REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego ze strony rządowej

2020-10-21 16:18
publikacja
2020-10-21 16:18
fot. Filip Radwański / FORUM

Trudny czas pandemii, kiedy decyzje podejmowane są szybko, jest z pewnością czasem w dziejach, który wymaga szczególnego nacisku na dialog społeczny – przekonywał w środę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości powołania nowych członków Rady Dialogu Społecznego ze strony rządowej.

W środę w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość powołania przez prezydenta nowych członków ze strony rządowej w skład Rady Dialogu Społecznego.

Nowo powołani członkowie to: wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister zdrowia Adam Niedzielski, a także wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, jako przedstawicielka ministra właściwego ds. pracy, odpowiedzialnego za dialog.

Podczas uroczystości prezydent mówił, że Rada Dialogu Społecznego ma za zadanie realizować polską politykę w taki sposób, żeby polityka ta rzeczywiście służyła społeczeństwu. To – jego zdaniem – najbardziej możliwe jest na drodze dialogu.

Duda przekonywał, że "kiedy dyskutuje się o wprowadzanych, planowanych rozwiązaniach, ważne jest, by zasięgać opinii od przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców o tym, czy dane rozwiązania są słuszne, czy spotykają się z akceptacją opinii społecznej oraz czy będą służyły rozwojowi Polski od strony gospodarczej i społecznej".

Prezydent zauważył, że "trudny czas pandemii, kiedy decyzje podejmowane są szybko, często radykalnie, jest z pewnością czasem w dziejach, który wymaga szczególnego nacisku na dialog społeczny". Mówił, że w tym czasie potrzebna jest "szybka konsultacja społeczna, wymagająca wzajemnego zrozumienia i wzajemnego współdziałania".

"Liczę na to, że przygotowując kolejne rozwiązania uwzględniane będą postulaty i zastrzeżenia, bardzo często ważne, o czym mieliśmy okazję przekonywać się w ciągu ostatnich miesięcy pandemii" – mówił Andrzej Duda. Dodał, że w tym czasie często postulaty uwzględniane były w ostatniej chwili.

Zwrócił również uwagę na różnicę przed 2015 r., gdy nie było Rady Dialogu Społecznego. "Dopiero wprowadzenie RDS spowodowało powrót zaufania, powrót do stołu (...) i tego też życzę na przyszłość – wracania do stołu dialogu nawet w najtrudniejszych momentach" – mówił prezydent. "Życzę negocjacji, dialogi, nieustannego szukania rozwiązania, które można nazwać kompromisem. Życzę, żeby ta praca była jak najbardziej owocna przede wszystkim dla Polski i dla obywateli" – powiedział.

Prezydent Duda zauważył również, że te nominacje są naturalną konsekwencją zmian, które nastąpiły w Radzie Ministrów. Zapowiedział jednocześnie, że "prawdopodobnie niedługo RDS ulegnie rozszerzeniu o jeszcze jedną organizację – Forum Pracodawców Polskich".

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.

W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów.

Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu. Obecnie ta funkcja przypada rządowi.(PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki