REKLAMA

Podatkowe ulgi dla frankowców – jest projekt

Michał Kisiel2015-04-07 09:30analityk Bankier.pl
publikacja
2015-04-07 09:30
fot. Karol Serewis / EastNews

Osoby, którym zostanie umorzony kredyt hipoteczny, nie będą musiały zapłacić podatku dochodowego od osób fizycznych. Takim zwolnieniem zostaną również objęci ci, którzy skorzystają na ujemnych stawkach oprocentowania zobowiązań – przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministra Finansów.

O objęcie zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych kredytobiorców, którym umorzono długi, wnioskował Związek Banków Polskich. Było to uzupełnieniem planu zaprezentowanego po styczniowym gwałtownym umocnieniu się franka szwajcarskiego. Zakładano w nim, że banki przygotują rozwiązania umożliwiające restrukturyzację zobowiązań, w tym w szczególnych przypadkach ich umorzenie. Z dokumentu Ministerstwa Finansów dowiadujemy się, że ZBP szacuje kwotę umorzeń w najbliższych latach na ok. 200-400 mln zł.

Osoby, którym zostanie umorzony kredyt hipoteczny nie będą musiały także płacić podatku dochodowego?
Osoby, którym zostanie umorzony kredyt hipoteczny nie będą musiały także płacić podatku dochodowego? (fot. Karol Serewis / EastNews)

3 kwietnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt odpowiedniego rozporządzenia. Zakłada się w nim, że obowiązku zapłaty podatku nie będą miały osoby, które:

  • Zaciągnęły kredyt zabezpieczony hipoteką przed 15 stycznia 2015 r.,
  • Wykorzystywały nieruchomość na cele mieszkaniowe w dacie umorzenia zobowiązania,
  • Nie skorzystały z umorzenia zobowiązania z tytuły innego kredytu zabezpieczonego hipotecznie otrzymanego na własne cele mieszkaniowe.

Dodatkowo pobór podatku zostanie wstrzymany w przypadku, gdy kredytobiorca uzyska przychód z tytułu zastosowania ujemnych stóp referencyjnych w kredycie zabezpieczonym hipotecznie i przeznaczonym na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Zaniechanie poboru ma dotyczyć tylko przychodów uzyskanych w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r., ma zatem charakter tymczasowy.

Skorzystają nie tylko frankowcy

Umorzenie zobowiązania zwiększa majątek osoby, która pozbywa się długu – tak w uproszczeniu można streścić punkt widzenia prawa podatkowego na konsekwencje darowania przez bank części kredytu. W uzasadnieniu projektu czytamy, że ZBP formułując swój wniosek wskazał, iż „skoro bowiem kredytobiorcy stracili możliwość regulowania zobowiązań wobec podmiotu udzielającego kredytu, tym bardziej będą mieli trudności w zapłaceniu podatku dochodowego (…) należnego z tytułu otrzymania przysporzenia majątkowego w postaci umorzenia tych zobowiązań.” Argumentacja widocznie trafiła do przekonania Ministra Finansów, który podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia.

Na nowych regulacjach mają szansę skorzystać nie tylko kredytobiorcy frankowi. Dotyczyć one będą wszystkich, którzy popadli w kłopoty w związku ze spłacanym zobowiązaniem hipotecznym, niezależnie od waluty. Osobną kwestią pozostaje jednak skłonność banków do umarzania długów – nie wiadomo, czy kredytodawcy rzeczywiście będą chętniej korzystać z tej możliwości.

Zaniechanie poboru podatku od osób korzystających z ujemnych stawek stóp procentowych uzasadniono argumentami technicznymi. Korzyści dla fiskusa z tego tytułu będą niewielkie, a koszty poboru wysokie. Rozporządzenie powinno ujednolicić podejścia stosowane przez banki, które do tej pory nie były pewne, jak zachować się w obliczu „ujemnego oprocentowania”. Skorzystają nie tylko frankowcy, ale potencjalnie również osoby spłacające zobowiązania indeksowane do innych walut.

Dlaczego nie na stałe?

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia szeroko opisano przyczyny wprowadzenia nowych rozwiązań. Brakuje jednak uzasadnienia jednej istotnej kwestii – dlaczego zaniechanie poboru podatku ma mieć charakter tymczasowy? Czy po 31 grudnia 2016 r. sytuacja kredytobiorców, którym banki umarzają długi nagle zmieni się fundamentalnie i będą oni w stanie spłacać zobowiązania wobec fiskusa? Zapewne nie. Czy do tego czasu LIBOR CHF będzie dodatni? Trudno prognozować.

Z nie do końca jasnych powodów Ministerstwo Finansów uznało, podobnie jak banki, że potrzebna jest tylko doraźna pomoc. Można jednak wątpić, czy za kilkanaście miesięcy problem kredytów walutowych rzeczywiście zniknie z horyzontu.

 

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy

Komentarze (190)

dodaj komentarz
~ORMOwiec
W normalnych krajach ludzie sukcesu dostaje ulgi aby kreowac miejsca pracy. U nas w kraju, ludzie zarabiaja grosze i jest bieda bo kasa jest doplacana do tych ktorzy ja marnuja.

Frankowicze, Politycy, Urzednicy, Gornicy, ........(ciekawe ktorzy wiecej stracili nie swojej kasy)

Zamiast zmian, innowacji, strajki, sady,
W normalnych krajach ludzie sukcesu dostaje ulgi aby kreowac miejsca pracy. U nas w kraju, ludzie zarabiaja grosze i jest bieda bo kasa jest doplacana do tych ktorzy ja marnuja.

Frankowicze, Politycy, Urzednicy, Gornicy, ........(ciekawe ktorzy wiecej stracili nie swojej kasy)

Zamiast zmian, innowacji, strajki, sady, kliki, cwaniactwo....~lu
Bujaj się, budżet nie dopłaca do frankowców i nie będzie. A te pseudoulgi to mydlenie oczu.
Tak samo jak i te uchylanie nieba przez ZBP (ujemne oprocentowanie wynika z zapisów umów a nie łaski ZBP).

Dopłaty do rat szumnie nazwane przez banki i zwolnione łaskawie przez MP z podatku to nic innego jak ujemne oprocentowanie
Bujaj się, budżet nie dopłaca do frankowców i nie będzie. A te pseudoulgi to mydlenie oczu.
Tak samo jak i te uchylanie nieba przez ZBP (ujemne oprocentowanie wynika z zapisów umów a nie łaski ZBP).

Dopłaty do rat szumnie nazwane przez banki i zwolnione łaskawie przez MP z podatku to nic innego jak ujemne oprocentowanie zgodne z zapisami umowy kredytowej.

zacznij samodzielnie myśleć a nie łykać każdy news bez zastanowienia jak młody pelikan ryby.
~janek
Powiem Ci tak (trochę grzeczniej niż-"lu")-skoro wrzuciłeś wszystkich górników do jednego worka,to państwo do górnictwa NIC nie dopłaca!Te parę mld.które jedną ręką daje węglowym,to drugą jeszcze więcej zabiera miedziowym (KGHM)-miliardowe dywidendy,podatki od kopalin ,nikt inny ich w Polsce nie płaci!Powiem Ci tak (trochę grzeczniej niż-"lu")-skoro wrzuciłeś wszystkich górników do jednego worka,to państwo do górnictwa NIC nie dopłaca!Te parę mld.które jedną ręką daje węglowym,to drugą jeszcze więcej zabiera miedziowym (KGHM)-miliardowe dywidendy,podatki od kopalin ,nikt inny ich w Polsce nie płaci!Jeśli zazdrościsz frankowiczom to masz pecha(chyba żaden bank już ich nie udziela)Politykiem zostać najłatwiej a jeżeli masz "szerokie plecy"to i urzędnikiem.Górnikiem-szczerze odradzam.
~Gnida odpowiada ~janek
Janek manipulujesz. Idąc Twoim tokiem myślenia na kredycie bankowym w CHF się nie traci bo wspólnie z dyrektorami banków kredytobiorcy razem mają na tym zyski! (Analogia do Twojego wrzucania kopalni 'wyngla' i miedzi do jednego wora i mówienia że to zysk jest).
~janek odpowiada ~Gnida
No witaj Gnida,właśnie wróciłem z pola,prawdę mówiąc to już za bardzo nie mam czasu na pisanie,co się tyczy kredytów frankowych-ktoma rację to się dopiero okarze za lat kilka po ich spłacie.Co do górników to do jednego wora wrzucił ich "ORMOwiec"i wtym przypadku to ja mam absolutną rację.A teraz zapraszam No witaj Gnida,właśnie wróciłem z pola,prawdę mówiąc to już za bardzo nie mam czasu na pisanie,co się tyczy kredytów frankowych-ktoma rację to się dopiero okarze za lat kilka po ich spłacie.Co do górników to do jednego wora wrzucił ich "ORMOwiec"i wtym przypadku to ja mam absolutną rację.A teraz zapraszam Cię pod artykuł"Platforma łupi spiżarnie"Rozruszaj ospałe towarzystwo.Tylko nikogo nie obrażaj.Jest weekend, piękna pogoda,ludzie piją i grilują.
~Frankowicz
Czym sie rozni osoba zdrowa na rencie dla osob chorych psychiczne od frankowicza ktory chce umorzenia kredytu z powodu niewiedzy?
Niczym! Obaj to zlodzieje.
W obu przypadkach jeden i drugi bedzie sie smial z prawdziwego debila ktory musi pracowac do 67 roku i cale zycie bedzie mieszkal z tesciowa w tym samym mieszkaniu, bo
Czym sie rozni osoba zdrowa na rencie dla osob chorych psychiczne od frankowicza ktory chce umorzenia kredytu z powodu niewiedzy?
Niczym! Obaj to zlodzieje.
W obu przypadkach jeden i drugi bedzie sie smial z prawdziwego debila ktory musi pracowac do 67 roku i cale zycie bedzie mieszkal z tesciowa w tym samym mieszkaniu, bo nie byl wystarczajaco mondry aby dostac kredyt.
~janek
Dlaczego pragnąc obrazić tzw,frankowiczów użyłeś słowa 'debil",mogłeś bardziej dosadnie np:imbecyl albo nawet idiota !A może słowo"debil"wydaje Ci się najbardziej obrażliwym?.W takim razie wyprowadzę Cię z błędu-debil-IQ 59-69,imbecyl-IQ 35-59,idiota-IQ poniżej 35.Jeżeli frankowicze są dla Ciebie Dlaczego pragnąc obrazić tzw,frankowiczów użyłeś słowa 'debil",mogłeś bardziej dosadnie np:imbecyl albo nawet idiota !A może słowo"debil"wydaje Ci się najbardziej obrażliwym?.W takim razie wyprowadzę Cię z błędu-debil-IQ 59-69,imbecyl-IQ 35-59,idiota-IQ poniżej 35.Jeżeli frankowicze są dla Ciebie debilami, to w takim razie kim Ty jesteś dla nich?Pomyśl i sam sobie odpowiedz.
~lu
kolejny trol internetowy dorabiający wypisywaniem na forach bzdur. NbIy pieniądz nie śmierdzi ale... żeby aż tak nisko upaść?

Ludzie jak możecie się przeglądać rano w lustrze?
~Gnida
Czym sie rozni osoba zdrowa na rencie od frankowicza ktory chce umorzenia kredytu z powodu niewiedzy? Niczym bo to ta sama osoba: znany tu 'janek'. On jest zdrowym górnikiem na przedwczesnej rencie uzyskanej drogą niesłusznych przywilejów, oraz chce umorzenia kredytu. Napisał już o tym ze 2000 postów.
~jerzy
To dlaczego my nie zadłużeni płacimy podatek Belki?W Polsce najlepiej być oszustem,złodziejem a nie normalnym niezadłużonym obywatelem ,zapamiętamy to ekipie od rudego i kopaczki.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki