REKLAMA

Polacy chętniej wybierają raje podatkowe

2019-10-17 05:36
publikacja
2019-10-17 05:36

W 2016 r. Polacy mieli za granicą majątek wart 32 mld euro. Budżet stracił na tym 1,4 mld euro w postaci niezapłaconych podatków - czytamy w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

fot. / / Trivago

"DGP" podaje, że to wniosek z najnowszego raportu przygotowanego przez Fundację CASE Komisji Europejskiej.

Autorzy podliczyli statystyki dotyczące tego, jak wyglądała ucieczka osób prywatnych do rajów podatkowych w całej UE w latach 2001–2016. W tym niechlubnym zestawieniu prym wiodą Niemcy, którzy w badanym okresie mieli za granicą średnio ok. 381 mld euro. Polski wynik to średnio 14 mld euro. W regionie więcej od nas ukrywali za granicą przed fiskusem jedynie Czesi – przeciętnie 17 mld euro. W przypadku Węgier to 6,5 mld euro, dla Słowacji – 3,2 mld euro.

Z raportu wynika, że z roku na rok zjawisko ucieczki polskich podatników do rajów podatkowych przybierało na sile. Nie tylko wartość majątku ukrytego przed fiskusem w 2016 r. była ponad dwukrotnie większa od średniej z całego badanego okresu, ale też wyraźnie wzrosły straty fiskusa z tego tytułu: z ok. 150 mln euro rocznie do 1,4 mld euro. Ucieczka do raju to w rzeczywistości ukrycie bieżącego dochodu przed podatkiem, ale wiąże się również z nieopodatkowaniem zysków osiąganych z wytransferowanego już kapitału.

"Najczęstszą formą transferu jest po prostu wywóz gotówki. Inny popularny sposób to przeniesienie majątku przez sieć specjalnie powołanych do tego celu firm na podstawie fałszywych rachunków czy faktur za usługi, których nigdy nie było" - powiedział gazecie Grzegorz Poniatowski, dyrektor naukowy do spraw polityki fiskalnej w Fundacji CASE.

Niemniej na tle innych krajów UE Polska na ukrywaniu dochodów traci niewiele.

nmk/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (11)

dodaj komentarz
karbinadel
Przecież mieliśmy gonić Niemcy, więc o co chodzi ? :-)
grzegorzkubik
Dobre info. Gospodarka światowa w dół a polska w górę. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższa ocenę naszej gospodarki.
https://www.fronda.pl/a/mfw-gospodarka-swiatowa-w-dol-a-polska-w-gore-to-cud-gospodarczy,134730.html
wjagus
Dla osób preferujących etat polecam Wiedeń
antek10
Niech rząd obniży podatki to nikt z kasa nie ucieknie. Gwarantuje.
trooper
PIS ma obniżyć podatki? buahhaa
grzegorzkubik odpowiada trooper
Tak. PIS już obniżyło podatki. PIT 0% dla młodych i PIT z 18 na 17%. Przypomnę. PO przez 8 lat nie obniżyła podatków. Teraz PIS nadal będzie obniżało podatki.
antek10 odpowiada grzegorzkubik
Masz racje limit ryczałtu też PIS zwiekszyło ze 150tys do 200 tys zł rocznie. Po tym wskakujesz w VAT. PO wmawiało że UE im nakazuje trzymac ten limit na takim poziomie. W tym przypadku brawo dla PIS - chociaz ich nie popieram.
tmp odpowiada grzegorzkubik
A czy to nie bylo przypadkiem tak ze to PO wprowadzilo podatek liniowy? Gdyby nie liniowy duzo, oj duzo wiecej osob szukaloby optymalizacji podatkowych w przyjazniejszych krajach.
awenturyn1
Przy tak rosnącej inflacji i rozdawnictwie na niespotykanych poziomach trudno się dziwić. Poza tym, gdzie tu zainwestować???? Może w lokatę na 1% przy inflacji 8%???? Może w fundusze akcyjne , które zdzierają 5% samych opłat??? To nie ludzie uciekają, to rząd wygania kapitał z kraju....i dobrze mu idzie.
cowabunga
hahah to dopiero początek. Jak ktoś ma small business to proponuje zacząć od przeniesienia firmy do Estonii...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki