18 kwietnia 2020 roku. tj. już po wydaniu ww. decyzji z dnia 16 kwietnia 2020 roku". "Natomiast ustawa z dnia 6 kwietnia 2020 roku o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku weszła w życie dopiero 9 maja 2020 roku+" - czytamy.

Na tej podstawie Onet.pl konkluduje, że "premier Morawiecki działał bez podstawy prawnej, podejmując 16 kwietnia 2020 roku pod gigantyczną presją polityczną ze strony kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości decyzję o organizacji wyborów kopertowych".

Portal podaje też koszty wyborów, do których nie doszło, podliczone przez NIK: "W wyniku realizacji (poleceń premiera) Poczta Polska S.A. poniosła koszty w kwocie 71860,6 tys. zł. (kwota wykazana w wystawionej fakturze przez Pocztę Polską SA w fakturze nr. F03734_P0020A z dnia 12.06.2020), zaś Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. w kwocie 4 646,8 tys. zł. (kwota wykazana w wystawionej fakturze przez PWPW S.A fakturze nr. N05SF00121 z dnia 29 maja 2020)". "Skutki finansowe decyzji z dnia 16 kwietnia 2020 będą więc dla budżetu państwa znaczne (ww. spółki poniosły koszt w łącznej wysokości przekraczającej 76,5 mln zł)" - zauważają kontrolerzy NIK cytowani przez Onet.pl.

Portal podaje również, że w swej decyzji o organizacji wyborów premier "jasno zapisał, iż koszty związane z ich realizacją mają być finansowane z budżetu Ministerstwa Aktywów Państwowych w przypadku Poczty Polskiej oraz z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w przypadku PWPW".

Według portalu do zawarcia umów w tej sprawie jednak nie doszło. Podpisanie umów wstrzymali bowiem swoimi decyzjami wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński. "Nie wiemy, czym się kierowali i czy już wówczas uważali, że trzeba się trzymać z daleko od prawnie wątpliwych decyzji premiera" - podkreśla Onet.pl. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Raport NIK

Komentarze (47)

dodaj komentarz
langdon25
W Rawiczu już szykują prycze dla Morawieckiego i Sasina.

Cały PiS będzie siedzieć :-))))
pstrzezek
Prezes NIK mówi że Polska to państwo policyjne? Wie co mówi. Zna metody tej władzy, bo się z niej wywodzi. Nie szkoda mi cie Marian. Stałeś się balastem to cię odstrzelą nawet poprzez ataki na najbliższą rodzinę. Tak to działa i sam wiesz o tym najlepiej. To twoi ziomale jakby nie było
darius19
no i prezes NIK ma klopoty. Bolszewickie metody.
eagleeye
Każdy który choć trochę interesuje się polityką wie ze po 1989 roku "ręka rękę myje" i można jedynie sobie poczytać co to nie będzie a nie będzie "nic".
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
langdon25
Morafiecki idzie za kraty !

Sasin i Kaminiski idą za kraty !

PiS idzie za kraty - tam jest miejsce wszyskich przestępców łamiących prawo i Polską konstytucję !
iandrew
Kaczyński jak Piłsudski - steruje wszystkim zza kulis - a jak zaczyna niedomagać to wszystko zaczyna się walić, bo ludzie ubezwłasnowolnieni całe życie nie potrafią najprostszej decyzji podjąć. Po jego śmierci pewnie rozwiążą PIS, tak jak rozwiązano BBWR (na oślep, losowo).
jkl777 odpowiada iandrew
W praworzadnym kraju problem dojnej zmiany rozwiazalby system penitencjarny. A tak Omajtek i jego brat ciesza sie majowka w plenerze bez drutu kolczastego.
aod
Ta... Cała Polska idzie za kraty:-)
jas2
Powinni Grodzkiego obciążyć, bo to on zablokował wybory, do których przeprowadzenia zmusza Konstytucja.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki