Prawie 850 tys. wniosków w ciągu trzech miesięcy od wdrożenia e-dowodu

Prawie 850 tys. osób złożyło wnioski o dowód osobisty w ciągu trzech miesięcy od czasu wdrożenia e-dowodu - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie. Według resortu w czerwcu liczba takich wniosków powinna przekroczyć milion.

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Odbierają go wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca i później.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

"Wymiana tradycyjnych dowodów na e-dowody nie jest obowiązkowa. Mimo to już pierwszy dzień wdrożenia dowodów z warstwą elektroniczną pokazał, że wielu Polaków czekało na e-dowody" - ocenił cytowany w komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jak podał resort, tylko 4 marca złożono 18 tys. 640 wniosków o e-dowód. W sumie od 4 marca do 3 czerwca zawnioskowało o niego 848 tys. 530 osób. "A to oznacza, że w czerwcu obsłużymy pierwszy milion wniosków o e-dowód" – ocenił szef MC.

Resort podał, że większość ze złożonych dotychczas wniosków jest już obsłużona. Ponad 750 tys. e-dowodów zostało już wysłane do gmin i tam czeka na odbiór. Nowym dokumentem legitymuje się niemal pół miliona osób. Jak podał resort, niemal połowa osób, które odebrały nowe dokumenty, aktywowała warstwę elektroniczną (224 tys. 560).

Zewnętrznie e-dowód wygląda podobnie do poprzedniej wersji dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny do korzystania z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku.

W samej procedurze składania wniosków zmieniło się niewiele. Nieznacznie zmienił się formularz wniosku, który został poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego.

Korzystanie z warstwy elektronicznej w nowym dowodzie nie jest obowiązkowe, można jej nie aktywować przy odbieraniu dowodu i zrobić to później, w dowolnym momencie.

Z kolei, aby móc korzystać ze wszystkich funkcji e-dowodu, należy ustawić swój własny kod PIN do podpisu osobistego (sześć cyfr) i kod PIN do profilu osobistego (cztery cyfry). Kody te (w sposób podobny do tego znanego przy kartach do bankomatów) można ustalić w urzędzie przy odbiorze albo później, w dowolnym momencie.

Przy odbiorze dowodu osobistego otrzymuje się również kod PUK (o zastosowaniu podobnym to tego w telefonie komórkowym: po wpisaniu nieprawidłowego kodu PIN, można wpisać kod PUK i później na nowo korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-dowodu). Podawanie kodu PIN będzie potrzebne zawsze, gdy chcemy złożyć podpis osobisty lub zostać uwierzytelnionym. W dowolnym momencie posiadacz dowodu osobistego może dokonać zmiany kodu PIN: w urzędzie lub przy wykorzystaniu aplikacji umożliwiającej dokonanie takiej czynności.

Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Jeśli ma się ważny dowód osobisty, nie trzeba składać wniosku. Podobnie jak poprzednia wersja, e-dowód będzie ważny przez 10 lat. Według planów dowody z warstwą elektroniczną będą zastępować dotychczasowe dowody stopniowo – w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty). Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód jest bezpłatna.

Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieukończonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczątkowanego w 2008 roku. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil