Podatek bankowy zapłacili... klienci

Na dodatkowe obciążenia banki zareagowały obniżką oprocentowania depozytów i podwyższeniem kosztu kredytu. I nie zmieniły podejścia do dziś – czytamy we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

(fot. whitelook / Shutterstock)

Jak wskazuje "DGP" po czterech latach obowiązywania podatku od instytucji finansowych budżet ma z niego łącznie 17 mld zł dochodów. "Skarb Państwa ma też dodatkową korzyść: ponieważ obligacje skarbowe są wyłączone z podstawy naliczania daniny, to zwiększył się popyt na nie wśród krajowych podmiotów" - czytamy.

Dziennik zaznacza, że zwolennicy zwiększenia udziału polskiego kapitału w sektorze bankowym do plusów zaliczą także – spowodowane spadkiem rentowności sektora (którego przyczyną był również podatek)– wychodzenie z naszego rynku niektórych graczy, co stwarzało okazje do "repolonizacji". "DGP" dodaje, że klientom banków podatek jednak nie pomógł.

"Wprowadzenie go ewidentnie poszerzyło różnicę w oprocentowaniu depozytów i kredytów. To oznacza, że efektywnie na podatek składają się klienci banków. Taki efekt było widać już w momencie wprowadzania podatku, bo oprocentowanie depozytów zostało obniżone" – tłumaczy cytowany przez "DGP" prezes Instytutu Rynku Finansowego Tomasz Mironczuk.(PAP)

mchom/ pat/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 13 mith21

Brawo PiS. Przejęli Pekao, aby uniknąć przerzucenia obciążeń podatkowych na klientów a tu proszę, znowu nie wyszło. To są wyjątkowi partacze w tym PiS.

! Odpowiedz
2 13 staryznajomy

Za frankowiczow tez zaplaca klienci haha

! Odpowiedz
1 15 karbinadel

Nie rozumiem skąd to zdziwienie, wyrażone wielokropkiem w tytule

! Odpowiedz
4 5 glos_rozsadku

Brawo PIS!

! Odpowiedz
3 51 trooper

Żadna nowość, biznes zawszę będzie dążył do utrzymania marż, yin i yang, balans musi być, PIS dowalił koszty to te koszty banki odzyskują od klientów. Banki to tylko pośrednicy, tylko ciemny lud to kupił, że niby ze 'złych banków' 'dobra zmiana' sciągnie haracz haha

! Odpowiedz
9 5 pn1300

Różnicą między kosztami a zyskami? Kto takie rzeczy pisze na portalu ekonomicznym.. ręce opadają.

! Odpowiedz
1 0 knl111

I jeszcze kto czyta artykuły na takim portalu ekonomicznym skoro daje aż tyle minusów?

! Odpowiedz
4 54 carlito1

Tylko naiwny kretyn może sądzić, że narzucenie nowego podatku na przedsiębiorcę...( Zwłaszcza znaczącego) nie odbije się na klientach....

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 35 antek10

Pisi lud jest naiwnym i rządzący o tym wiedzą dlatego tak zrobili.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil