REKLAMA
SPRAWDŹ

Pomorskie spółki przetwórstwa rybnego walczą o warszawski parkiet

2007-02-27 11:31
publikacja
2007-02-27 11:31
Szykuje się rok branży rybnej. Pomorskie spółki szykują się do nowych emisji akcji, przejęć i sporych inwestycji. Graal, Seko oraz Wilbo stają się jednymi z najważniejszych graczy na warszawskim parkiecie.

Producent przetworów rybnych z Chojnic, spółka Seko ogłosiła zapisy na akcje dla małych i dużych inwestorów. Odbędą się one od 28 lutego do 5 marca. Cena emisyjna akcji będzie podana do publicznej wiadomości 6 marca. Zamknięcie oferty publicznej nastąpi 9 marca. Spółka podała, że wpływy netto z emisji mogą wynieść nawet 24,41 mln zł. Środki z emisji Seko zamierza przeznaczyć na przejęcia przedsiębiorstw z branży rybnej, zajmujących się przetwórstwem surowca bałtyckiego, produkcją konserw rybnych oraz hurtowym obrotem przetworami rybnymi. Na ten cel ma pójść 12 mln zł. Z pieniędzy uzyskanych z emisji sfinansowana ma być także budowa nowego zakładu produkcyjnego przetwórstwa marynat. Jej koszt to 11 mln zł. Część pieniędzy (2 mln zł) spółka przeznaczy też na rozwój sieci sprzedaży i działu handlowego.

Ważnym graczem na rynku jest także firma Graal z Wejherowa, dystrybutor i producent przetworów rybnych i mięsnych. Do obrotu trafi kolejny pakiet akcji spółki. Graal wyemituje od 1,8 do 2,2 mln akcji o cenie 10 zł z prawem poboru. Spółka wyemituje także do 270 tys. akcji, które zostaną sprzedane właścicielom przejętych spółek Koral i Agro-Fish. Cena emisyjna wyniesie od 35 do 42 zł za akcję. Miliony pozyskane ze sprzedaży akcji Graal przeznaczy na refinansowanie ubiegłorocznych przejęć firm z branży rybnej.

- Po osiągnięciu pozycji lidera w rynku konserw rybnych dążymy do tego, aby zaoferować klientom pełny asortyment wyrobów w każdym segmencie rynku. Rozszerzyliśmy produkcję także o konserwy mięsne i gotowe dania obiadowe - mówi Bogusław Kowalski, prezes Graala. Graal przejął w ubiegłym roku spółki: Kooperol (producenta konserw mięsnych i dań obiadowych), Gaster (producenta sałatek rybnych, warzywnych, z dodatkiem wędlin i ryb oraz wyrobów mięsnych i rybnych w galarecie), Kordex (producenta marynat, lidera na rynku polskim w produkcji koreczków śledziowych) oraz firmy Koral (producenta przetworów rybnych, przede wszystkim łososia wędzonego) i Agro-Fish (największego w Polsce producenta mączki rybnej).

- Ta transakcja doskonale wpisuje się w naszą strategię. Dzięki przejęciu większościowego udziału w Agro-Fish, Graal wejdzie w kolejny atrakcyjny segment branży przetwórstwa ryb, w którym dotychczas nie był obecny - twierdzi prezes Kowalski. - Wywoła to efekt synergii w rozrastającej się grupie kapitałowej. Zmiany szykują się także w spółce Wilbo SA. Producent z branży rybnej z Władysławowa może zostać przejęty przez Pamapol, producenta konserw i gotowych dań mięsno-warzywnych. Pamapol ogłosił już wezwanie na 13,4 proc. akcji Wilbo. Zapisy potrwają od 6 do 19 marca. Cena akcji wynosi 4 zł. Jeśli sprzedaż powiedzie się, założyciele Wilbo wniosą aportem 41 proc. akcji w zamian za 2,074 mln nowych papierów Pamapolu. W ten sposób Pamapol zostanie właścicielem 66 proc. akcji Wilbo.

Dziennik Bałtycki
Robert Kiewlicz
Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki