REKLAMA

Prąd będzie droższy mimo zamrożenia cen energii. Winny wyższy VAT

2022-12-20 06:00
publikacja
2022-12-20 06:00

W poprzednich latach z trwogą patrzyliśmy na rosnące liczby zachorowań na COVID-19, w tym nasz wzrok przykuwały coraż wyższe ceny w sklepach, a obecnie wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku nie oderwiemy oczu od liczników zużycia prądu.

Prąd będzie droższy mimo zamrożenia cen energii. Winny wyższy VAT
Prąd będzie droższy mimo zamrożenia cen energii. Winny wyższy VAT
fot. kevin brine / / Shutterstock

Od stycznia wchodzą w życie zamrożone stawki na energię. Po ich przekroczeniu klienci zapłacą według nowego cennik, a ten jest nawet o 60 proc. droższy. Zapytaliśmy największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce o sposób ewidencjonowania zużycia "tańszego prądu" (do limitu 2000 kWh) oraz aktualizację harmonogramów płatności w przypadku zmiany stawki VAT. Jednak nawet bez przekroczenia wyżej wymienionego limitu na rok klienci zapłacą więcej niż obecnie. Powodem jest zmiana VAT-u na prąd.

Nadchodzący rok upłynie pod znakiem rosnących kosztów utrzymania domu. Od 1 stycznia wraca wyższa stawka VAT na energię elektryczną - 23 proc. Odbiorcy prywatni skorzystają z gwarantowanych cen prądu do 2000 kWh rocznie na gospodarstwo domowe. W niektórych przypadkach limit jest wyższy i wynosi 2600 lub 3000 kWh. Rodziny, które zużyją np. 2500 kWh (przy limicie do 2000 kWh), zobaczą na rachunku nawet o 60 proc. wyższą kwotę niż obecnie.

Gospodarstwa domowe będą pilnować liczników

- Faktury prognozowane wystawiane będą według obecnie obowiązujących „zamrożonych” stawek. Wysokość zużycia energii zostanie potwierdzona odczytem z liczników wykonanym przez inkasenta, a w przypadku inteligentnych liczników odczytem zdalnym - odpowiada biuro prasowe PGE Obrót na zapytanie Bankier.pl. 

- Informację odnośnie do przekroczenia limitu spółka uzyska na podstawie odczytów licznika, które dostarcza dystrybutor - mówi Krzysztof Kopcia, dyrektor Biura Prasowego Energi w rozmowie z Bankier.pl. 

Odbiorcy prywatni będą często spoglądać na cyfry licznika zużytej energii elektrycznej. Jak wynika z odpowiedzi przedstawicieli spółek zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej, część klientów będzie mogła sprawdzić stan licznika online - po zalogowaniu na swoje konto w serwisie internetowym. Taką opcję wskazała firma E.ON i PGE Obrót. 

"Nasi klienci korzystający z serwisu Mój E.ON mogą zapoznać się z umieszczanymi tam wykresami zużycia energii i w ten sposób na bieżąco kontrolować, ile energii elektrycznej już wykorzystali. Po wejściu w zakładkę „Historia odczytów” mogą sprawdzić swoje zużycie w perspektywie całorocznej, a także rozbite na miesiące. Mogą też porównać swoje zużycie energii miesiąc do miesiąca bądź rok do roku" - czytamy w informacji z biura prasowego E.ON. 

Ceny prądu zamrożone, ale i tak zapłacimy więcej

Zmiana stawki VAT wiąże się ze wzrostem opłaty za energię elektryczną. Na początku br. podatek ten na energię elektryczną był obniżony do 5 proc. w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej. Od 1 stycznia 2023 r. ma jednak wrócić do poprzedniej wysokości, czyli 23 proc. Oznacza to, że będzie o 18 p.p. wyższy niż dotychczas. Przełoży się to na sumę do zapłaty na rachunku "za światło". Rząd może jeszcze przedłużyć tarczę antyinflacyjną o kolejne miesiące, na ten moment nie zapadła jednak oficjalna decyzja dotycząca VAT-u na energię elektryczną. 

- PGE Obrót w insertach do faktur poinformuje klientów o wysokości VAT-u na energię elektryczną na 2023 r. Nie będzie natomiast wysyłać nowego harmonogramu prognozowanych kwot do zapłaty - wskazuje biuro prasowe spółki.

"Nasi klienci otrzymują prognozy zużycia energii elektrycznej według wybranego podczas podpisywania umowy cyklu rozliczeniowego. W przypadku większości klientów E.ON Polska, gdy mają oni 6-miesięczny cykl rozliczeniowy, otrzymują od nas trzy prognozy zużycia na kolejne 6 miesięcy. Stawki podatku VAT dla nich, w całym prognozowanym okresie, musza być zgodne z obowiązującym prawem. Stawki te są naliczane dla terminu płatności. Może zdarzyć się sytuacja, że po wystawieniu prognozy zużycia zmienią się przepisy, które np. obniżą stawkę VAT na energię elektryczną. W takim przypadku rozliczymy naszych klientów według obowiązujących, nowych stawek, które wystawimy na fakturze rozliczeniowej" - informuje spółka E.ON Polska.

Problemu ze zmianą wysokości stawek VAT nie ma spółka Energa Obrót. Jak podaje biuro prasowe, firma "wysyła do klienta faktury tylko w oparciu o rzeczywiste zużycie. Spółka nie wysyła prognoz".

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
wizytator
To co? W sylwestra witamy inflację 20%+?
Myślę że indeksowane obligi jednak jeszcze dają zarobić. Chociaż wolałbym w sklepie płacić mniej.
peluquero
zamrożenie cen spowoduje jedno, że wzrost będzie skokowy
nawet na siłowni nie przygotowujesz się do podniesienia 150kg sztangi na klatę, zatrzymując się na 70 czy 80kg, ludzie będą uśpieni zamiast zacząć przystosowywać się do coraz trudniejszej sytuacji
szprotkafinansjery
Terapia szokowa bywa najskuteczniejsza :P
friedens
Wybraliście sobie Kaczyńskiego, no to macie kaczą zupę w cenie bulionu z bażanta. Nawet karp zdrozał na święta o 80 procent! A za komuny była to najtańsza ryba, której nikt przed II WŚ żreć nie chciał przez zapach i smak mułu. Taka jest siła Kaczyńskiego. Polski karp jest dziś niemal w cenie łososia z Norwegii!
szprotkafinansjery
Ja mam z niezamulonych stawów na piaszczystych glebach, taki daje radę.
Ale faktycznie, to jest wymysł PRL-u - kolejne bohaterskie rozwiązanie przez komunizm problemu nieznanego innym ustrojom - w kraju kilku rzek, setek jezior i z dostępem do morza nie było normalnych ryb na Wigilię...
zenonn
Na początku XX wieku karp był powszechny przede wszystkim w kuchni żydowskiej.
Kariera karpia na wigilijnym stole została zapoczątkowana przez Hilarego Minca, który po wojnie był m.in. ministrem przemysłu, ministrem przemysłu i handlu, wicepremierem ds. gospodarczych. W 1947 roku rybę reklamowało hasło "Karp na każdym wigilijnym
Na początku XX wieku karp był powszechny przede wszystkim w kuchni żydowskiej.
Kariera karpia na wigilijnym stole została zapoczątkowana przez Hilarego Minca, który po wojnie był m.in. ministrem przemysłu, ministrem przemysłu i handlu, wicepremierem ds. gospodarczych. W 1947 roku rybę reklamowało hasło "Karp na każdym wigilijnym stole w Polsce". Ryba ta zagościła na stołach świątecznych głównie dlatego, że była wtedy jedyną łatwo dostępną.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-12-22/karp-na-kazdym-wigilijnym-stole-czyli-jak-to-z-ta-tradycja-bylo/
zenonn
Karp = biedna Polska

Karp jest więc symbolem biednej Polski. Symbolem kraju, w którym nie ma lodówek. Dlatego tak często karpia przynosiło się niehumanitarnie w siatce, później trzymało w wannie by tuż przed wigilią wymierzyć mu ostateczny cios. I do dziś starsze roczniki nie wyobrażają sobie Świąt bez tej tradycji. Tradycji
Karp = biedna Polska

Karp jest więc symbolem biednej Polski. Symbolem kraju, w którym nie ma lodówek. Dlatego tak często karpia przynosiło się niehumanitarnie w siatce, później trzymało w wannie by tuż przed wigilią wymierzyć mu ostateczny cios. I do dziś starsze roczniki nie wyobrażają sobie Świąt bez tej tradycji. Tradycji biednej, komunistycznej Polski.

Ale na litość Pana Boga! My, ludzie młodzi, żyjemy już w zupełnie innym świecie, z inną mentalnością. Dlaczego mamy pielęgnować PRL-owskie tradycje? Dlaczego mamy powielać przyzwyczajenia naszych rodziców i dziadków, którzy nie mieli innego wyjścia?
wizytator odpowiada zenonn
Jak można jeść rybę o smaku mułu i jeszcze pluć ościami? Jest tyle innych ryb w Polsce, ale ten naród z klapkami na oczach i Gierkowską mentalnością nic innego nie widzi.
maxykaz
Pisie państwo czyli bałagan. Mniej płacą wyborcy PIS. Taka to równość wobec konstytucji.
tomkooo
cala ta nasza konstytucja to jest o kant d... same zapisy "chyba ze w ustawie zapisano inaczej" ;)

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki