REKLAMA

Podatek bankowy zapłacili... klienci

2020-01-14 06:30
publikacja
2020-01-14 06:30

Na dodatkowe obciążenia banki zareagowały obniżką oprocentowania depozytów i podwyższeniem kosztu kredytu. I nie zmieniły podejścia do dziś – czytamy we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

fot. whitelook / / Shutterstock

Jak wskazuje "DGP" po czterech latach obowiązywania podatku od instytucji finansowych budżet ma z niego łącznie 17 mld zł dochodów. "Skarb Państwa ma też dodatkową korzyść: ponieważ obligacje skarbowe są wyłączone z podstawy naliczania daniny, to zwiększył się popyt na nie wśród krajowych podmiotów" - czytamy.

Dziennik zaznacza, że zwolennicy zwiększenia udziału polskiego kapitału w sektorze bankowym do plusów zaliczą także – spowodowane spadkiem rentowności sektora (którego przyczyną był również podatek)– wychodzenie z naszego rynku niektórych graczy, co stwarzało okazje do "repolonizacji". "DGP" dodaje, że klientom banków podatek jednak nie pomógł.

"Wprowadzenie go ewidentnie poszerzyło różnicę w oprocentowaniu depozytów i kredytów. To oznacza, że efektywnie na podatek składają się klienci banków. Taki efekt było widać już w momencie wprowadzania podatku, bo oprocentowanie depozytów zostało obniżone" – tłumaczy cytowany przez "DGP" prezes Instytutu Rynku Finansowego Tomasz Mironczuk.(PAP)

mchom/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (32)

dodaj komentarz
mith21
Brawo PiS. Przejęli Pekao, aby uniknąć przerzucenia obciążeń podatkowych na klientów a tu proszę, znowu nie wyszło. To są wyjątkowi partacze w tym PiS.
staryznajomy
Za frankowiczow tez zaplaca klienci haha
karbinadel
Nie rozumiem skąd to zdziwienie, wyrażone wielokropkiem w tytule
trooper
Żadna nowość, biznes zawszę będzie dążył do utrzymania marż, yin i yang, balans musi być, PIS dowalił koszty to te koszty banki odzyskują od klientów. Banki to tylko pośrednicy, tylko ciemny lud to kupił, że niby ze 'złych banków' 'dobra zmiana' sciągnie haracz haha
pn1300
Różnicą między kosztami a zyskami? Kto takie rzeczy pisze na portalu ekonomicznym.. ręce opadają.
knl111
I jeszcze kto czyta artykuły na takim portalu ekonomicznym skoro daje aż tyle minusów?
carlito1
Tylko naiwny kretyn może sądzić, że narzucenie nowego podatku na przedsiębiorcę...( Zwłaszcza znaczącego) nie odbije się na klientach....
antek10
Pisi lud jest naiwnym i rządzący o tym wiedzą dlatego tak zrobili.

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki