REKLAMA

Polska pod atomowym parasolem NATO? Kumoch: Chcemy tego

2022-10-28 09:13
publikacja
2022-10-28 09:13

Uważamy, że Rosja swoją agresją na Ukrainę unieważniła pakt NATO-Rosja z 1997 r.; Polska jest zainteresowana uczestnictwem w programie Nuclear Sharing - oświadczył w piątek szef BPM Jakub Kumoch.

Polska pod atomowym parasolem NATO? Kumoch: Chcemy tego
Polska pod atomowym parasolem NATO? Kumoch: Chcemy tego
/ Cover Images

Prezydent Andrzej Duda na początku września w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" poinformował, że Polska rozmawiała z USA o możliwości uczestnictwa w programie Nuclear Sharing i objęcia naszego kraju parasolem nuklearnym NATO. Po tym, rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel powiedział, że Stany Zjednoczone nie prowadzą obecnie negocjacji z Polską w sprawie możliwego rozmieszczenia broni atomowej w ramach programu Nuclear Sharing. Zaznaczył, że USA nie planują rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium żadnego kraju, który dołączył do NATO po 1997 r.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch w piątek w Polsat News pytany był o to, czy Polska prowadzi z USA poważne rozmowy na temat uczestnictwa w programie Nuclear Sharing.

"Prezydent nie powiedział, że Polska prowadzi rozmowy, tylko że takie rozmowy były i to prawda - takie rozmowy były. One były w tak zwanej fazie konceptualnej, to znaczy Polska jest zainteresowana tym, aby uczestniczyć w programie Nuclear Sharing, to zostało w pewnym momencie przekazane stronie amerykańskiej" - oświadczył minister.

Kumoch odnosząc się do słów rzecznika Departamentu Stanu USA podkreślił, że "szkoda, że w tej wypowiedzi pojawił się rok 1997". "W 1997 roku podpisano pakt NATO-Rosja, na podstawie którego jest przekonanie, że nie powinno się rozmieszczać w Europie wschodniej dodatkowych stałych sił NATO" - zaznaczył. "My uważamy, i prezydent mówił o tym na szczycie NATO, że ten akt jest martwy, Rosja go po prostu unieważniła agresją na Ukrainę" - dodał.

"Jak najbardziej jesteśmy zainteresowani rozmieszczeniem sił NATO w Polsce i jesteśmy zainteresowani udziałem w programie Nuclear Sharing" - oświadczył szef BPM".

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
darius19
"samsza","polonu","jakal" mocno aktywne atatowe trolle z farmy Putlera. Putin slabszych sasiadow napada - przyklad Ukrainy. Ma respekt tylko przez sila. Militarna i ekonomiczna. Wiec niestety - musimy sie zbroic. Tak jak Finlandia i Szwecja weszly do NATO. Ze strachu przed bandyta w "samsza","polonu","jakal" mocno aktywne atatowe trolle z farmy Putlera. Putin slabszych sasiadow napada - przyklad Ukrainy. Ma respekt tylko przez sila. Militarna i ekonomiczna. Wiec niestety - musimy sie zbroic. Tak jak Finlandia i Szwecja weszly do NATO. Ze strachu przed bandyta w sasiedztwie
jakal
Napisz proszę w którym miejscu piszę nieprawdę. Możemy podyskutować. A ty plujesz od razu bo ktoś ma większa wiedzę lub odmienne zdanie. I ruscy i amerykanie liczą się z silnymi. Jeśli sami nie będziemy silni i mądrzy, to amerykanie tej siły nam na pewno nie dadzą. Wszystko jest za coś. Wdzięczność w kontaktach międzynarodowych nie Napisz proszę w którym miejscu piszę nieprawdę. Możemy podyskutować. A ty plujesz od razu bo ktoś ma większa wiedzę lub odmienne zdanie. I ruscy i amerykanie liczą się z silnymi. Jeśli sami nie będziemy silni i mądrzy, to amerykanie tej siły nam na pewno nie dadzą. Wszystko jest za coś. Wdzięczność w kontaktach międzynarodowych nie jest walutą...
jakal
Mamy w Redzikowie bazę amerykańską - terytorium wykrojone z Polski bez możliwości administrowania tam przez Polaków - jest pod całkowitym zarządem amerykańskim. Urządzenia w bazie mają przechwytywać rakiety lecące w stronę Ameryki, to nie ma chronić Polski i Polaków tylko Amerykę. I dlatego żeby ruskie rakiety doleciały do celu- Mamy w Redzikowie bazę amerykańską - terytorium wykrojone z Polski bez możliwości administrowania tam przez Polaków - jest pod całkowitym zarządem amerykańskim. Urządzenia w bazie mają przechwytywać rakiety lecące w stronę Ameryki, to nie ma chronić Polski i Polaków tylko Amerykę. I dlatego żeby ruskie rakiety doleciały do celu- USA trzeba będzie zniszczyć najpierw bazę w Redzikowie. Podobnie będzie z rakietami/ bronioną nuklearną na terytorium Polski - będzie to dla nas zagrożeniem - tym bardziej że"czerwony guzik" i kolejny kawałek Polski będzie w zarządzie Amerykanów.
superbroker
Oczywiście, że jestem za tym aby Poska wzięła udział w tym programie strategicznego bezpieczeństwa międzynarodowego. Najlepiej gdybyśmy mieli własną broń nuklearną. To po pierwsze gwarancja bezpieczeństwa, po drugie prestiż na arenie międzynarodowej. Bez broni nuklearnej kraje, szczególnie małe, moim zdaniem nie mają szans.
samsza
Czy Polsat News mogłoby wyjaśnić czym różni się pytanie o prowadzenie "poważnych rozmów" od po prostu "prowadzenia rozmów" w tym (poważnym) temacie ?
bosssman84
Skoro i tak zgodę na użycie musi wydać USA i to ich własność to po co to niby ma być w Polsce ? Przecież USA jak zajdzie potrzeba mogą atakować się z Rosją nawzajem rakietami międzykontynentalnymi . Daje to najwyżej tyle że w przypadku jakiejs nuklearnej eskalacji te 2 mocarstwa żeby uniknąć całkowitego zniszczenia będą mogły Skoro i tak zgodę na użycie musi wydać USA i to ich własność to po co to niby ma być w Polsce ? Przecież USA jak zajdzie potrzeba mogą atakować się z Rosją nawzajem rakietami międzykontynentalnymi . Daje to najwyżej tyle że w przypadku jakiejs nuklearnej eskalacji te 2 mocarstwa żeby uniknąć całkowitego zniszczenia będą mogły sobie pokazywać swoją potęgę ale póki co jeszce nie na swoim terytorium tylko na polu bitwy takim jak np Polska bo przecież trzeba zniszczyć ta broń nuklearna na teranie Polski.
polonu
kto posiada głowice ten pierwszy jest na liście do zniszczenia , nie trzeba nikomu tłumaczyć .
polonu
czym wojujesz od tego zginiesz co przetrzymujesz na swoi terytorium tym samym oberwiesz . żadnego parasola , nie prowokuj deszczu , nie będzie potrzebny parasol .podżegaczy , wygonić , nie dajcie się wciągać w takie numery , niech parasol rozkładają u siebie .Ameryka do domu .
emulgator
Jak nie masz czym wojować też giniesz - z tą różnicą że przez własną głupotę. PIS sie zbłaźnił w oczach Amerykanów jak chcieli przejąć TVN. Amerykanie robią tylko minimum tego co by mogli.

Powiązane: NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki